Mayová k ‚prounijním‘ úředníkům: Smiřte se s brexitem

ROZDĚLENÁ SPOLEČNOST

Mayová k ‚prounijním‘ úředníkům: Smiřte se s brexitemNOVÉ
Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: FOTO: Wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britští úředníci a další státní zaměstnanci, kteří jsou sympatizanti Evropské unie, by se měli smířit s tím, že se země v červnovém referendu rozhodla unii opustit. Taková je podle zdrojů deníku The Telegraph pozice britské premiérky Theresy Mayové. Ministerská předsedkyně zároveň ujistila občany, že nová vláda bude výsledek referenda respektovat a že k brexitu skutečně dojde.

Otázka, zda (ne)opustit Evropskou unii v posledních měsících do značné míry rozdělila britskou společnost. A podobně jako v případě prezidentské volby v České republice i na Britských ostrovech toto rozdělení přetrvalo i po uzavření volebních místností a sečtení hlasů.

Rozpolcení společnosti na dva tábory se v Británii podle zdrojů deníku The Telegraph projevuje například tím, že „eurofilní“ úředníci házejí klacky pod nohy nové vládě konzervativní premiérky Theresy Mayové. Ta v současné době jedná o tom, kdy a jak by mělo ostrovní království z Evropské unie vystoupit. Svou nespokojenost prý úředníci dávají najevo například tím, že nepracují tak, jak by měli, čímž ministrům ztěžují práci.

Premiérka Mayová však směrem k nespokojeným úředníkům zaujala jasný postoj – podle ní by se měli smířit s tím, že se země rozhodla pro brexit a neměli by dělat zbytečné problémy. „Ministerská předsedkyně jasně deklarovala, že vláda úspěšně uvede v platnost výsledek hlasování o brexitu. Takové jsou rozkazy a od státní správy se čeká, že je bude plnit,“ uvedl pro britský deník zdroj z úřadu premiérky Mayové.

Velká Británie, jejíž občané se v červnovém referendu mírnou většinou vyslovili pro odchod země z EU, v současné době řeší podmínky, za jakých z EU vystoupí. Například někdejší ministr zahraničí Philip Hammond se podle Telegraphu pokusí vyjednat, aby Británie opustila svobodný trh, ale mohla i nadále spolupracovat v oblasti finančnictví a automobilového průmyslu. To by v praxi znamenalo získání kontroly nad přílivem východoevropských přistěhovalců do Británie a zároveň ochránění klíčových oblastí ekonomiky.

O skutečné formě rozchodu Británie s unií je nicméně v současné době možné jen spekulovat, neboť Britové stále neaktivovali článek 50, což je formální mechanismus k zahájení rozhovorů o odchodu z EU. The Telegraph před několika dny napsal napsal, že k radosti zastánců brexitu má ministerská předsedkyně v úmyslu článek 50 aktivovat bez hlasování parlamentu. Zdroj informace uvedl, že Mayová je přesvědčena, že „brexit je brexit“, a proto nehodlá oponentům poskytnout žádnou příležitost, aby odchodu Británie z EU zabránili.

Čtěte také: Mayová hodlá jednat o brexitu bez parlamentu, píše The Telegraph

Británie si po brexitu vede nečekaně dobře, ukazují první čísla

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články