Přituhuje. Ukrajina zavádí Rusům víza a opouští SNS

krymská krize

Přituhuje. Ukrajina zavádí Rusům víza a opouští SNS
Napětí pokračuje. Kyjev zavádí Rusům víza. Foto: čtk / AP
1
Svět
Sdílet:

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem dále eskaluje. Kyjev oznámil zavedení víz pro ruské občany. Plánuje také evakuaci svých vojáků z Krymu. Ti jsou podle zpráv z poloostrova vyháněni ze svých domovů. Ukrajina také opouští Společenství nezávislých států.

O zavedení víz pro Rusy informoval po jednání šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij. Ukrajina tak reaguje na ruské rozhodnutí o připojení Krymu.

Parubij po jednání rady bezpečnosti oznámil, že ukrajinské ministerstvo zahraničí dostalo pokyn zavést vízový režim s Ruskou federací. Víza by měla být zavedena co nejdříve. Už v příštích hodinách by tak ukrajinští pohraničníci měli do země pouštět Rusy jen s cestovními pasy. Tyto doklady má však jen zlomek ruské populace. Kyjev má podezření, že se ruští občané snaží na východě Ukrajiny vyprovokovat nepokoje a připravit tak půdu pro případný ruský vojenský zásah na údajnou "ochranu ruské menšiny".

Šéf rady bezpečnosti také řekl, že současně připravují plán rychlé evakuace vlastních vojáků a jejich rodin z Krymu zpět na pevninskou Ukrajinu. Podle Rádia Svobodná Evropa čelí krymští vojáci a uprchlíci tlaku prorusky orientovaných obyvatel. Dostávají se na tzv. černou listinu a jsou vyhazováni ze svých domovů. Žádají proto o azyl.

Agentura AFP uvedla, že Kyjev chce na Ukrajině uspořádat vojenské cvičení se svými spojenci USA a Velkou Británií, kteří ručí za nezávislost země, když v roce 1994 Ukrajině poskytli své garance výměnou za to, že se zřekla jaderného arzenálu. Dále chce požádat OSN, aby Krym prohlásila za demilitarizovanou zónu. Ukrajina také oznámila, že opouští postsovětské Společenství nezávislých států, které ji ve sporu s Moskvou o Krym nepodpořilo.

Rusko bude na situaci reagovat případným zavedením víz pro Ukrajince. Moskva o tom rozhodne ale až poté, co ji Kyjev oficiálně vyrozumí o zavedení nového vízového režimu. Ruská diplomacie nadále odmítá, že by krymské referendum bylo nelegální. Přihlížejí především k právu na sebeurčení. Uvedla to dnes agentura Ria Novosti.

Sdílet:

Hlavní zprávy