NOVÉ

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že v hospodách se díky elektronické evidence tržeb (EET) v prosinci minulého roku vybralo o sto procent víc než v předchozím roce. Už teď se ale objevují hlasy, podle nichž jsou takové výsledky nereálné. Například čtenář Echo24 Vlastimil Bartel se chce dokonce s Babišem vsadit o roční plat. 

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek na tiskové konferenci vychvaloval úspěšnost elektronické evidence tržeb (EET). Nejdříve uvedl, že se díky EET v prosinci vybralo v hospodách o sto procent více na tržbách než v loňském roce, a pak ještě dodal, že kvůli EET skončilo jen 104 hospod a 370 nových vzniklo. Babiš ale nedodal, že dvakrát větší tržby měla jen 4 procenta hospod, restaurací a hotelů, které rezort zkoumal. Informaci o zavřených hospodách zase rozporuje europoslanec Stanislav…


NOVÉ

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Řada menších tuzemských e-shopů od března, kdy pro ně začne platit elektronická evidence tržeb (EET), zruší možnost platby kartou, aby se této povinnosti vyhnuly. Implementace systému by pro internetové obchody byla totiž příliš nákladná. Dnes to řekl Michal Bilka, který má zavedení EET na starosti v největším tuzemském slevovém portálu Slevomat.cz. Platbu kartou využívá zhruba sedm procent zákazníků.

,
NOVÉ

Komplikované placení

Do systému elektronické evidence tržeb se zapojilo přes 43 000 podnikatelů, ministerstvo financí v něm eviduje 119 milionů účtenek. Evidované tržby za prosinec dosáhly téměř 20 miliard Kč, zatímco před rokem to bylo deset miliard. Novinářům to dnes řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

,
NOVÉ

Elektronická evidence tržeb

Do systému elektronické evidence tržeb (EET) se zatím zaregistrovala jen zhruba desetina obchodníků, na které se bude tato nová povinnost vztahovat od 1. března. Na konferenci k zavedení EET to ve středu v Olomouci řekl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.

,
NOVÉ

DRUHÁ FÁZE EET

Po zavedení elektronické evidence tržeb (EET) neklesl podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) počet restaurací. Loni v prosinci bylo otevřeno víc restaurací, než jich bylo zavřeno, řekl ve středu Babiš na kongresu tradičního maloobchodního trhu Samoška v Olomouci. Jeho tvrzení jsou v rozporu s jinými statistikami, které byly už dřív v souvislosti s touto problematikou zveřejněny. Babiš také prohlásil, že restauracím loni v prosinci meziročně vzrostly tržby o sto procent. Konkrétní čísla…

,
NOVÉ

BABIŠ HÁJÍ EET

Systém elektronické evidence tržeb (EET) měl v úterý další technické problémy. Podnikatelé měli omezený přístup k získávání certifikátů a k součtům a přehledům vlastních tržeb. Nedostupná byla chvíli i část portálu pro registraci. Evidenci účtenek to ale neovlivnilo, byla plynulá. Sdělila to Linda Paterová z Finanční správy. Dnes již systém funguje bez problémů.

,
NOVÉ

DALŠÍ PROBLÉMY S EET

Majitelé e-shopů budou muset od začátku března evidovat tržby podle zákona o evidenci tržeb (EET). Základním problémem přitom u e-shopů je, že jejich majitelé netuší, co evidovat a co nikoli. Zakopaný pes je v platební metodě. Existují totiž desítky možností, jak na internetu platit, a nelze jednoduše říci, co EET podléhá. Podle odborníka způsob evidování online plateb tak, jak ho vymyslelo ministerstvo financi, nedává smysl. „Je to, jako by se u hotovostních plateb odlišovalo, jestli hostinský…


NOVÉ

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Byla to jízda. Zatímco většina politiků trávila zimní víkend doma nebo na horách, ministr financí Andrej Babiš (ANO) nelenil, nedbal sněhu ani mrazu a v sobotu zase vyrazil do hospod, tancoval a rozdával peníze. Pochvaloval si, že jejich majitele prý neobtěžuje elektronická evidence tržeb, ale spíš kontroly dalších úřadů, které jen tak mimochodem pod jeho rezort nespadají. Babiš se o tom pochlubil svým fanouškům v neděli na Facebooku, v teple své vily v Průhonicích.

,
NOVÉ

Zápisky z Průhonic

Vedení přerovského Pivovaru Zubr se letos kvůli zavedení elektronické evidence tržeb (EET) i chystanému zákazu kouření v pohostinstvích obává citelného úbytku odběratelů z řad provozovatelů restaurací. Jen od prosincového zavedení EET pivovar zatím přišel zhruba o 25 provozoven, řekl ředitel Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček.

,
NOVÉ

ČEKAJÍ DALŠÍ ZTRÁTY

Sněmovna v pátek schválila vládní daňový balík, který především zvyšuje daňové slevy na druhé, třetí a další dítě. Poslanci v něm zamítli návrhy úlev v elektronické evidenci tržeb, které vznesl ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vládní KDU-ČSL. Zamítli i opoziční návrhy na zrušení zákona o evidenci tržeb. Neprošly ani návrhy pravice na snížení sazeb daně z přidané hodnoty nebo na zrušení solidární přirážky daně z příjmů.

,
AKTUALIZOVÁNO

Zvýšení daňových slev