1 Futuristický pomocník

Robotický pes přinese pití a uklidí nádobí do myčky. Podívejte se

, NOVÉ

Témata: , ,

Umí se plazit se pod stolem, chodit po schodech, přinést vám pití i uklidit nádobí do myčky. Boston Dynamics, firma zabývající se vývojem umělé inteligence a futuristických nástrojů spíše pro vojenské účely, představil svého nejnovějšího robota SpotMini, který zvládá i základní domácí úkony. Video s mechanickým pomocníkem vidělo už více než 3,7 milionů lidí.

Při výrobě prototypu čtyřnohého mechanického „psa“ SpotMini vycházeli inženýři z předchozí řady robotů BigDog, kteří jsou určení k přenášení vojenského materiálu. Nejnovější model je ale podle nich vhodný i do běžných domácností a nemá problém s jednoduchými úkony.

Boston Dynamics, který již několik let patří pod IT firmou Google, jsou na svůj nejnovější výtvor hrdí. „Robot je na rozdíl od jiných modelů zcela elektrifikovaný, relativně lehký, kompaktní a ze všech robotů, které jsme dosud vyrobili, i nejtišší,“ tvrdí technici společnosti. Na jedno nabití dokáže robot SpotMini fungovat až dvě hodiny v závislosti na tom, co dělá.

Robot disponuje několika smyslovými a pohybovými senzory, které mu pomáhají se orientovat i v místnosti plném lidí a překážek. Na rozdíl od jeho příbuzných modelů mu nedělá problém ani banánová slupka – díky pohyblivému ramenu, připomínající dlouhý krk s hlavou, se dokáže po uklouznutí zvednout na nohy bez cizí pomoci.

Do jisté míry dokáže fungovat autonomně, při složitějších úkonech už potřebuje pokyny od svého lidského pána. Přinést drink nebo naskládat nádobí do myčku mu ale nečiní sebemenší problém.

Čtěte také: Švýcarský právník: Navrhuji první mezinárodní dohodu o právech robotů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.