Demonstranti vypískali Zemana před prezidenty sousedních států

SLEDUJEME ON-LINE

Demonstranti vypískali Zemana před prezidenty sousedních státůAKTUALIZUJEME 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Bouřlivé až nepřátelské prostředí čekalo prezidenta Miloše Zemana v Praze na Albertově, kam přišel odhalit pamětní desku k výročí 17. listopadu 1989. Zatímco Miloš Zeman stál s oficiálními hosty včetně čtyř prezidentů na pódiu, tisícihlavý dav pod ním bučel, pískal a volal hesla jako Miloše do koše.

Skandováním hesel jako „Hanba!“, „Miloše do koše!“ nebo „Nechceme Zemana!“ přivítali demonstranti prezidenta Zemana, když v pondělí přijel na pražský Albertov odhalit pamětní desku k 17. listopadu 1989. Neutišili se, ani když je o to několikrát důrazně požádali pořadatelé akce. Studentská hymna Gaudeamus igitur tak nebyla skoro slyšitelná.

Zatímco tedy Miloš Zeman stál na pódiu s oficiálními hosty, mezi nimiž byli slovenský prezident Andrej Kiska, polský prezident Bronislaw Komorowski, maďarský prezident János Áder nebo německý prezident Joachim Gauck, neutišitelný tisícihlavý dav pod nimi bučel a pískal. Prezidenti středoevopských států na rozhněvaný dav s transparenty a červenými kartami nevěřícně koukali, stejně jako přítomní reportéři zahraničních médií.

Zeman, který přišel na pódium původně s úsměvem, se po pár minutách tvářil viditelně pobouřeně. Prezidentova ochranka byla na pódiu připravená s deštníky, pravděpodobně i kvůli případným létajícím předmětům. Po chvíli skutečně začala létat vajíčka, rajčata i zbytky od svačin. Ochranka je odrážela deštníky i rukama. 

Čtěte také: Tisíce lidí na Národní třídě daly prezidentovi červenou

„Nebojím se vás, jako jsem se nebál před 25 lety,“ začal svůj projev Miloš Zeman. Mluvil o tom, jak měl odvahu demonstrovat 17. listopadu, kdy za podobné projevy hrozily postihy. Jeho projev však zanikal v hučení davu, o kterém Zeman opakovaně prohlásil, že není odvážný.

 

Protesty znemožňovaly řečníkům promlouvat. Na transparentech byly mimo jiné nápisy připomínající Zemanovy vulgární výroky z nedávného vysílání rozhlasového pořadu Hovory z Lán, nebo „Miloši drž už pussynku“, který narážel na Zemanovo vyjádření o ruské kapele Pussy Riot. Objevily se i transparenty, které narážely na Zemanův proruský postoj. „Tento ožralý ruský mužík není mým prezidentem!“ hlásal jeden z nich.

Příznivce Miloše Zemana šlo naopak spočítat na prstech jedné ruky. S transparenty „Ať žije prezident Zeman!“, které obsahovaly i překlad do čínštiny, stály ve VIP zóně vyhrazené pro zahraniční novináře.

Projevy ostatních prezidentů proběhly v klidu

Dav přestal hučet a pískat až v okamžiku, kdy Zeman přestal mluvit a o polské Solidaritě začal hovořit prezident Komorowski. Lidé ho v průběhu projevu několikrát odměnili bouřlivým potleskem a skandovali „Zemane, poslouchej“. Opět potleskem poté lidé přivítali i dalšího řečníka - německého prezidenta Joachima Gaucka.

Ten mimo jiné připomněl bývalého českého prezidenta Václava Havla a jeho Moc bezmocných. Lidé projevu Gaucka mlčky naslouchali a po skončení zatleskali. Mdlého přivítání se naopak dočkal maďarský prezident János Áder. Ten v proslovu zavzpomínal na uprchlíky, kteří před rokem 1989 zemřeli na hranicích. Následně vyzval k minutě ticha za tyto oběti, která však byla ze začátku narušována protizemanovskými hesly. 

Poměrně klidně lidé naslouchali také slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi, který se zamýšlel na tím, zda revoluce přinesla kýžené ovoce a jestli „pravda a lásku zvítězily nad lží a nenávistí“.

Zemane, nesahej na to!

Při samotném slavnostním odhalování pamětní desky českým prezidentem začali lidé skandovat „Zemane, nesahej na to!“ a opět na něj rozzlobený dav začal házet vejce. Kousek skořápky zasáhl podle vyjádření německé ambasády i německého prezidenta Gauck, který stál v těsné blízkosti Miloše Zemana. Ochranka nad oběma prezidenty ihned po incidentu rozvinula hradbu z deštníků.

Německá ambasáda tak dementovala dřívější vyjádření Hradu, podle které se jednalo o přímý zásah vajíčkem do hlavy prezidenta Gaucka. „Trefili jednoho jediného prezidenta, a to spolkového prezidenta Joachima Gaucka. A to do spánku,“ uvedl chvíli po incidentu Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček pro Echo24.cz s tím, že Joachim Gauck je otřesen, ale přesto pokračuje v programu.

Více zde: Hrad chce zakrýt ostudu, Němci zásah vajíčkem zlehčují

22.30 ČRo hlásí 20 000 lidí na koncertě
Jeden ze symbolů listopadových událostí před 25 lety hudebník Jaroslav Hutka dnes uzavřel koncert s názvem Znovu 89, který se konal na Václavském náměstí v Praze. Akci zorganizoval Český rozhlas a odstartoval tak závěrečnou část projektu, který po celý letošní rok připomíná události roku 1989. Sérii krátkých vystoupení zahájil Michal Prokop se skupinou Framus 5. I na této akci se objevily protesty proti prezidentu Miloši Zemanovi. Před pódiem obráceným směrem k Národnímu muzeu se podle Českého rozhlasu sešlo až 20.000 lidí, řekl ČTK jeho mluvčí Jiří Hošna, policie odhadla předtím počet diváků na 4000. 

22:01 Ceny Paměti národa
Česká učitelka Dana Vargová, slovenský kněz Anton Strholec, maďarský intelektuál János Kenedi, polský disident Kornel Morawiecki a německý převaděč Manfred Matthies obdrželi dnes v Praze Ceny Paměti národa. Nominováno bylo 20 odpůrců komunistické totality z pěti zemí. Česká nezisková organizace Post Bellum ceny uděluje od roku 2010. Letos poprvé ocenění dostali i lidé ze zahraničí. "Ceny Paměti národa nejsou olympiádou v odvaze, ocenění si bezpochyby zaslouží všichni nominovaní, nejenom pětice laureátů," uvedl ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

19.30 Koncert na Václavském náměstí
Michal Prokop se skupinou Framus 5 zahájil v 18 hodin na Václavském náměstí v Praze koncert s názvem Znovu 89. Akci zorganizoval Český rozhlas (ČRo) a odstartoval tak finální část projektu, který po celý letošní rok připomíná události před 25 lety. Před pódiem obráceným směrem k Národnímu muzeu je podle odhadu policistů přes 4000 lidí. Jako poslední má před 20:30 vystoupit Jaroslav Hutka. 

19.12 Živý světelný řetěz
Oslavou svobody a také vzpomínkou na oběti komunismu se dnes po setmění na Národní třídě v Praze stal živý světelný řetěz. Sešlo se zde několik stovek lidí, kteří zapálili svíčky, položili je na chodník a v pět hodin se na pár minut chytili za ruce. Akce začala na ulici v místech, kde byla přesně před 25 lety tvrdě potlačena studentská demonstrace. Lidé stáli až na most Legií. 

18.30 Je vypískání ostuda?
Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek nepokládá dnešní vypískání prezidenta Miloše Zemana na Albertově za selhání jeho odpůrců. Podle ministra by politici měli jednat tak, aby společnost sjednocovali. Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš naopak označil počínání Zemanových odpůrců na Albertově za ostudu vzhledem k přítomnosti dalších středoevropských prezidentů. 

17.45 Gauck popřel zasažení vejcem
Německý prezident Joachim Gauck byl podle německé ambasády zasažen pouze skořápkou vajíčka. 

17.00 V Brně se střetli studenti s extremisty
Menšími potyčkami mezi padesáti přívrženci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti a pět seti studenty skončily dvě na sobě nezávislé demonstrace. Poté co studenti vyvolávali antifašistická hesla, se k sobě skupiny nebezpečně přiblížily na několik metrů a agresivnější jedinci vbíhali do skupiny protivníků. Až v tu chvíli zasáhli policisté a hrozící konflikt zažehnali.

16.40 Prezidenti diskutují na Právnické fakultě
Zeman už přes půl hodiny diskutuje na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy s prezidenty Maďarska, Polska a Německa. Andrej Kiska v diskuzi chybí. Řada s dotazy přišla i na studenty. Prozatím se ptají na situaci na Ukrajině. Německý prezident Gauck vypadá i po zásahu vajíčkem vyrovnaně. Nejsou viditelná žádná zranění.

15.45 Demonstranti před Pražským hradem
Demonstranti, kteří prošli  Malostranským náměstím a Nerudovou ulicí se už shromáždili na Hradě.

15:40 Vejce zasáhlo Gaucka
Při samotném odhalování desky stál německý prezident Gauck v těsné blízkosti Miloše Zemana a jedno z letících vajec jej zasáhlo do hlavy. Vteřinu na to rozvinula ochranka nad oběma prezidenty hradbu z deštníků.

15.10 Tisícihlavý dav jde na Hrad
Malostranským náměstím prochází průvod několika tisíc lidí směrem na Hrad. „Máme toho dost,“ skandovali.

14.30 Miloše do koše! Podruhé
Demonstranti na Albertově křičí: „Hanba!“ a „Miloše do koše!“.

14.25 Raději i čínsky
Na Albertově se nachází i několik sympatizantů Zemana. Jeden z nich se dokonce rozhodl svůj transparent s nápisem „Ať žije president Zeman“ přeložit do čínštiny (viz fotogalerie).

14.15 Na Albertově se zvoní klíči
Skupina demonstrantů se pár minut před před příjezdem prezidenta Zemana na Albertov shromáždila, aby vyjádřila svůj nesouhlas s jeho chováním. Na znamení nesouhlasu zvoní klíči a zvedají červené karty, stejně jako před pár hodinami na Národní třídě.

12.50 Zeman přivítal středoevropské prezidenty
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přivítal hlavy států takzvané visegrádské čtyřky a Německa. V Praze si s nimi připomene výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. Pražské oslavy zakončí půlroční oslavy pádu komunismu ve střední Evropě. 

12.30 Davy prořídly
„Davy na Národní třídě výrazně prořídly, protest proti Zemanovi se proměnil v očekávané oslavy svobody. Zní tu hudba ze dvou pódií, lidé si užívají široký sortiment občerstvení a transparenty proti hlavě státu se už objevují jen zřídka,“ informuje reportérka Echo24.cz Kristýna Novotná.

12.11 V Brně proti Zemanovi protestovalo 500 lidí
Přes 500 lidí se dnes sešlo v Brně na Malinovského náměstí, aby ukázali prezidentovi Miloši Zemanovi symbolickou červenou kartu, stejně jako činily tisíce lidí na Národní třídě v Praze. Právě na červenou kartu mohli lidé napsat vzkaz a vhodit jej do krabice, kterou organizátoři pošlou na Pražský hrad. 

11.30 Sobotka odletěl do USA
Premiér Bohuslav Sobotka dnes před polednem odletěl na čtyřdenní návštěvu Spojených států, během které se setká s americkým viceprezidentem Joe Bidenem nebo bývalou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou.

10:59 Miloše do koše!
„Miloše do koše,“ skandují demonstranti na Národní třídě, zatímco nad své hlavy zvedají červené karty, které mají představovat jejich nesouhlas s chováním hlavy státu.

10:49 Klaus k zásahům 17. listopadu
„Rozhodně to byla brutální akce policie, ale jestli to byla krvavá řež, to nevím, jestli je vhodné označení,“ řekl bývalý prezident na Národní třídě.

10:41 Přeplněná Národní třída
„Na Národní třídě se téměř nedá hnout, je tu přerváno,“ informuje reportérka Echo24.cz Kristýna Novotná. V 11 hodin tam má začít protestní akce „Chci si s vámi promluvit, pane prezidente!“ které se má zúčastnit 18 tisíc lidí.

10:00 Milan Štěch k roku 1939
„Názory, že demonstracemi si český národ v roce 1939 vlastně uškodil, jsou mylné. Pocházejí ze stejného soudku jako kritika pozdějšího atentátu na protektora Heydricha. Všechny tyto postoje jsou velmi krátkozraké, protože ignorují dlouhodobé likvidační úmysly nacistů s českým národem."

10:03 Klaus k procesu transformace
„Určitě jsme základní transformaci naší země udělali úspěšněji, rychleji, klidněji a lidsky únosněji než všechny naše sousední země," poznamenal Klaus u památníku v podloubí jednoho z domů na Národní třídě. 

9:52 Sobotka k uplynulým 25 letům
„Řada věcí se povedla, ale řada lidí se stala obětí ekonomické transformace, například tím, že přišla o místo,“ řekl premiér. Vyjádřil se i k samotnému listopadu 89: „Listopad 89 byl důležitý a hlavně pozitivní okamžik v našich dějinách, přinesl nám svobodu a demokracii a teď už všechno záleží jenom na nás."

9:20 Babiš k listopadu 1989
Podle Babiše v roce 1989 většina národa tehdejší režim nenáviděla, ale jen málokdo se odvážil proti němu otevřeně vystoupit."Myslel jsem hlavně na lidi, kteří byli schopni jít do vězení a bojovat za nás," řekl novinářům při odchodu od pamětní desky. Podotkl, že revoluce následně tyto lidi pohltila a vytratily se i jejich ideály. 

9:05 Klaus ke koleji přišel, Zeman ne
Akce u Hlávkovy koleje se účastní řada politiků, včetně bývalého prezidenta Václava Klause. Nynější prezident Miloš Zeman se však z této připomínky omluvil. Na místě jsou i pamětníci 17. listopadu 1939. 

9:03 Začíná pietní akt u Hlávkovy koleje
Před Hlávkovou kolejí v Jenštejnské ulici začíná hodinový pietní akt, který připravily v rámci programu Znovu zvonit klíči studentské vysokoškolské organizace.

08:50 Bohuslav Sobotka a ČSSD na Národní třídě
Položit květinu a zapálit svíčku přišel k památníku na Národní třídu i premiér Bohuslav Sobotka, který poté odlétá do Washingtonu. Tam mimo jiné odhalí bustu bývalého prezidenta Václava Havla v budově amerického Kongresu. 

8:40 Krátký film o Václavu Havlovi
Na výloze muzea v Nerudově ulici, na Národní třídě, při koncertu na Václavském náměstí a na dalších veřejných místech se promítá minutový snímek s názvem Pane prezidente, děkujeme, zůstáváte mezi námi…

8:40 Lídři ANO si připomněli 17. listopad
Špičky hnutí ANO včetně Andreje Babiše si připomněly události 17. listopadu 1989 u pamětní desky na Národní třídě. Chvíli to vypadalo, že se budoucí pražská primátorka Adrina Krnáčová u pamětní desky ani nezastaví, protože prošla kolem a jen se usmála na čekající novináře. O chvíli později se však ukázalo, že se kvůli drobnému zpoždění minula se svými kolegy. 

Sdílet:

Hlavní zprávy