,
NOVÉ

Finanční úřad pro Středočeský kraj rozdal do poloviny května kvůli pochybení v elektronické evidenci tržeb (EET) pokuty v celkové výši 515.800 korun. Nejčastějšími proviněními, se kterými se pracovníci finančního úřadu pro Středočeský kraj setkali, bylo například nevystavení účtenky nebo neumístění informačního oznámení. Některé pivovary zaznamenaly se zavedením EET úbytek zákazníků. ČTK to zjistila v anketě mezi státní správou, pivovary a provozovateli restaurací.

Fenomén darovacích trhů, které jsou novou formou protestu proti EET, nabývá na síle. Po historicky prvním darovacím trhu v Hradci Králové a druhém v Letohradu se ozvala další padesátka měst, které chtějí tento typ trhu uspořádat. Někde by dokonce mohly nahradit klasické trhy, o které není mezi trhovci zejména po zavedení EET zájem.


NOVÉ

Mají darovací trhy budoucnost?

V květnu se začíná rozjíždět sezóna letních festivalů hudby, filmu, jídla i knih. Letos poprvé však někteří organizátoři musí začít řešit elektronickou evidenci tržeb, návštěvníci by měli dostat účtenku za gastronomické služby i koupi dárkových předmětů a dalších věcí. EET ovšem nepočítá s takovými specifiky festivalů, jako jsou zálohované kelímky, platby čipem či složité připojení k internetu ve venkovních prostranstvích.


NOVÉ

Účtenky na festivalech

Nadcházející podzimní volby do Poslanecké sněmovny se stanou přelomové minimálně pro jednu skupinu obyvatel v Česku. Někteří umělci či výtvarníci kvůli poměrům v republice zvažují, že buď svoji činnost přesunou do zahraničí, nebo se přejdou do „ilegality“ a některé povinnosti budou obcházet. Příkladem je elektronická evidence tržeb (EET), kterou považují za absurdní. Většina umělců totiž inkasuje v hotovosti jen výjimečně, povinnost evidovat se jich ale v příštím roce dotkne. Veřejně však se…


NOVÉ

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Pokaždé, když z předplacené karty zavoláte nebo napíšete sms, vás operátor od příštího března zahltí smskami nebo e-maily o evidování dané služby. Podle platného znění zákona totiž používání předplacené SIM karty, lidově kreditu, má v další vlně podléhat elektronické evidenci služeb. Jenže podobných transakcí je denně kolem 10 milionů, operátorům se tak významně zvýší náklady a to by mohlo mít dopad na konečného zákazníka.


NOVÉ

Účtenky za každou sms?

Elektronická evidence tržeb (EET), která byla spuštěna od loňského prosince, by měla letos a příští rok přinést do státní kasy v úhrnu navíc 22,6 miliardy Kč. V roce 2019, tedy po náběhu všech fází EET, by to mělo být dalších 1,8 miliardy korun. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu ministerstva financí, kterou má ČTK k dispozici.

,
NOVÉ

Elektronická evidence tržeb

Protesty proti EET získávají novou podobu. Po demonstracích, nevydávání účtenek nebo nahrazování hospod klubovými pivnicemi a spolky si svou formu protestu našli také trhovci. Zavádí takzvané darovací trhy, kterými chtějí dokázat, že farmářské trhy mohou fungovat i bez elektronické evidence tržeb a vydávání účtenek. První darovací trh se uskuteční dnes v Hradci Králové.


NOVÉ

Protest proti EET

V rámci elektronické evidence tržeb (EET) musí vystavovat účtenky také umělci. Ačkoliv obecně se jich povinnost dotkne až v příštím roce, někteří by si měli pořídit kasy už teď. Pokud totiž například hudebníci chtějí na svých koncertech také prodávat svá CD nebo jiné předměty, on-line pokladnu podle zákona musí mít už od března.


NOVÉ

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Klára Novotná, která na YouTube vystupuje jako Drzá Klára, zveřejnila nové video, ve kterém popisuje svůj dojem ze schůzky, na kterou jí pozval ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se tímto způsobem snaží své mediálně známé kritiky přesvědčit a nejlépe přetáhnout na svou stranu. Na schůzce byli také dva Babišovi poradci. Podle Drzé Kláry by šéf ANO v pohodě, ale nepřesvědčil ji. Pokud lidé nezačnou přemýšlet, „bude hůř,“ vzkazuje po schůzce na videu.

,
VIDEO UVNITŘ

"mele pátý přes devátý"

Farmářské trhy mají zřejmě ten největší rozkvět za sebou. Ačkoli v posledních letech jejich obliba rostla, zavedení elektronické evidence tržeb mnoho stánkařů, kteří prodávají své zboží jen několik dní v týdnu na trzích, odradilo od další činnosti. Jak ukázala reportáž Echo24 z minulého týdne, pražští stánkaři si nejčastěji stěžují na pomalost systému a zdržování při nákupu. Podle úterní Mladé fronty Dnes je však situace v regionech mnohem horší, například v Jihlavě trhy vůbec nezačaly.

,
NOVÉ

Ohrožené trhy

S příchodem jara přichází také sezóna trhů. Některým stánkařům ale letos přibyla nová povinnost, a to evidovat každou přijatou tržbu. Zatímco v některých koutech republiky se řada stánkařů rozhodla činnost raději ukončit, situace na pražských tržištích ještě není tak dramatická. Stánkaři ale mají EET plné zuby. Nejčastěji si přitom stěžují na to, že je kasy zdržují a odvádějí pozornost od zákazníků. Místo toho, aby se jim věnovali, musí stánkaři účtovat každou drobnost. Výsledkem je, že někteří…

,
REPORTÁŽ

TRHOVCŮM UTÍKAJÍ ZÁKAZNÍCI