NOVÉ

Pokaždé, když z předplacené karty zavoláte nebo napíšete sms, vás operátor od příštího března zahltí smskami nebo e-maily o evidování dané služby. Podle platného znění zákona totiž používání předplacené SIM karty, lidově kreditu, má v další vlně podléhat elektronické evidenci služeb. Jenže podobných transakcí je denně kolem 10 milionů, operátorům se tak významně zvýší náklady a to by mohlo mít dopad na konečného zákazníka.

Elektronická evidence tržeb (EET), která byla spuštěna od loňského prosince, by měla letos a příští rok přinést do státní kasy v úhrnu navíc 22,6 miliardy Kč. V roce 2019, tedy po náběhu všech fází EET, by to mělo být dalších 1,8 miliardy korun. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu ministerstva financí, kterou má ČTK k dispozici.

,
NOVÉ

Elektronická evidence tržeb

Protesty proti EET získávají novou podobu. Po demonstracích, nevydávání účtenek nebo nahrazování hospod klubovými pivnicemi a spolky si svou formu protestu našli také trhovci. Zavádí takzvané darovací trhy, kterými chtějí dokázat, že farmářské trhy mohou fungovat i bez elektronické evidence tržeb a vydávání účtenek. První darovací trh se uskuteční dnes v Hradci Králové.


NOVÉ

Protest proti EET

V rámci elektronické evidence tržeb (EET) musí vystavovat účtenky také umělci. Ačkoliv obecně se jich povinnost dotkne až v příštím roce, někteří by si měli pořídit kasy už teď. Pokud totiž například hudebníci chtějí na svých koncertech také prodávat svá CD nebo jiné předměty, on-line pokladnu podle zákona musí mít už od března.


NOVÉ

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Klára Novotná, která na YouTube vystupuje jako Drzá Klára, zveřejnila nové video, ve kterém popisuje svůj dojem ze schůzky, na kterou jí pozval ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se tímto způsobem snaží své mediálně známé kritiky přesvědčit a nejlépe přetáhnout na svou stranu. Na schůzce byli také dva Babišovi poradci. Podle Drzé Kláry by šéf ANO v pohodě, ale nepřesvědčil ji. Pokud lidé nezačnou přemýšlet, „bude hůř,“ vzkazuje po schůzce na videu.

,
VIDEO UVNITŘ

"mele pátý přes devátý"

Farmářské trhy mají zřejmě ten největší rozkvět za sebou. Ačkoli v posledních letech jejich obliba rostla, zavedení elektronické evidence tržeb mnoho stánkařů, kteří prodávají své zboží jen několik dní v týdnu na trzích, odradilo od další činnosti. Jak ukázala reportáž Echo24 z minulého týdne, pražští stánkaři si nejčastěji stěžují na pomalost systému a zdržování při nákupu. Podle úterní Mladé fronty Dnes je však situace v regionech mnohem horší, například v Jihlavě trhy vůbec nezačaly.

,
NOVÉ

Ohrožené trhy

S příchodem jara přichází také sezóna trhů. Některým stánkařům ale letos přibyla nová povinnost, a to evidovat každou přijatou tržbu. Zatímco v některých koutech republiky se řada stánkařů rozhodla činnost raději ukončit, situace na pražských tržištích ještě není tak dramatická. Stánkaři ale mají EET plné zuby. Nejčastěji si přitom stěžují na to, že je kasy zdržují a odvádějí pozornost od zákazníků. Místo toho, aby se jim věnovali, musí stánkaři účtovat každou drobnost. Výsledkem je, že někteří…

,
REPORTÁŽ

TRHOVCŮM UTÍKAJÍ ZÁKAZNÍCI

Nejmenší obchody s jedním pokladním místem by mohly získat od státu kompenzaci nákladů za zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Zástupci Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) o tom ve čtvrtek ráno jednali s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

,
NOVÉ

Kompenzace pro malé podnikatele

V druhé polovině února začalo státní zastupitelství v Praze 1 prověřovat, jak Generální finanční ředitelství nakoupilo software pro elektronickou evidenci tržeb (EET). K evidenci je totiž třeba komunikační rozhraní mezi poplatníkem a finanční správou. Zakázka na takové rozhraní ale neexistuje. Nyní se celá záležitost přesunula do rukou policie, jak serveru Echo24 potvrdil státní zástupce Jan Lelek.


NOVÉ

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Diskuzi o EET chybí faktický základ. Nevíme přesně, jaké důsledky její zavedení přináší, dokonce hrozí, že to nebudeme vědět nikdy. Řešením by bylo vyzkoušet si evidenci tržeb na několika okresech a pak se teprve bavit o vhodnosti. Ostatně, vždyť samo zavedení EET je experiment, který je navíc špatně proveden.


Hospodářská komora České republiky nezastává zájmy drobných podnikatelů, kteří tvoří vysoké procento HDP. Vidět je to například na elektronické evidenci tržeb (EET). Tu komora a její prezident Vladimír Dlouhý od počátku podporuje, přestože toto opatření nejvíce dopadá právě na nejmenší, říká v rozhovoru Vladimír Opatrný, který vede Okresní hospodářskou komoru v Jablonci nad Nisou. Ta se jako jediná složka komory proti EET postavila a od začátku se snažila přijít s přijatelnější variantou…


ROZHOVOR

KRITIKA HOSPODÁŘSKÉ KOMORY