1

Vyšetřování Nečasové skončilo, zapomeňte

Osvobozující rozsudek nad Janou Nagyovou-Nečasovou a třemi zpravodajci vzbudil rozhořčení těch, kdo chtěli konečně vidět někoho z minulé vládní garnitury „v teplákách“. Přesto verdikt soudkyně Heleny Králové utlumil mnohem větší emoce, které jsou s případem zneužití Vojenského zpravodajství spojeny.

Soudkyně Králová z obvodního soudu pro Prahu 1 se znovu zachovala podle zdravého rozumu. Zakázka šéfky kanceláře českého premiéra vojenské rozvědce, aby sledovala premiérovou manželku, byla jen epizodou manželského trojúhelníku Petra Nečase. Proto se každé přelíčení v případu rozvědky nejvíce podobá rozvodovému soudu, který pere špinavé prádlo všech zúčastněných a který v nejlepším případě skončí kompromisem, nad nímž všichni zúčastnění skřípají zuby. Každý soudce má přirozeně snahu sprovodit konflikt co nejrychleji ze světa a v tom není Králová výjimkou. Už loni v červnu vydala soudní příkaz, podle kterého došlo ke zneužití pravomocí veřejného činitele, ovšem roční podmíněný trest svobody dostala pouze Nagyová-Nečasová. Státní zástupci z Olomouce se ovšem odvolali, uspěli u městského soudu, ovšem Králové teď odmítla žalobu s větší razancí. Zkušenost říká: pokud bývalá manželka Radka Nečasová proti rozsudku neprotestuje, není třeba rozvodové spory dál rozviřovat.

Smělé plány bez důkazů

Ale není přece možné zamést s manželskými spory expremiéra pod koberec také prokazatelný zločin. Tak zní námitka, kterou ovšem může vznést jen právní laik. Zločin je prokázán, jen když tak rozhodne soud, a to se dosud nestalo. Také soudkyně Králová tvrdí, že zákon porušen byl, ovšem šlo pouze o zákonné předpisy, podle kterých smí fungovat státní byrokracie včetně vojenských zpravodajců. Skutečně překročili svou pravomoc, jejich sledování premiérovi manželky však nemělo žádné výsledky a z dokumentů přečtených před soudem vyplývá, že se ani příliš nesnažili. Nechtěli mít nepříjemnosti s těmi nahoře. Pokud ovšem má být někdo odsouzen u trestního soudu, je třeba prokázat, že zneužil závažným způsobem pravomoci veřejného činitele. Musí to být horší, než běžné vybočení z mantinelů, které se trestá třeba snížením prémií. Okolnosti premiérova manželského trojúhelníku by se daly vyřídit také tímto způsobem.

Verdikt obvodního soudu proto může uklidnit i další emoce, které hýbají veřejností. V období posledních pěti let zažili mnozí Češi zlé časy, kdy se zhoršila jejich ekonomická situace. S velkým vztekem proto reagovali na časté korupční aféry. Na požadavek veřejnosti odhalit a odsoudit viníky vševládnoucí korupce mezi nejvyššími politiky reagovali pracovníci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci vytvořením smělé konstrukce, která v sobě zahrnovala všechno, co si veřejnost žádala: premiéra a jeho milenku, poslance, kmotry Rittiga a Janouška, šéfy státních podniků, podezřelé právníky atd. Dramatická policejní razie svrhla před dvěma lety Nečasovou vládu a umožnila převrat v tuzemské politice. Přesto za dva roky nikdo odsouzen nebyl, stát se dokonce musel omlouvat neprávem stíhaným poslancům a „kmotři“ si z policie dělají legraci. Je možné, že to celé zařídili právníci obviněných politiků a podnikatelů, kteří mohou být schopnější než Ištvánův olomoucký tým. V každém případě by bylo pro olomoucké protikorupční tažení záchranou, kdyby soud poslal do kriminálu aspoň Nagyovou-Nečasovou s jejími rozvědčíky. Zklamání pro státní zástupce a tu část veřejnosti, která je podporuje, musí být nezměrné. Samozřejmě se odvolají a také se dočkají tvrdé kritiky za svůj aktivistický přístup, ale to už bude další kapitola.

Raději obvodní, než ústavní

Z pohledu stability české společnosti je lepší, že vyhrál zdravý, možná trochu přízemní rozum. Protikorupční tažení státních zástupců mělo své předchůdce v cizině. Konkrétně ve Slovinsku byl obviněn premiér a hrdina občanské války Janez Janša i šéf opozice Zoran Janković. Oba tím byli vyřazeni z politiky. Janšův korupční případ spojený s nákupem obrněných transportérů Patria byl dotažen tak daleko, že expremiér nastoupil loni v srpnu k výkonu trestu. Nic se tím však nevyřešilo. Značná část Slovinců od verdiktu nad Janšou nevěří svým soudům, navíc v prosinci ústavní soud Janšu z vězení propustil. V dubnu pak zrušil odsuzující verdikt a nařídil nové projednání případu od samého začátku. Když soudkyně Králová zachovala na rozdíl od slovinských kolegů chladnou hlavu, pak je jisté, že tím Čechy ušetřila mnohem hlubších zklamání.       


/
komentátor

Petr Holub (*1958) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a stáž v Sociologickém ústavu Akademie věd. Jako novinář pracuje od roku 1992, naposledy v denících Aktuálně.cz a MF Dnes, a úzce spolupracuje s Českým rozhlasem. Zaměřuje se na ekonomický rozměr politiky a na změny ve společnosti, které nastaly po pádu komunistického režimu. Žije v Praze a Českých Budějovicích.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.