1 Neveřejné memorandum

Rusko a USA se dohodly, letadla nad Sýrií se nesrazí

, NOVÉ

Témata: , ,

Rusko a USA se dohodly na mechanismu, který by měl zabránit střetu letadel operujících v Sýrii. Podrobnosti dohody ale nebyly zveřejněny – takhle si to prý přála Moskva.

Moskva uvádí, že její letadla se při úderech zaměřují na islamisty. Západ ale Rusko kritizuje za to, že ruští piloti podle všeho míří i na jiné povstalecké skupiny a že Moskvě jde hlavně o podporu režimu prezidenta Bašára Asada.

Se vstupem Ruska se i objevily obavy z možných leteckých incidentů, několik se jich stalo na turecké hranici. V Sýrii operuje také koalice, kterou vedou USA. Dnes ministerstva obrany Ruska a USA oznámila, že bylo podepsáno memorandum, které má zabránit střetu amerických a ruských letadel nad Sýrií. Mluvčí Pentagonu Peter Cook řekl, že text memoranda nebude na přání ruské strany zveřejněn. Jeho součástí je prý dohoda o komunikačním spojení obou stran a specifické pokyny pro piloty.

Ruských náletů využívá ke svým operacím syrská armáda, která se snaží dobývat zpět území kontrolovaná povstalci. Kvůli vojenské ofenzivě v provincii Halab údajně v posledních dnech uprchly ze svých domovů desítky tisíc Syřanů. Podle zástupce syrské zdravotnické organizace USMRO Zajdána Zuabího je v pohybu až 70 000 lidí, kterým se nedostává lékařské péče a jídla a nemají ani kde spát.

Čtěte také: Ruské nálety v Sýrii: 370 mrtvých z toho 127 civilistů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.