1 ROZDĚLENÁ SPOLEČNOST

Mayová k ‚prounijním‘ úředníkům: Smiřte se s brexitem

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Britští úředníci a další státní zaměstnanci, kteří jsou sympatizanti Evropské unie, by se měli smířit s tím, že se země v červnovém referendu rozhodla unii opustit. Taková je podle zdrojů deníku The Telegraph pozice britské premiérky Theresy Mayové. Ministerská předsedkyně zároveň ujistila občany, že nová vláda bude výsledek referenda respektovat a že k brexitu skutečně dojde.

Otázka, zda (ne)opustit Evropskou unii v posledních měsících do značné míry rozdělila britskou společnost. A podobně jako v případě prezidentské volby v České republice i na Britských ostrovech toto rozdělení přetrvalo i po uzavření volebních místností a sečtení hlasů.

Rozpolcení společnosti na dva tábory se v Británii podle zdrojů deníku The Telegraph projevuje například tím, že „eurofilní“ úředníci házejí klacky pod nohy nové vládě konzervativní premiérky Theresy Mayové. Ta v současné době jedná o tom, kdy a jak by mělo ostrovní království z Evropské unie vystoupit. Svou nespokojenost prý úředníci dávají najevo například tím, že nepracují tak, jak by měli, čímž ministrům ztěžují práci.

Premiérka Mayová však směrem k nespokojeným úředníkům zaujala jasný postoj – podle ní by se měli smířit s tím, že se země rozhodla pro brexit a neměli by dělat zbytečné problémy. „Ministerská předsedkyně jasně deklarovala, že vláda úspěšně uvede v platnost výsledek hlasování o brexitu. Takové jsou rozkazy a od státní správy se čeká, že je bude plnit,“ uvedl pro britský deník zdroj z úřadu premiérky Mayové.

Velká Británie, jejíž občané se v červnovém referendu mírnou většinou vyslovili pro odchod země z EU, v současné době řeší podmínky, za jakých z EU vystoupí. Například někdejší ministr zahraničí Philip Hammond se podle Telegraphu pokusí vyjednat, aby Británie opustila svobodný trh, ale mohla i nadále spolupracovat v oblasti finančnictví a automobilového průmyslu. To by v praxi znamenalo získání kontroly nad přílivem východoevropských přistěhovalců do Británie a zároveň ochránění klíčových oblastí ekonomiky.

O skutečné formě rozchodu Británie s unií je nicméně v současné době možné jen spekulovat, neboť Britové stále neaktivovali článek 50, což je formální mechanismus k zahájení rozhovorů o odchodu z EU. The Telegraph před několika dny napsal napsal, že k radosti zastánců brexitu má ministerská předsedkyně v úmyslu článek 50 aktivovat bez hlasování parlamentu. Zdroj informace uvedl, že Mayová je přesvědčena, že „brexit je brexit“, a proto nehodlá oponentům poskytnout žádnou příležitost, aby odchodu Británie z EU zabránili.

Čtěte také: Mayová hodlá jednat o brexitu bez parlamentu, píše The Telegraph

Británie si po brexitu vede nečekaně dobře, ukazují první čísla

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.