Řešit moje dluhopisy v koalici je skandální, píše Babiš Sobotkovi

Koaliční rada

Řešit moje dluhopisy v koalici je skandální, píše Babiš SobotkoviAKTUALIZOVÁNO
Babiš nechce řešit korunové dluhopisy na koaliční radě, je to prý útok ze strany ČSSD Foto:

Reprofoto ČT24

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) odmítá na pondělní koaliční radě řešit případ korunových dluhopisů. Novinářům před jednáním vlády řekl, že záležitost nemá nic společného s koalicí a její zařazení na program vnímá jako kampaň ČSSD. Otázku, jak finanční správa prověřila zdanění výnosů z korunových dluhopisů chce na schůzce ČSSD, ANO a KDU-ČSL otevřít právě premiér Bohuslav Sobotka. Dluhopisy se dostaly do centra pozornosti v souvislosti s Babišem, který je v minulosti koupil od své tehdejší společnosti Agrofert. Na kauzu upozornil jako první Týdeník Echo.

„ČSSD má pocit, že jejich sjezd neskončil, takže se snaží pokračovat v útocích na mou osobu,“ řekl Babiš při příchodu na jednání vlády. Koaliční jednání je podle něj pokračováním kampaně, která se vedla na pátečním a sobotním sjezdu ČSSD v Brně. „Je to pokrytectví ze strany pana premiéra, který jen potřebuje živit tuhle věc proti mně,“ řekl novinářům. Stejně by podle něj mohlo ANO navrhovat projednání případu OKD či poslaneckých náhrad premiéra Sobotky, dodal.

Andrej Babiš v pondělí dopoledně napsal premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že finanční správa korunové dluhopisy naprosto běžně kontroluje a doměřuje jejich zdanění. Metodiku má prý dobře nastavenou.
Sněmovní výbor přijal usnesení, ve kterém daňovou správu pověřuje prověřením korunových dluhopisů. Podle Babiše k tomu nemá oprávnění. „K rozdělování takových úkolů nemá rozpočtový výbor žádnou pravomoc,“ uvedl Babiš v dopise a poznamenal, že příště může zaúkolovat policii, nebo rovnou soud. Že chce Sobotka záležitost řešit na koaliční radě, je podle něj skandální a navíc jde prý o neaktuální téma. „Považuji za skandální, že je tento bod zařazen na jednání koaliční rady. Toto téma nevyplývá z žádného bodu koaliční smlouvy! Navíc jej nepovažuji za aktuální, jedná se pouze o pokračující kampaň vůči mé osobě, kterou je zastírána skutečná podstata celého problému, zaviněného pány Kalouskem a Sobotkou, kteří mu mohli dávno předejít, jak uvádím níže, ale neučinili tak,“ napsal Babiš.

Bod „Činnost daňové správy ve věci zdanění výnosů z korunových dluhopisů“ označil za šaškárnu ze strany ČSSD. „My na koaliční radě takové body nebudeme projednávat, protože to nemá nic společného s koalicí. Pokud mají být takové koaliční rady s takovými body, pak je úplně zbytečné, abychom na takové koalice chodili,“ řekl. Věc chce vysvětlit dopisem, který koaličním partnerům předloží, až na téma dojde.

Babiš dluhopisy koupil od své tehdejší společnosti Agrofert, a to v objemu téměř 1,5 miliardy korun. Vzhledem k podmínkám v zákoně nepodléhal jejich úrokový výnos zdanění. Babiš také čelil podezření, že na jejich nákup neměl dost peněz, což ale odmítá, stejně jako to, že by obcházel zákon.

Podle sněmovního rozpočtového výboru existují podezření, že při emisích dluhopisů mohli někteří emitenti a jejich vlastníci zneužít daňové zákony. Babiš už dříve Sobotkovi napsal, že daňová správa se kontrolou možných daňových úniků v této souvislosti zabývat nebude. Sobotka to považuje za nedostatečné.

Proč je projednání problém? diví se Sobotka

„Projednali bychom rádi usnesení rozpočtového výboru, který konstatuje doložitelná podezření, že mohlo dojít ke zneužití v oblasti daní,“ řekl Sobotka novinářům po pondělním jednání vlády.

Nevidí důvod, proč by projednání záležitosti měl být problém. „Nechceme řešit problém, který má Andrej Babiš, ten si musí vyřešit sám,“ uvedl Sobotka. ČSSD chce slyšet, že daňová správa bude usnesení poslanců, ve kterém také ukládají Generálnímu finančnímu ředitelství úkoly, respektovat. „A prověří případy, které jsou podezřelé. To není jen o Andreji Babišovi, ale o všech podezřelých situacích,“ dodal.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na dotaz, jak se staví k zařazení dluhopisů na koaliční radu, sdělil, že respektuje přání koaličních partnerů.

Babišův dopis je nehoráznost, zlobí se šéf rozpočtového výboru

V dopise, který zaslal Babiš šéfům koaličních stran, se zároveň navezl do šéfa sněmovního rozpočtového Václava Votavy (ČSSD) a obvinil ho, že zneužívá svou funkci. Proti tomu se Votava ohradil a celý dopis označil za „nehoráznost, která bije do očí“. „Já jsem rozpočtový výbor nesvolával proto, abych vyvolal nějaký politický boj. Rezonuje to ve společnosti, mezi poslanci, ptají se na to média. To je ten důvod, proč jsme to přijali,“ uvedl pro Echo24.

Zároveň zdůraznil, že výbor má kontrolní funkci vůči ministerstvu financí i vůči finančnímu ředitelství. Odmítl, že by poslanci chtěli prolamovat mlčenlivost, chtěli podle něj pouze znát, jak se k problému s dluhopisy staví finanční ředitelství i jeho generální ředitel Martin Janeček. Připomněl také, že pro usnesení výboru hlasovalo 13 ze 16 přítomných poslanců napříč kluby, pouze členové za ANO se zdrželi.

Vláda či koaliční rada by se mohly také zabývat účastí ministrů na evropských summitech. Minulý týden Babiš vyčítal Sobotkovi, že kvůli sjezdu ČSSD zmešká páteční část jednání EU. Premiér oponoval, že na summitech má stoprocentní účast, zato Babiš chyběl na polovině schůzek ministrů financí. „Je vidět, že pan premiér má nové poradce, takže základní úkol je střílet do Babiše,“ řekl v pondělí Babiš.

Babiš: Premiér organizovat vlády a chodit do Bruselu

Ministr financí zopakoval, že na rozdíl od Sobotky řídí resort. „Pan premiér má na starosti organizovat vlády, kde většinou ty body jsou o ničem, a chodit do Bruselu. To je jeho práce,“ řekl. Sobotka si podle Babiše přidělává další práci a svolává komise, které ostatní spíš zdržují.

Babiš doposud uspokojivě nevysvětlil, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní poklady ani korunu na daních. Na kauzu jako první upozornil Týdeník Echo.

Stále se ale zamotává do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. V roce 2013 mu na nákup dluhopisů totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babišovy fake audity zvýšily podezření o původu jeho peněz

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články