Falza o masakru? Dienstbier našel na Zemana další text
Hrad: prohlášení je podvrh
Text z listopadu 1989, v němž současný prezident Miloš Zeman zásah na Národní třídě označil za masakr, je falzum. V úterý to prohlásil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že tento falzifikát šíří například ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle Ovčáčka vůbec nejde o Zemanova slova. Ministr kontroval komentářem Zemana z tehdejších Lidových novin.
Zákrok SNB na Národní třídě 17. listopadu 1989 nebyl žádný nestandardní masakr, nebyla to žádná krvavá řež. To byla slova, která při příležitosti 25. výročí od listopadových událostí prohlásil o víkendu prezident Miloš Zeman. „Víte co vyvolalo skutečnou revoluci? Vůbec ne studentské demonstrace. Zpráva o smrti Martina Šmída, která se nakonec ukázala nepravdivá. Tato dezinformace teprve odstartovala skutečnou revoluci,“ doplnila hlava státu.
Jenže obratem začalo po internetu kolovat jeho prohlášení z roku 89, kde Zeman naopak o zákroku mluví jako o masakru. Jako první na text upozornil na svém Twitteru Český rozhlas. A lidé hned začali řešit, že prezident sám popírá svá dřívější tvrzení.
Nebyl to masakr, říká dnes Miloš #Zeman o událostech na Národní třídě.Před 25 lety přitom zásah sám označil za masakr pic.twitter.com/CDNugG35Tt
— zpravy.rozhlas.cz (@zpravyrozhlascz)
16. Listopad 2014
To ale Zemana naštvalo. A tak se proti textu ohradil přes svého tiskového mluvčího. Jako jednoho z šiřitelů falza dokonce označil ministra Dienstbiera. Ten se nad rozporem v Zemanových slovech 17. listopadu pozastavil.
„Včerejší události dokreslilo i náhlé zveřejnění prohlášení o zásahu na Národní třídě, které měl pan prezident v listopadu 89 podepsat a nyní má dokázat, že zastává rozporné názory. Tento text, který šířil například ministr Jiří Dienstbier, je falzum,“ prohlásil v úterý mluvčí Ovčáček.
Jde to prý zjistit mimo jiné z toho, že je prohlášení podepsané Ing. Miloš Zeman, pracovník Prognostického ústavu Praha. „Upozorňuji, že pan prezident se stal zaměstnancem Prognostického ústavu československé Akademie věd až v lednu 1990, tedy v nových, konečně demokratických poměrech. V listopadu 1989 byl pan prezident ve výpovědní lhůtě, už potřetí byl totalitní mocí vyhozen ze zaměstnání,“ dodal Ovčáček.
Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Dienstbier na svém Twitteru zveřejnil kopii Zemanova komentáře, který vyšel pod titulkem Prognostikův podzim v prosinci 89 v Lidových novinách. Také v tomto textu mluví Zeman o tom, že zásah na Národní třídě byl masakr.
Zeman popírá, že považoval zákrok na Národní třídě za masakr. Zde je důkaz, jak bezostyšně nakládá se slovy. pic.twitter.com/o93kXumBoj
— Jiří Dienstbier (@jiridienstbier)
18. Listopad 2014
„Mluvil jsem o tomto novinovém článku, očividně pravdivém. Miloš Zeman používá slova tak, jak se mu zachce. Lže, zlehčuje listopadové události, rozděluje společnost,“ řekl ke sporu Dienstbier.
Ovčáček nově zveřejněný text nechtěl vůbec komentovat. „Pan ministr Dienstbier se patrně rozhodl, že si bude hrát na kouzelníka Pokustona a bude tahat z klobouku jednoho králíka za druhým,“ sdělil pouze deníku ECHO24.cz. Na další otázky odmítl reagovat s tím, že už k tématu nemá, co by řekl.
Křik není argument. Ani dialog
Zemanův mluvčí se ale vrátil k pondělním protestům proti prezidentovi a hlavně k dění na pražském Albertově, kde demonstrující Zemana vypískali před prezidenty sousedních států a házeli po něm vajíčka. Hlava státu je podle svého mluvčího vždy připravena k dialogu. To měl Zeman dokázat při své cestě Moravskoslezským krajem, kdy údajně dával přednostní slovo svým oponentům.
„Albertov takovou výměnu názorů bohužel neumožňoval. Křik totiž není dialog. Křik není argument,“ dodal Ovčáček.