Islamisté uřízli hlavu i druhému americkému novináři

TERORISMUS

Islamisté uřízli hlavu i druhému americkému novinářiAKTUALIZOVÁNO
Svět

Echo24

Hnutí Islámský stát zveřejnilo na internetu video, na kterém je zachyceno stětí zadržovaného amerického novináře Stevena Sotloffa (31). Na videu islamisté rovněž varují vlády všech zemí, aby se distancovaly od americké politiky vůči islamistům. Ozbrojenci pohrozili vraždou Sotloffa již v srpnu, když zveřejnili video s usmrcením jiného amerického novináře Jamese Foleyho.

Oznámila to výzkumná organizace SITE Intelligence Group, která sleduje aktivity džihádistů na sociálních sítích. Maskovaná osoba na videozáznamu rovněž hrozí zabitím dalšího rukojmího, tentokrát britského občana, kterého nazývá jménem David Haines. Washingtonský Bílý dům v reakci na zveřejnění videa uvedl, že pravdivost záznamu ukazující údajnou Sotloffovu smrt zatím nedokáže potvrdit.

Čtěte také: Tajemství Foleyho videa: jsou tam dva muži a dva nože

Steven Sotloff byl stejně jako James Foley novinářem na volné noze a jeho články vycházely z časopisech Time a Foreign Policy. Nezvěstný byl od srpna 2013, kdy naposledy reportoval ze severu Sýrie. Právě tam byl také unesen. A až do zveřejnění videa s vraždou novináře Jamese Foleyho před dvěma týdny se ani o něm nic nevědělo.

Čtěte také: Poslední slova Stevena Sotloffa, než ho islamisté zavraždili

Na konci tohoto videa jej islamisté ukázali a pohrozili, že i on bude zavražděn, pokud Spojené státy nepřestanou s útoky na Islámský stát. V reakci na hrozbu islamistů došlo k vytvoření petice, pod níž se během pár dní podepsaly tisíce lidí. Cílem petice bylo donutit prezidenta Obamu, aby přijal okamžitá opatření vedoucí k osvobození novináře.

Později, 27. srpna, zase matka Stevena Sotloffa natočila krátké video, na němž vůdce organizace Islámský stát prosí, aby jejího syna propustil. ,,Steven je novinář, který na Střední východ cestoval, aby podával zprávy o strádajících muslimech v rukou tyranů. Je to čestný muž pomáhající slabším," říká na videu matka novináře. 

Čtěte také: Vrahem novináře Foleyho mohl být britský rapper L Jinny