Unikátní mapa migrace do Evropy: odkud, kam a kolik

UVNITŘ interaktivní vizualizace

Unikátní mapa migrace do Evropy: odkud, kam a kolikNOVÉ
Svět

ac Echo24

Od začátku roku překonalo Středozemní moře na cestě za lepším životem v Evropě již 700 tisíc lidí. Do Chorvatska a Slovinska jich balkánskou cestou každý den proudí tisícovky a čísla v dalších evropských státech se od roku 2012 také stále mění. Situace se tak může stát nepřehlednou. Server Lucify vytvořil s pomocí dat OSN souhrnnou interaktivní vizualizaci mapující migraci uprchlíků od roku 2012 do současnosti.

Tmavě modrá interaktivní mapa sama postupně ukazuje nejdříve proudy uprchlíků z jejich rodných zemí do destinací, kam míří, pak se změní do zelena a zobrazuje, které evropské země jich zatím nejvíce přijaly, a to i v přesných číslech u každého státu. Třetí nafialovělé zobrazení ukazuje, z jakých zemí jich utíká nejvíce.

Kromě toho může člověk klikat na jednotlivé státy a mapa mu ukáže číslo buď přijatých migrantů, nebo – v případě Blízkého východu, Albánie nebo afrických států – počet lidí, kteří z dané země odešli. Vizualizace umožňuje i nastavení rychlosti proudících částeček, kdy každá z nich představuje 25 lidí, tedy obvyklou kapacitu autobusu, který je často převáží.

Data, ze kterých finský server Lucify, jež vytváří podobná pomocná schémata pro zpravodajské servery, pocházejí od UNHCR.

Na stránkách serveru je pod mapou také graf, který ukazuje počet, národnost uprchlíků a země do kterých měsíčně proudí. Ukazuje data od ledna 2012 do září 2015.

Čtěte také: VIDEO: Uprchlíci na českém maloměstě. Co se stane?