Český soud posílá Krejčíře na 15 let do vězení za Čepro

Český soud posílá Krejčíře na 15 let do vězení za ČeproAKTUALIZUJEME 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Radovan Krejčíř a údajní členové jeho gangu jsou vinni v kauze snahy o vytunelování státního podniku Čepro. Rozhodl o tom v pátek pražský městský soud. Krejčíř podle obžaloby připravoval i vraždu celníka. Soud mu proto uložil 15 let vězení se zvýšenou ostrahou. Krejčíř je nyní ve vazbě v Jihoafrické republice, tamní soud ho nedávno uznal vinným z pokusu o vraždu a únos a z pokusu o přechovávání pervitinu.

Za snahu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka poslal soud uprchlého Radovana Krejčíře na 15 let do vězení. Do tohoto trestu se započítávají i jeho dřívější odsouzení za půlmiliardový daňový únik a další zločiny, za něž byl odsouzen dříve. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Krejčíř s Pechanem podle obžaloby vytvořili fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za zhruba tři miliardy korun. Peníze v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se však podnik vůbec nedozvěděl. Krejčíř a Pechan prý totiž prostřednictvím dalších obviněných přesvědčili úřednici z podatelny Čepra, aby sebrala soudní obsílky. Soudy pak domnělý nárok firem pravomocně uznaly a k exekuci ve státním podniku nedošlo jen díky zásahu policie. Pechan se hájí tím, že pohledávky byly pravé.

Čtěte také: Je vinen, slyšel Krejčíř rozsudek v JAR kvůli pokusu o vraždu a únosu

Krejčíř údajně také chtěl vymáhat po státu dvě miliardy korun tak, že nechal ve firmě Tukový průmysl uložit padělané peníze a hodlal podplatit některého celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a následně s penězi uprchl. Podle obžaloby se poté chtěl celníka, kterého měl sehnat dosazený jednatel firmy Radek Zwierzyna, zbavit. Zwierzyna se ale začal bát o život a v červnu 2005 vše oznámil na policii.

Krejčíř krátce poté utekl policistům při domovní prohlídce své vily v Černošicích. S manželkou a synem odletěl na Seychely, později přesídlil do Jihoafrické republiky. České soudy v minulosti Krejčířovi uložily 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik a další skutky.

V Krejčířově organizovaném gangu údajně byli Aleš Zagora, Jaroslav Siuda, Tomáš Pavlíček, Jaromír Raida, bratři Aleš a Jan Kohoutkové a bratři Ivo Hricik a Radko Nauš. Muži vinu popírají, řada z nich se prý vzájemně ani nezná. Poslední obviněnou je úřednice z Čepra Ivana Skopcová, které žalobce jako jediné navrhl podmíněný trest.

Krejčíř je nyní ve vazbě v Jihoafrické republice čeká, jak vysoký trest dostane za pokus o vraždu, únos a přechovávání drog. V JAR je obviněn i z dalších trestných činů. Česká republika usiluje o jeho vydání už od roku 2007.

Čtěte také: Další pokus Krejčíře o útěk? Policie v JAR chytila podezřelou ženu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články