Trumpovo nové dno: ‚McCain není válečný hrdina. Je to loser‘

Zajat ve Vietnamu? No a co!

Trumpovo nové dno: ‚McCain není válečný hrdina. Je to loser‘NOVÉ 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Kontroverzní podnikatel a kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump v sobotu vyostřil své slovní neshody s Johnem McCainem. Trump o senátorovi za Arizonu, který strávil několik let ve vietnamském zajetí, prohlásil, že je „loser“ a zpochybnil i jeho válečné zásluhy. Proti jeho vystoupení se ostře ohradili ostatní kandidáti za republikánskou stranu, jeden z nich to označil za „nové dno americké politiky“.

Donald Trump, který v nedávné době šokoval sérií kontroverzních výroků na adresu imigrantů z Mexika, se do senátora McCaina opřel během své promluvy na summitu konzervativců pro rodinu. Trump nejprve připomněl, že senátora za Arizonu finančně podporoval v době jeho prezidentské kampaně v roce 2008: „Investoval jsem od něj miliony dolarů, to je docela hodně peněz.“ McCain tehdy ale prohrál v souboji s Barackem Obamou, čímž prý v Trumpových očích ztratil váhu, protože kontroverzní podnikatel „nemá rád losery“. 

Na to mu konzervativní aktivista Frank Luntz, který diskusi s jednotlivými hosty summitu usměrňoval, namítl, že senátor John McCain je válečný hrdina. Trump se tím však nenechal vyvést z konceptu a do republikánského senátora, který v zajetí strávil více než pět let, přičemž byl opakovaně mučen, se opřel ještě tvrději: „Není to válečný hrdina. Má jím být proto, že byl v zajetí? Já mám rád lidi, kteří v zajetí nebyli.“ 

Podle záběrů ze summitu v Iowě, které zveřejnil například britský The Guardian, se řadoví účastníci akce Trumpovo výstupu spíše zasmáli a vzali jej s rezervou. Naproti tomu ostatní kandidáti za republikánskou stranu, z nichž někteří se summitu rovněž zúčastnili, výroky kontroverzního podnikatele ostře odsoudili. 

‚Nové dno americké politiky‘

„Jako veterán a Američan respektuji senátora Johna McCaina, protože dobrovolně sloužil své zemi. To samé ovšem nemůžu říct o panu Trumpovi,“ uvedl v krátkém prohlášení na adresu kontroverzního podnikatele bývalý guvernér Texasu Rick Perry. „Jeho komentáře stanovily nové dno americké politiky. Jeho útok na veterány ho dělá neschopným být vrchním velitelem amerických ozbrojených sil a měl by okamžitě stáhnout svoji kandidaturu na prezidenta,“ dodal.

Perry, který sám sloužil u amerického letectva, svým prohlášením očividně narážel na skutečnost, že Trump se v době vietnamské války vyhnul vojenské službě. Světová média zde připomínají, že Trump měl odklad vojenské služby kvůli vysokoškolskému studiu a po promoci si zase zařídil uvolnění ze zdravotních důvodů. Kromě Perryho se proti Trumpovi ohradil i Rick Santorum, Lindsey Graham a další republikánští politici. 

Senátor John McCain během války ve Vietnamu sloužil jako letec u námořnictva Spojených států. Na podzim roku 1967 byl sestřelen nad Hanojí. Sice se ještě před zřícením stroje stihl katapultovat, ale po dopadu padl se zlomenou rukou a nohou do zajetí severovietnamských jednotek. V zajetí strávil více než pět let, přičemž byl svými vězniteli mučen a dva roky strávil na samotce. Kvůli létům stráveným v zajetí má dodnes fyzické a psychické následky. Za své válečné zásluhy byl několikrát vysoce vyznamenán. 

Čtěte také: Další Trumpův přešlap: Sdílel koláž s vojáky SS

Trump přitvrdil vůči Mexiku: Posíláte k nám ‚nejhorší elementy‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články