Babiš vyrobil nové pochybnosti o dluhopisech

BABIŠŮV AUDIT

Babiš vyrobil nové pochybnosti o dluhopisechANALÝZA 1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vysvětluje, za jaké peníze koupil v letech 2013 a 2014 dluhopisy Agrofertu. Podle zprávy auditorských firem Ernst&Young a PwC, které vycházejí z podkladů od Babiše, získal chybějící částku prodejem svých vlastních firem Profrost, Afeed a Afeed CZ. Kupujícím byl koncern Agrofert. Tím Andrej Babiš nerozptyluje všechny pochybnosti o legálnosti příjmů.

Agrofert nakupuje od svého majitele

Miliardář stál v zásadě před jednoduchým početním úkolem. Prokázat, jak do konce roku 2012 vydělal 1,25 miliardy, za které koupil dluhopisy Agrofertu. Pak zbýval ještě menší úkol prokázat příjem 230 milionů, za který v roce 2014 dokoupil další dluhopisy.

Vypořádal se s ním zhruba tak, jak naznačoval už dříve. Auditoři Ernst&Young a PwC potvrdili, že v letech 1996-2012 přiznal finančnímu úřadu příjmy, které po zdanění dosahovaly 1,11 miliardy. To by na nákup dluhopisů za 1,25 miliardy nestačilo, natož aby zbývalo na obyčejné živobytí. Ovšem auditoři potvrdili, že v letech 2009-2011 prodal Babiš akcie dvou českých firem Profrost a Afeed CZ za 586 milionů a k tomu ještě slovenskou Afeed za 161 milionů, které vesměs nemusel danit. Tím se zdá vše vyřešeno. Babiš měl na dluhopisy a ještě mu zbývalo na běžné výdaje 600 milionů. Otázka, za co koupil v roce 2014 zbylé dluhopisy v hodnotě necelé čtvrt miliardy, tím rovněž odpadá, zvlášť když si v roce 2013 do svých příjmů po zdanění připsal 189 milionů.

Zázrak v prostějovské pekárně

Jde ovšem o konstrukci, která stojí na tom, že si auditoři zřejmě prohlédli smlouvy mezi Babišem a jeho koncernem Agrofert o prodeji tří firem. Jen zběžná prohlídka českého obchodního rejstříku ukazuje, že šlo o pozoruhodné obchody. Klíčový byl prodej prostějovské pekárny Profrost, která se specializuje na hluboce zmrazené pečivo. Vznikla v dubnu 2007 a vstupní investice dosáhla podle firemního webu 170 milionů. Zpráva PwC informuje, že už v květnu 2010 Babiš firmu prodal za 527 milionů, přitom podle rejstříku byl novým majitelem Agrofert.

Zbývá objasnit, kde Babiš získal 170 milionů na vstupní investici. Ze zdaněných příjmů to být nemohlo, protože v období 1996-2007 dosáhly celkem 42 milionů, a o nezdaněných Babiš auditory neinformoval. Druhá otázka zní, jestli Agrofert nemohl od Babiše koupit podnik levněji. Aktiva Profrostu dosahovala v době nákupu 250 milionů, zisk se pohyboval mezi 30 a 40 miliony. Koncern utratil za technologie Profrostu v roce 2011 další částku přes sto milionů. Návratnost investice za nejméně patnáct let bez ohledu na cenu úroků není žádné terno.

Příběh šampiona krmných směsí

Podivný je případ prodeje poradenské firmy Afeed CZ. Podle obchodního rejstříku nevykazovala do konce roku 2010 prakticky žádnou činnost, neměla zaměstnance a na účtu schraňovala pět milionů, ze kterých ovšem tři čtvrtiny pokrývala půjčka. Zpráva PwC informuje, že Babišovi „plynul osvobozený příjem z prodeje 20 ks akcií ve společnosti AFEED CZ, a.s. v úhrnné výši 59 000 000 Kč, a to na základě Smlouvy o úplatném prodeji cenných papírů ze dne 2.5.2011“. Co vlastně Agrofert od Babiše kupoval? Afeed CZ se podle výroční zprávy stal teprve v roce 2011 největším výrobcem krmných směsí na Moravě. Této pozice dosáhl až poté, co agendu krmných směsí převzal od jiných firem koncernu Agrofert.   

Jednoduchá otázka, kde Babiš shromáždil částku na nákup dluhopisů, byla zveřejněním zpráv nahrazena otázkami, kde vzal peníze na investici do firmy Profrost, proč ji od něho kupoval Agrofert tak draho a jak vůbec proběhl obchod s akciemi firmy Afeed CZ.

Pořiďte si předplatné nezávislého Týdeníku Echo, který neovládají oligarchové. Do Týdeníku Echo píší známí novináři, kteří odešli, když Andrej Babiš ovládl Mafru a Lidové noviny. Čtěte texty předních komentátorů například Lenky Zlámalové, která nejasnosti v příjmech ministra financí odhalila, nebo předního experta na USA a na Rusko Martina Weisse, kulturního publicisty Jiřího Peňáse, známého filmového scénáristy a recenzenta Ondřeje Štindla, dále Daniela Kaisera, který přináší rozhovory s předními osobnosti světové politiky nebo známého komentátora Petra Holuba. Tým předních českých novinářů vede někdejší dlouholetý šéfredaktor Týdne a Lidových novin Dalibor Balšínek. Týdeník Echo vychází každý pátek a jeho předplatné si můžete koupit v našem internetovém obchodě zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články