EET citelně dopadá na venkov. Už zaniklo 700 hospod

EET citelně dopadá na venkov. Už zaniklo 700 hospodNOVÉ
EET

Zobecnění pohostinství?

Echo24

Elektronická evidence tržeb začíná citelně dopadat na život českých vesnic. Kvůli EET už za týden zaniklo zhruba 700 menších hospod, většinou bez nabídky teplého jídla. Vyplývá to z v pátek zveřejněného průzkumu Sdružení místních samospráv České republiky mezi starosty obcí. Ministr financí Andrej Babiš na svém Twitteru starostům naznačil, že situaci vyřeší „zobecnění“ hospod. Obce pak prý nemusí EET zavádět.

Zánikem drobných pohostinství, obchodů a živností je přímo ohroženo 600 ze zhruba 900 zapojených obcí, uvedlo v tiskové zprávě sdružení. V České republice je přes 6200 měst a obcí.

EET byla spuštěna 1. prosince pro restaurace, hospody a ubytovací zařízení. Následně se budou do systému zapojovat až do roku 2018 další obory podnikání. Restauratéři a hoteliéři odeslali do systému EET do 9. hodiny v pátek zhruba 21,8 milionu účtenek. Zároveň finanční správa už eviduje 851 oznámení o nevydání účtenky.

„Obcí, které zareagovaly na náš průzkum a které podaly informace, je mimořádně mnoho. Je patrné, že zavádění EET spolu s dlouhodobou nepodporou drobného podnikání reálně dopadá na život na celém území, a to ve velkém měřítku. Podle našich informací totiž může zaniknout až dva tisíce malých provozoven,“ uvedl předseda sdružení Stanislav Polčák. Sdružení se obává, že v dalších fázích EET mohou zanikat v obcích i malé obchůdky a další provozovny služeb.

Například starosta Troubek na Přerovsku Radek Brázda uvedl, že v obci v nejbližší době zaniknou nejspíše dvě provozovny. „Tento stav je však důsledkem soustavně zvyšující se zátěže, kterou stát ukládá na nejmenší podnikatele i spolky,“ uvedl.

Zavádění EET ale například oceňuje prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, podle kterého EET čistí podnikatelské prostředí.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si zřejmě na poslední chvíli uvědomil i negativní politický dopad EET na venkově pro sebe a začal vesnické hospody objíždět. Ve čtvrtek pak na Twitteru přišel s unikátním nápadem, jak situaci vyřešit. „Starostové, pokud obec svým jménem na svůj účet provozuje hospodu a příjmy plynou obci, tržby se nemusí evidovat,“ napsal Babiš.

Sdružení v pátek 16. prosince zveřejní mapu konkrétních míst, kde zanikají již v současnosti dotčené provozy. Zároveň chce vyzvat vládu a parlament, aby došlo ke schválení limitů osvobozujících od povinnosti EET pro nejmenší podnikatele a spolky.

Podle dat, která tento týden poskytla společnost CRIF, v listopadu přerušilo činnost 2168 podnikatelů v pohostinství, 1697 naopak živnost založilo. V obou případech je to téměř dvakrát více, než činí měsíční průměr za poslední dva roky. Ukončených živností bylo v listopadu 607, což je dlouhodobý průměr. Za sedm prosincových dnů bylo přerušeno dalších 1528 živností a 65 jich vzniklo.

Čtěte také: Podnikatelé a EET č. 8: ‚Dojde na tebe, svi*ně.‘ Babiš štval proti hospodským

Šéf Svazu průmyslu Hanák: EET čistí podnikatelské prostředí