Stovky podnikatelů protestovaly na Václavském náměstí proti EET

Stovky podnikatelů protestovaly na Václavském náměstí proti EETAKTUALIZOVÁNO
Demonstranti proti EET na Václavském náměstí Foto: Foto: Twitter/Alexandra Udženija
Domov

EET

vb Echo24

S transparenty „Chceme svobodu, ne diktaturu,“ „Ježíškovi: Čert vem Babiše“ a s heslem „Babiš ven“, skandovaly v sobotu v poledne na pražském Václavském náměstí stovky demonstrantů proti zaváděné elektronické evidenci tržeb (EET). „Po 17. listopadu jsem si myslel, že už na žádné pódium nevylezu, jak to ale vypadá, budu muset,“ řekl Radomil Bábek z Asociace podnikatelů a manažerů, který je spoluorganizátorem protestů proti vládní politice vůči podnikatelům. Za EET není podle něj jen Babiš, ale celý „rudý akční výbor“.

Dnešní shromáždění není začátkem konce, ale konec začátku, prohlásil Bábek, který demonstraci svolal, aby si živnostníci, kteří tvrdě pracují, navzájem ukázali, že jsou v tom spolu. Lidé na jeho slova reagovali potleskem.

Na demonstraci vystoupila řada řečníků. Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija řekla, že je na živnostníky hrdá. „Vláda vám ale hází klacky pod nohy, ukažme že si to nenecháme líbit,“ vyzvala. Připomněla, že sama pochází z podnikatelské rodiny a že ví, jak to je těžké. „Proto mi vadí, když živnostníky někdo nazývá zloději a parazity. Jsou to sprosté lži,“ dodala. Věří, že podnikatelé se o sebe nejlépe postarají sami, stát by se do nich prý neměl montovat. Základní charakteristikou podnikatelů je důvěra v sebe sama a nezávislost. „To je rozdíl mezi námi a socialisty a levičáky, kteří by nás nejraději začlenili do svého agrosocialistického kolosu,“ prohlásila Udženija.

Je nepřijatelné, aby stát zaváděl diskriminační opatření, které drobným podnikatelům komplikuje život, uvedl další řečník, poslanec TOP 09 Martin Plíšek.

„Připadám si jako indián, kterému sebrali zemi a ten pak musel v rezervacích žádat o almužnu,“ svěřil se Daniel Pítek, který kvůli EET musel zavřít hospodu na Milešovce, kde často vypadává signál. Pítek považuje zákon o EET za protiústavní. „V roce 1989 jsme tuhle zemi získali od komunistů, ale teď ji pomalu ztrácíme,“ řekl dnes už bývalý hospodský.

Podle Bábka jsou sice i mezi živnostníky a podnikateli lumpové, ale nemyslí si, že by jich bylo více než v ostatní populaci. Právě bojem proti nepoctivým hájí ministr financí Andrej Babiš (ANO) zavedení EET. Když četl materiály o EET, vůbec tomu nevěřil, protože takové žvásty „četl naposledy v Rudém právu v 70. letech“. Bábek upozornil, že za EET není jen Babiš ale i další lidé, mimo jiné předsedové různých komor, „takový rudý akční výbor“.

Bábek zároveň oznámil, že jeho Asociace podnikatelů a manažerů (APM) chce založit novou odborovou organizaci, která by se zastávala malých podnikatelů a živnostníků. „Nikdo v této republice, žádný spolek podnikatelský v této republice totiž nehájí práva živnostníků a malých podnikatelů,“ uvedl k tomu pro Českou televizi.

Mezi demonstranty byla překvapivě řada asijských podnikatelů, dohromady možná tvořili až jednu čtvrtinu všech protestujících. „Přišli jsem sem právě kvůli EET,“ řekl na místě reportérovi Echo24 jeden z nich.

Čtěte také: Odpůrci EET na Václavák. Protest proti Babišovu útoku na živnostníky

Související články