1 BABIŠOVY DLUHOPISY

Hádka v koalici. Babiš utekl, Sobotka trvá na vyšetřování dluhopisů

NOVÉ

Témata: , ,

Koaliční spor mezi šéfem hnutí ANO ministrem financí Andrejem Babišem a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) se rozhořel během pondělí a eskaloval večer na jednání koaliční rady, kde padala i slova, která nepatří na veřejnost. Důvodem byly korunové dluhopisy ministra financí, o kterých chtěl jednat Sobotka kvůli pochybnostem rozpočtového výboru, zda nedošlo k obcházení zákona. Babiš odešel z jednání rady předčasně.

Žádná dohoda ale na koaliční radě neproběhla. Rozpočtovému výboru podle Babiše odpoví generální ředitel finanční správy Martin Janeček. Podle Sobotky ale bude ČSSD trvat na tom, aby finanční správa prověřila všechny emise od daně osvobozených korunových dluhopisů, které skoupili majitelé vydávající firmy – tedy i ty Babišovy.

„Sociální demokracie trvá na tom, aby rozpočtový výbor dostal k těm svým otázkám jasnou a pokud možno konkrétní odpověď. To, jestli v těch případech, kdy firmy emitovaly korunové dluhopisy a kdy si ty korunové dluhopisy kupovali majitelé těchto firem, nedocházelo k obcházení daňových zákonů. Zajímá nás, jestli všechny tyto případy byly zkontrolovány ze strany daňové správy a s jakým výsledkem byly zkontrolovány,“ uvedl po jednání koaliční rady Sobotka. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

O tom, v jakém duchu se jednání neslo, nechtěl mluvit nikdo ze zúčastněných. Podle informací novinářů ale na radě proběhla mezi Sobotkou a Babišem hádka a podle všeho došlo i na ostřejší výrazy. Předseda třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) po jednání koalice řekl České televizi, že Sobotka a Babiš si podle něj „vyjasňovali určité věci“. Celou záležitost by neoznačil za spor, nicméně připustil, že v debatě padla „zajímavá sousloví, která nepatří na veřejnost“.

Babiš odešel z koaliční rady ještě před jejím koncem a nepřišel ani odpovídat na dotazy novinářů. Po telefonu poté vzkázal, že generální ředitel finanční správy Janeček odpoví na otázky, které mu rozpočtový výbor klad.

Čtěte také: Janeček se kroutil ve sněmovně. Nechce vyšetřovat Babišovy dluhopisy

Babiš zopakoval to, co už dříve uvedl v otevřeném dopise Sobotkovi – finanční správa podle něj vydávání korunových dluhopisů kontrolovala a vše je v pořádku. Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že rozpočtový výbor překročil své pravomoci. „Domníváme se, že to usnesení rozpočtového výboru je de facto v rozporu se zákonem o jednání Poslanecké sněmovny. Že rozpočtový výbor nemůže ukládat úkoly finanční správě,“ uvedl Faltýnek.

Sobotka chtěl zařadit téma dluhopisů na koaliční radu poté, co se o nich jednalo i na rozpočtovém výboru Poslanecké sněmovny. Ten se shodl, že existují podezření, že při emisích dluhopisů mohli někteří emitenti a jejich vlastníci zneužít daňové zákony. Babiš byl ale proti tomu, aby se záležitost kolem dluhopisů na koaliční radě řešila, označil to za skandální a za kampaň ČSSD.

Babiš dluhopisy koupil od své tehdejší společnosti Agrofert, a to v objemu téměř 1,5 miliardy korun. Vzhledem k podmínkám v zákoně nepodléhal jejich úrokový výnos zdanění. Babiš navíc čelí podezření, že na jejich nákup neměl dost peněz, což ale odmítá, stejně jako to, že by obcházel zákon. Že měl na dluhopisy dost peněz se Babiš snažil v pátek prokázat pomocí auditů, které ovšem nesplňují mezinárodní standardy a ještě zvyšují podezření o původu peněz, jak píše server Echo24 zde.

Rozpočtový výbor mimo jiné Janečkovi uložil, aby jeho úřad vydal neprodleně metodický pokyn, na základě kterého by správa zjišťovala, zda u emisí korunových dluhopisů nedošlo v jednotlivých případech ke zneužití zákona. Podle Babiše je ale metodika týkající se korunových dluhopisů v pořádku a funguje. Ve stejném duchu se vyjádřil i Faltýnek.

Sobotka má naopak jisté pochybnosti. „My jsme na dnešním jednání byli ujištěni, že daňová správa kontroly provádí. Nicméně bylo nám také sděleno, že metodika, podle které se postupuje, není veřejná. To znamená, že si těžko můžeme ověřit, jako osoby, které nemají potřebné informace, jestli tedy byly zkontrolovány všechny případy, které by si kontrolu zasloužily. V tuto chvíli je potřeba, aby daňová správa jasně zareagovala,“ uvedl Sobotka.

Babiš na radě opět hovořil o svém návrhu korunové dluhopisy zdanit. Podle něj pro to mohl hlasovat Sobotka už v roce 2012, ale neudělal to. Podle šéfa sociální demokracie je ale třeba neodvádět pozornost nikam jinam. „Je potřeba trvat na tom, jaká je podstata celé věci. Tedy aby nedocházelo k tomu, že si někdo místo vyplacení dividend, které by musel zdanit, koupí dluhopisy své vlastní firmy, které danit nemusí,“ dodal Sobotka.

Babiš už dříve Sobotkovi napsal, že daňová správa se kontrolou možných daňových úniků v této souvislosti zabývat nebude. Sobotka to považuje za nedostatečné.

Andrej Babiš v pondělí dopoledně napsal premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že finanční správa korunové dluhopisy naprosto běžně kontroluje a doměřuje jejich zdanění. Metodiku má prý dobře nastavenou. 
Sněmovní výbor přijal usnesení, ve kterém daňovou správu pověřuje prověřením korunových dluhopisů. Podle Babiše k tomu nemá oprávnění. „K rozdělování takových úkolů nemá rozpočtový výbor žádnou pravomoc,“ uvedl Babiš v dopise a poznamenal, že příště může zaúkolovat policii, nebo rovnou soud. Že chce Sobotka záležitost řešit na koaliční radě, je podle něj skandální a navíc jde prý o neaktuální téma. „Považuji za skandální, že je tento bod zařazen na jednání koaliční rady. Toto téma nevyplývá z žádného bodu koaliční smlouvy! Navíc jej nepovažuji za aktuální, jedná se pouze o pokračující kampaň vůči mé osobě, kterou je zastírána skutečná podstata celého problému, zaviněného pány Kalouskem a Sobotkou, kteří mu mohli dávno předejít, jak uvádím níže, ale neučinili tak,“ napsal Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babišovy fake audity zvýšily podezření o původu jeho peněz

Řešit moje dluhopisy v koalici je skandální, píše Babiš Sobotkovi

Babiš vyrobil nové pochybnosti o dluhopisech

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.