Tisíce lidí na Národní třídě daly prezidentovi červenou

ON-LINE

Tisíce lidí na Národní třídě daly prezidentovi červenouAKTUALIZUJEME 9
Domov

Kristýna Novotná

Praha zažívá bouřlivý den. „Miloše do koše,“ skandovaly tisíce lidí na Národní třídě, zatímco Zemanovi ukázali červenou kartu na znamení nesouhlasu. Právě tam si lidé od rána připomínají události, které před 25 lety vedly k pádu komunistickém režimu. 

Národní třída a piazzeta Národního divadla se během dne promění v prostor oslavy svobody – v korzo plné živé hudby, divadel, workshopů v rámci akce Díky, že můžem! – Korzo Národní. Okolo 15 hodiny tudy projde karnevalový průvod občanských iniciativ Sametové posvícení. V 17:00 se uskuteční i happening Světlo pro svobodu svíčky pro oběti komunismu.

Mezi večerní akce patří neformální sraz všech stávkujících studentů DAMU z roku 1989 nebo koncert Českého rozhlasu na Václavském náměstí s názvem Znovu 89. V Národním divadle se pak uskuteční předání Cen Paměti národa, na které bylo nominováno dvacet odpůrců komunistické totality z pěti středoevropských zemí.

Více zde: 17. listopad. Perný den v ulicích s protesty proti Zemanovi

Další události dne můžete sledovat ZDE.

15.10 Tisícihlavý dav

Malostranským náměstím prochází průvod několika tisíc lidí směrem na Hrad. „Máme toho dost,“ skandovali.

14.30 Miloše do koše! Podruhé
Demonstranti na Albertově křičí: „Hanba!“ a „Miloše do koše!“.

14.25 Raději i čínsky
Na Albertově se nachází i několik sympatizantů Zemana. Jeden z nich se dokonce rozhodl svůj transparent s nápisem „Ať žije president Zeman“ přeložit do čínštiny (viz fotogalerie).

14.15 Na Albertově se zvoní klíči
Skupina demonstrantů se pár minut před před příjezdem prezidenta Zemana na Albertov shromáždila, aby vyjádřila svůj nesouhlas s jeho chováním. Na znamení nesouhlasu zvoní klíči a zvedají červené karty, stejně jako před pár hodinami na Národní třídě.

12.50 Zeman přivítal středoevropské prezidenty
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přivítal hlavy států takzvané visegrádské čtyřky a Německa. V Praze si s nimi připomene výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. Pražské oslavy zakončí půlroční oslavy pádu komunismu ve střední Evropě. 

12.30 Davy prořídly
„Davy na Národní třídě výrazně prořídly, protest proti Zemanovi se proměnil v očekávané oslavy svobody. Zní tu hudba ze dvou pódií, lidé si užívají široký sortiment občerstvení a transparenty proti hlavě státu se už objevují jen zřídka,“ informuje reportérka Echo24.cz Kristýna Novotná.

12.11 V Brně proti Zemanovi protestovalo 500 lidí
Přes 500 lidí se dnes sešlo v Brně na Malinovského náměstí, aby ukázali prezidentovi Miloši Zemanovi symbolickou červenou kartu, stejně jako činily tisíce lidí na Národní třídě v Praze. Právě na červenou kartu mohli lidé napsat vzkaz a vhodit jej do krabice, kterou organizátoři pošlou na Pražský hrad. 

11.30 Sobotka odletěl do USA
Premiér Bohuslav Sobotka dnes před polednem odletěl na čtyřdenní návštěvu Spojených států, během které se setká s americkým viceprezidentem Joe Bidenem nebo bývalou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou.

10:59 Miloše do koše!
„Miloše do koše,“ skandují demonstranti na Národní třídě, zatímco nad své hlavy zvedají červené karty, které mají představovat jejich nesouhlas s chováním hlavy státu.

10:49 Klaus k zásahům 17. listopadu
„Rozhodně to byla brutální akce policie, ale jestli to byla krvavá řež, to nevím, jestli je vhodné označení,“ řekl bývalý prezident na Národní třídě.

10:41 Přeplněná Národní třída
„Na Národní třídě se téměř nedá hnout, je tu přerváno,“ informuje reportérka Echo24.cz Kristýna Novotná. V 11 hodin tam má začít protestní akce „Chci si s vámi promluvit, pane prezidente!“ které se má zúčastnit 18 tisíc lidí.

10:00 Milan Štěch k roku 1939
„Názory, že demonstracemi si český národ v roce 1939 vlastně uškodil, jsou mylné. Pocházejí ze stejného soudku jako kritika pozdějšího atentátu na protektora Heydricha. Všechny tyto postoje jsou velmi krátkozraké, protože ignorují dlouhodobé likvidační úmysly nacistů s českým národem."

10:03 Klaus k procesu transformace
„Určitě jsme základní transformaci naší země udělali úspěšněji, rychleji, klidněji a lidsky únosněji než všechny naše sousední země," poznamenal Klaus u památníku v podloubí jednoho z domů na Národní třídě. 

9:52 Sobotka k uplynulým 25 letům
„Řada věcí se povedla, ale řada lidí se stala obětí ekonomické transformace, například tím, že přišla o místo,“ řekl premiér. Vyjádřil se i k samotnému listopadu 89: „Listopad 89 byl důležitý a hlavně pozitivní okamžik v našich dějinách, přinesl nám svobodu a demokracii a teď už všechno záleží jenom na nás."

9:20 Babiš k listopadu 1989
Podle Babiše v roce 1989 většina národa tehdejší režim nenáviděla, ale jen málokdo se odvážil proti němu otevřeně vystoupit."Myslel jsem hlavně na lidi, kteří byli schopni jít do vězení a bojovat za nás," řekl novinářům při odchodu od pamětní desky. Podotkl, že revoluce následně tyto lidi pohltila a vytratily se i jejich ideály. 

9:05 Klaus ke koleji přišel, Zeman ne
Akce u Hlávkovy koleje se účastní řada politiků, včetně bývalého prezidenta Václava Klause. Nynější prezident Miloš Zeman se však z této připomínky omluvil. Na místě jsou i pamětníci 17. listopadu 1939. 

9:03 Začíná pietní akt u Hlávkovy koleje
Před Hlávkovou kolejí v Jenštejnské ulici začíná hodinový pietní akt, který připravily v rámci programu Znovu zvonit klíči studentské vysokoškolské organizace.

08:50 Bohuslav Sobotka a ČSSD na Národní třídě
Položit květinu a zapálit svíčku přišel k památníku na Národní třídu i premiér Bohuslav Sobotka, který poté odlétá do Washingtonu. Tam mimo jiné odhalí bustu bývalého prezidenta Václava Havla v budově amerického Kongresu. 

8:40 Krátký film o Václavu Havlovi
Na výloze muzea v Nerudově ulici, na Národní třídě, při koncertu na Václavském náměstí a na dalších veřejných místech se promítá minutový snímek s názvem Pane prezidente, děkujeme, zůstáváte mezi námi…

8:40 Lídři ANO si připomněli 17. listopad
Špičky hnutí ANO včetně Andreje Babiše si připomněly události 17. listopadu 1989 u pamětní desky na Národní třídě. Chvíli to vypadalo, že se budoucí pražská primátorka Adrina Krnáčová u pamětní desky ani nezastaví, protože prošla kolem a jen se usmála na čekající novináře. O chvíli později se však ukázalo, že se kvůli drobnému zpoždění minula se svými kolegy. 

Čtěte více: Národní třída, 17. listopadu 2014, podívejte se