1 Zadlužený Agrokor žádá o státní intervenci

Babišův vzor, jugoslávský král, krachuje. ‚Vše, co jsem vybudoval, svěřuji státu‘

, NOVÉ

Témata: , ,

Zadlužená chorvatská společnost Agrokor požádala vládu o aktivaci nového zákona na ochranu ekonomiky před pádem velkých společností. Uvedla to dnes agentura Reuters. Magnát Ivica Todorić, který je majitelem této potravinářské skupiny, je podle českých médií známým a vzorem českého ministra financí Andreje Babiše. Ten byl donedávna majitelem podobně zaměřené české skupiny Agrofert.

Chorvatský parlament přijal nový zákon ve čtvrtek v reakci na rostoucí problémy Agrokoru. Podle zákona může stát v případě finančních potíží firmy s nejméně 5000 zaměstnanci a dluhem minimálně jedné miliardy eur (26,6 miliardy Kč) jmenovat správce, který na žádost dlužníka či věřitelů se souhlasem společnosti povede proces restrukturalizace.

Čtěte také: On-line pokladny? V Chorvatsku pomohly jen Agrokoru

„Vše, co jsem vybudoval, dnes svěřuji státu,“ uvedl v prohlášení vyzývajícím k aktivaci zákona Todorić. „Domnívám se, že je to rozhodnutí učiněné v nejlepším zájmu všech zaměstnanců, partnerů, dodavatelů a dalších zainteresovaných osob,“ dodal.

Problémy nového jugoslávského krále

Agrokor je největším výrobcem potravin a maloobchodním prodejcem na Balkáně a největší soukromou společností v Chorvatsku. Na celém Balkáně má zhruba 60.000 zaměstnanců.

Agrokor po ovládnutí chorvatského maloobchodního trhu začal expandovat v sousedních zemích a získal dominantní pozice i na maloobchodních trzích Slovinska, Srbska a Bosny. Todorić díky expanzi posledních let získal přezdívku „nový jugoslávský král“, během expanze však jeho podnik navršil obrovské dluhy. Ty se vyšplhaly na zhruba 45 miliard kun (asi 160 miliard Kč), což téměř odpovídá jejím celoročním tržbám a šestinásobku jejího kapitálu.

Agrokor na konci minulého týdne uzavřel předběžnou dohodu s šesti věřiteli pod vedením ruských finančních domů Sberbank a VTB o zmrazení splátek dluhu a nespecifikované finanční injekci. Dohoda měla otevřít cestu k finanční restrukturalizaci podniku. Dodavatelé Agrokoru se k ní ale odmítli připojit a dnes navíc oznámili, že firmě přestanou dodávat zboží, dokud nebudou její finanční problémy vyřešeny.

„Od soboty přestaneme Agrokoru dodávat veškeré zboží s výjimkou čerstvého chleba,“ uvedla skupina reprezentující dodavatele Agrokoru.

Čtěte také:

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.