2 PROTESTY PROTI EVIDENCI TRŽEB

Odpůrci EET na Václavák. Protest proti Babišovu útoku na živnostníky

NOVÉ

Témata: ,

Obávaná elektronická evidence tržeb (EET) má za sebou dva dny ostrého provozu. Přestože zatím nedošlo k žádnému velkému problému, jako třeba výpadku systému, řada podnikatelů je kvůli novým povinnostem nespokojená. Proto se někteří z nich chystají vyjádřit svůj nesouhlas s evidencí v sobotu před polednem na pražském Václavském náměstí.

„Obecně se vývoj pro malé a střední podnikatele horší a těch povinností stále přibývá. Elektronická evidence tržeb není jediný nástroj, který v poslední době na podnikatele dopadl, ale možná právě kvůli EET ten pohár trpělivosti přetekl,“ uvedl serveru Echo24.cz jeden z pořadatelů protestní akce předseda Asociace podnikatelů a manažerů (APM) Radomil Bábek.

Protestní shromáždění má název Za pět minut 12 v boji za svobodu podnikání a symbolicky proto také začne pět minut před polednem a trvat by mělo asi do druhé hodiny. Na pódiu by měli vystoupit pořadatelé akce, vedle Bábka představitel hnutí Radostné Česko bez EET Boleslav Buzek a Vladimír Opatrný z Okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou a také zástupci podnikatelů.

Jako zástupce podnikatelů vystoupí například klatovský řezník Pavel Havlíček, jak potvrdil serveru Echo24.cz. Ten patří k dlouhodobým kritikům ministra financí Andreje Babiše a jeho zákonů a dokonce plánuje kandidovat do Senátu. Po boku Havlíčka by o svých potížích s EET mělo mluvit asi dalších pět podnikatelů.

Během protestu budou moci lidé také podepsat petici za zrušení EET, jejímž iniciátorem je Ivo Hucl a pod kterou se již podepsalo na 10 tisíc lidí.

Čtěte také: Občané proti EET. Tisíce jich podepisují petice. Doufají, že Babiš ustoupí

Přestože akce má být apolitická, účast přislíbili i zástupci opozičních stran. „Tyhle strany tady vystoupí proto, že jsme si vědomi, že jestli chceme něco prosadit, musíme to prosadit prostřednictvím politických stran,“ vysvětlil Bábek.

Z parlamentních stran přijali pozvání poslanec Martin Plíšek (TOP 09) a místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Jsem odpůrcem tohoto nesmyslného experimentu, který s sebou přináší jen chaos a zmatky a nerovné a diskriminační zacházení s podnikateli,“ uvedl pro server Echo24.cz důvody své účasti Plíšek. Účastnit by se měl ještě Petr Bajer ze Strany soukromníků a nově zvolený místopředseda Strany svobodných občanů Ondřej Pecák.

"Organizátoři potřebovali někoho, kdo by tam mohl vystoupit. Nevím, zda byl úmysl, abych to byl za svobodné zrovna já, ale hodlám na místě jako advokát i jako politik mluvit o tom, jak by mohla vypadat obrana (nejen právní) proti EET," řekl pro Echo24.cz Pecák, který již dříve jako advokát podal žalobu na Prahu kvůli modrým zónám.

Hlavním bodem je podle něj nepřiměřenost celého systému EET. "Budu trochu burcovat. Byl bych rád, kdyby se lidi zvedli a kdyby se začali bránit. Lidé podle mě na všechno rezignovali. Nával pravidel už nikdo nezvládá a politické reprezentaci to jen dává prostor pro vlastní tvorbu," uvedl Pecák s tím, že připravuje systém, kterým by se občané v budoucnu proti EET mohli bránit.

Čtěte více: Parkovací zóny budou stejný tunel jako Opencard, stojí v žalobě na Prahu

Bábek si účast neodvážil odhadovat. „Když jsme tu akci asi před deseti dny spouštěli, tak jsem měl obavy, aby vůbec někdo přišel. Teď mám opačné obavy, abychom se tam vůbec všichni vešli,“ uvedl Bábek, podle kterého by se na náměstí mohlo sejít klidně i osm set lidí. „Někdo řekne, že třeba pět set nespokojených podnikatelů není nic moc. Ale já si myslím, že to není malé číslo, když se pět set lidí z celé republiky rozhodne přijet do Prahy a vyjádřit nesouhlas,“ dodal.

Asociace podnikatelů a manažerů začala svůj protest už 1. prosince, kdy na podporu svobodného podnikání několik desítek podniků zůstalo zavřené.

Výzva:
Máte zkušenost s tím, že některé podniky ve vašem okolí zavírají? Že kvůli elektronické evidenci ruší provozovatelé svou živnost? Napište nám o tom na e-mail tereza.vilimova@echo24.cz. Všechny příběhy kolem EET si nově můžete přečíst na speciální stránce ZDE.

Čtěte také: EET startuje. ‚Podnikatelům až teď dochází, v čem je problém‘


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.