NOVÉ

Hnutí ANO bývalého ministra financí Andreje Babiše představilo své „daňové“ sliby pro podzimní sněmovní volby. Plánuje, jak to už před volbami bývá, především snižovat daně a ušetřit peníze chce jak podnikatelům tak zaměstnancům. Babiš také chystá změny ve své vlajkové lodi elektronické evidenci tržeb, která nefunguje ještě ani rok. Vyjmout z ní chce e-shopy, vánoční kapry, školní bufety i spolky.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) počítá se startem účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) od 1. listopadu letošního roku. Slibuje si od ní hlavně úspory na straně kontrol. Novinářům ve středu během jednání kabinetu řekl, že úspěch projektu bude záviset hlavně na tom, zda se podaří záměr vysvětlit občanům. Přínosy loterie, které ministr vidí na straně úspor státu v kontrolách, by podle Pilného mohly převýšit náklady na provoz, které dosáhnou 12,4 milionu korun bez DPH. Na…

,
NOVÉ

Účtenková loterie

Žádný ministr financí nemůže přežít déle než pár měsíců od chvíle, kdy zavedl povinnost účtovat na registračních pokladnách. Nezvratný osud se nevyhnul ani Andreji Babišovi. Od zavedení pokladen EET v hospodách neuplynulo ani půl roku, a šéf hnutí ANO opouští vládní funkci. Ohroženo je i místo jeho pravé ruky, náměstkyně Aleny Schillerové.


PO EET PADAJÍ HLAVY

Týdeník ECHO

Finanční úřad pro Středočeský kraj rozdal do poloviny května kvůli pochybení v elektronické evidenci tržeb (EET) pokuty v celkové výši 515.800 korun. Nejčastějšími proviněními, se kterými se pracovníci finančního úřadu pro Středočeský kraj setkali, bylo například nevystavení účtenky nebo neumístění informačního oznámení. Některé pivovary zaznamenaly se zavedením EET úbytek zákazníků. ČTK to zjistila v anketě mezi státní správou, pivovary a provozovateli restaurací.

,
NOVÉ

EET

Fenomén darovacích trhů, které jsou novou formou protestu proti EET, nabývá na síle. Po historicky prvním darovacím trhu v Hradci Králové a druhém v Letohradu se ozvala další padesátka měst, které chtějí tento typ trhu uspořádat. Někde by dokonce mohly nahradit klasické trhy, o které není mezi trhovci zejména po zavedení EET zájem.


NOVÉ

Mají darovací trhy budoucnost?

V květnu se začíná rozjíždět sezóna letních festivalů hudby, filmu, jídla i knih. Letos poprvé však někteří organizátoři musí začít řešit elektronickou evidenci tržeb, návštěvníci by měli dostat účtenku za gastronomické služby i koupi dárkových předmětů a dalších věcí. EET ovšem nepočítá s takovými specifiky festivalů, jako jsou zálohované kelímky, platby čipem či složité připojení k internetu ve venkovních prostranstvích.


NOVÉ

Účtenky na festivalech

Nadcházející podzimní volby do Poslanecké sněmovny se stanou přelomové minimálně pro jednu skupinu obyvatel v Česku. Někteří umělci či výtvarníci kvůli poměrům v republice zvažují, že buď svoji činnost přesunou do zahraničí, nebo se přejdou do „ilegality“ a některé povinnosti budou obcházet. Příkladem je elektronická evidence tržeb (EET), kterou považují za absurdní. Většina umělců totiž inkasuje v hotovosti jen výjimečně, povinnost evidovat se jich ale v příštím roce dotkne. Veřejně však se…


NOVÉ

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Pokaždé, když z předplacené karty zavoláte nebo napíšete sms, vás operátor od příštího března zahltí smskami nebo e-maily o evidování dané služby. Podle platného znění zákona totiž používání předplacené SIM karty, lidově kreditu, má v další vlně podléhat elektronické evidenci služeb. Jenže podobných transakcí je denně kolem 10 milionů, operátorům se tak významně zvýší náklady a to by mohlo mít dopad na konečného zákazníka.


NOVÉ

Účtenky za každou sms?

Elektronická evidence tržeb (EET), která byla spuštěna od loňského prosince, by měla letos a příští rok přinést do státní kasy v úhrnu navíc 22,6 miliardy Kč. V roce 2019, tedy po náběhu všech fází EET, by to mělo být dalších 1,8 miliardy korun. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu ministerstva financí, kterou má ČTK k dispozici.

,
NOVÉ

Elektronická evidence tržeb

Protesty proti EET získávají novou podobu. Po demonstracích, nevydávání účtenek nebo nahrazování hospod klubovými pivnicemi a spolky si svou formu protestu našli také trhovci. Zavádí takzvané darovací trhy, kterými chtějí dokázat, že farmářské trhy mohou fungovat i bez elektronické evidence tržeb a vydávání účtenek. První darovací trh se uskuteční dnes v Hradci Králové.


NOVÉ

Protest proti EET

V rámci elektronické evidence tržeb (EET) musí vystavovat účtenky také umělci. Ačkoliv obecně se jich povinnost dotkne až v příštím roce, někteří by si měli pořídit kasy už teď. Pokud totiž například hudebníci chtějí na svých koncertech také prodávat svá CD nebo jiné předměty, on-line pokladnu podle zákona musí mít už od března.


NOVÉ

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB