Vrahem novináře Foleyho mohl být britský rapper L Jinny
Policie podezírá další dva muže
Tajným službám se podle britských médií pravděpodobně povedlo identifikovat vraha zavražděného amerického novináře Jamese Foleyho. Mělo by se jednat o čtyřiadvacetiletého Abdel-Majeda Abdela Baryho, který v roce 2013 opustil Londýn a vydal se bojovat do Sýrie. „Odcházím kvůli Alláhovi,“ řekl tehdy. V Británii byl známý jako rapper L Jinny. Kromě něj však policie podezírá ještě další dva muže.
Bary pobouřil svět už na začátku srpna, kdy na svůj twitterový účet Soldier of Allah nahrál fotku, na které drží useknutou hlavu. Administrátoři kvůli přemíře násilí jeho účet následně smazali. Se sociálními sítěmi měl problém již dříve – po svém příjezdu do Sýrie hrdě zveřejňoval fotky, na kterých drží kalašnikov, zahalen do vojenského oblečení.
Podle informací deníku Sunday Times je Bary v celém případě klíčovým podezřelým. Většinu života strávil se svou matkou Ragou v západní části Londýna v domě, jehož hodnota se pohybuje ve výši jednoho milionu liber.
Rapperův otec čeká v NewYorku na soud
Podle jeho přátel se začal přiklánět k radikálnímu islámu kvůli přístupu britské vlády k válce v Iráku a Afghánistánu. Podíl na tom však má i jeho čtyřiapadesátiletý otec Adel Abdul Bary, původem z Egypta. Před zatčením zastával roli blízkého pomocníka Usámy bin Ládina. Měl stát u zrodu Al-Kajdy. V současné době čeká v New Yorku ve vazbě na soud v případu bombových útoků na americké ambasády v Keni a Tanzánii.
Další dva podezřelí
Mezi další podezřelé patří Aine Davis, bývalý drogový dealer, který konvertoval k islámu a Dr. Shajul, který byl již v minulosti spojován s islamistickými extrémisty.
V průběhu své krátké rapperské kariéry také vyjádřil svou náklonnost hackerské skupině Anonymous. Několikrát pózoval v jejich videích. Proslavily ho především singly Flying High, Dreamer nebo Overdose. Některé jeho skladby zazněly i na radiu BBC 1.
První náznaky toho, že islamista, který před kamerou zabil amerického novináře Foleyho, je Brit, se vyjevily poté, co na videu promluvil s londýnským přízvukem. Jeho jméno spolu s dvěma dalšími podezřelými uniklo z britských tajných služeb po pěti dnech od zprávy o novinářově popravě.
Jeden odborník na zvukovou identifikaci po porovnání videa a Baryho skladeb řekl, že hlasy jsou si velmi podobné.