Další rána Babišovi. Jeho majetková přiznání prověří imunitní výbor

Babišovy dluhopisy

Další rána Babišovi. Jeho majetková přiznání prověří imunitní výborNOVÉ
Poslanecká sněmovna Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Michaela Cápová

Nesrovnalostmi v příjmech Andreje Babiše se bude zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Podnět k prošetřování majetkových přiznání ministra financí, které nesedí se závěry dvou auditorských firem, podal komunistický poslanec Vladimír Koníček. Výbor má záležitost projednávat na svém zasedání na začátku dubna.

„Jako poslanec, ne jako předseda kontrolního výboru, jsem na mandátový a imunitní výbor podal sdělení v otázce nesrovnalostí příjmů Andreje Babiše za roky 2014 a 2015,“ uvedl pro Echo24 Koníček. Podle svých slov ho k tomu dovedly částky zveřejněné v závěru dvou auditorských firem, které se liší s jeho majetkovými přiznáními ve sněmovně. „Pan ministr řekl, že to jsou hrubé příjmy a ne čisté, jak se to v přiznáních píše. Ovšem i s těmi hrubými příjmy mi ta čísla nesedí,“ dodal poslanec.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Koníček očekává, že se jeho sdělením bude výbor zabývat na svém dalším jednání. Potvrdila to předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS). „Ano, je to tak. Sdělení jsme nechala přeposlat všem členům výboru, aby k němu mohli zaujmout nějaké stanovisko. Bude to na programu jednání výboru 6. dubna, které bude neveřejné,“ uvedla pro Echo24.

Podle Hany Studničkové, tajemnice výboru, lze jen těžko odhadovat, jaký postih by Babišovi za nepravdivé údaje mohl hrozit. Současně zdůraznila, že by o tom případně ani nerozhodoval výbor. „Za předpokladu, že výbor usoudí, že došlo k porušení zákona uvedením nepřesných nebo nepravdivých údajů, tak bychom museli podat podnět k zahájení přestupkového řízení věcně příslušnému orgánu v místě bydliště pana Babiše. Ten by rozhodoval, pokud by shledal vinu, o případné sankci,“ dodala s tím, že maximální pokuta je stanovená na 50 tisíc korun.

Martin Plíšek (TOP 09), který je místopředsedou výboru, zdůrazňuje, že se podnět Vladimíra Koníčka musí brát vážně. „Pokud se potvrdí nepravdivé nebo neúplné údaje v majetkových přiznáních Andreje Babiše, měl by výbor celou záležitost postoupit k projednání přestupkovému orgánu v místě bydliště vicepremiéra,“ uvedl Plíšek pro Echo24.

Rozdíl v desítkách milionů korun

Příjmy vicepremiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše, které byly předmětem auditu zveřejněného v pátek, nesedí s příjmy, které uvedl v majetkových přiznáních z let 2014 a 2015 pro sněmovnu. Ministr financí k tomu řekl, že chybu v přiznáních udělala jeho účetní, když zaměnila čisté a hrubé příjmy. „Chudinka poprvé to dělala a tady napsala po zdanění a to tady nemělo být. Takže tady se spletla,“ řekl k tomu Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Hádka v koalici. Babiš utekl, Sobotka trvá na vyšetřování dluhopisů

Šéf ANO: Jsou to manipulace a lži sněmovny. Nic vysvětlovat nebudu