Velký návrat? Bude rozvoji Prahy šéfovat exprimátor Kasl?

ŠÉF ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ

Velký návrat? Bude rozvoji Prahy šéfovat exprimátor Kasl?NOVÉ 1
Domov
Jana Hušková
Sdílet:

Vrátí se někdejší pražský primátor a architekt Jan Kasl do důležité funkce v hlavním městě? Ve středu se má ve výběrovém řízení rozhodnout o novém šéfovi územního plánu v rámci Institutu plánování a rozvoje (IPR). Už před uzávěrkou přihlášek se však objevila informace, že pražská náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) chce do vedení metropolitního plánování navrhnout právě Kasla.

Kolínská, která má IPR ve své gesci, hodlala navrhnout nové personální složení pro územní plánování už během úterního koaličního jednání. Konkrétní jména sice zveřejnit odmítla, už v pondělí serveru Echo24.cz blízký zdroj z IPR potvrdil, že Kolínská vidí na pozici nového šéfa právě někdejšího primátora.

Situace kolem územního plánování je přitom velmi napjatá. Kolínská totiž nechala v polovině září odvolat šéfa IPR Petra Hlaváčka, což vyvolalo vlnu nevole mezi odbornou veřejností. Kolínské přitom nejvíce vadil někdejší šéf metropolitního plánu, kterého by měl Kasl nahradit, architekt Roman Koucký. Ten spolu s téměř celým týmem, který územní plán připravoval, po Hlaváčkově odvolání dal výpověď.

O post se uchází také bývalý šéf Koucký

Současný ředitel IPR Ondřej Boháč se nechtěl k informaci o favoritovi Kolínské vyjadřovat. Pro server Echo24.cz pouze uvedl, že podle jeho dosavadních informací se o post uchází tři až čtyři kandidáti, možnost přihlásit se do výběrového řízení končí právě v úterý. Podle informací deníku Echo24.cz se do výběrového řízení přihlásil i Koucký.

Komise má začít otvírat obálky kandidátů ve středu v 15 hodin, jasno o favoritovi by mělo být do dvou hodin. Boháč však upozornil i na možnost, že ani jeden z uchazečů nemusí vyhovovat, a tak zítra konečné rozhodnutí ještě padnout nemusí.

Že je jedním z uchazečů skutečně Jan Kasl, potvrdil pro server sám kandidát. „Přihlásil jsem se do výběrového řízení na šéfa územního plánu, protože chci pomoct Praze. Nic jiného v tom není, musí se ale shodnout zastupitelé. IPR a plán musí mít podporu a prostor na koncepční řešení daleko přes horizont čtyř volebních let,“ uvedl Kasl s tím, že pokud komise jeho kandidaturu nepodpoří, on sám se rozhodně nikam tlačit nebude. Dodal, že o účast ve výběrovém řízení byl požádán a že je to pro něj velká profesní výzva.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ještě před středečním koaličním jednáním pro server Echo24.cz uvedla, že jí navržení Kasla nepřipadá jako nejvhodnější nápad vzhledem k tomu, že člověk na takovém postu by měl být apolitický a měl by projít právě výběrovým řízením. O údajném favoritovi Kolínské se primátorka prý poprvé dozvěděla až prostřednictvím médií.

Kasl býval primátorem zvoleným za ODS. Poté, co se se stranou rozešel a angažoval se v několika politických projektech, si jej v roce 2014 vyhlédl jako možného primátora za ANO Andrej Babiš. Kasl se však nakonec s hnutím rozešel, když se předsedkyní pražské organizace stala Radmila Kleslová. někdejší pracovnice StB. Na primátora nakonec neúspěšně kandidoval jako nestraník v rámci subjektu „Demokraté Jana Kasla“.

IPR působí jako příspěvková organizace hlavního města, která hraje klíčovou roli v územním plánování, a tím pádem i v rozvoji celé Prahy. Kasl působil jako primátor hlavního města v letech 1998 až 2002.

Čtěte také: Důvod konce ředitele Institutu plánování? Zveřejněná reakce na posudek

Praze přibude 100 tisíc obyvatel. Stagnuje, nestaví se a ceny bytů rostou

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články