Smyčka kolem podnikání politika Babiše se utahuje

omezení podnikání ministrů

Smyčka kolem podnikání politika Babiše se utahujeNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Návrh, který omezuje podnikání ministrů, ve středu prošel klíčovým ústavně-právním výborem sněmovny. Novinka, kterou k novele zákona o střetu zájmů připravil poslanec ČSSD Jan Chvojka, míří především na šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše. Pokud ji nakonec schválí i sněmovna, nově jmenovaní ministři by si museli vybrat mezi podnikáním a účastí ve vládě. Konkrétně pro Babiše by to znamenalo, že by nemohl zasednout v příští vládě a zároveň vlastnit Agrofert a média.

S omezením Babiše přišel poprvé poslanec TOP 09 Martin Plíšek a později se s ještě přísnějším návrhem přidal právě koaliční poslanec Chvojka. Ten chce budoucím členům vlády zakázat, aby ovládali firmu a přímo či nepřímo v ní uplatňovali rozhodující vliv. Kdo se zákazu nepodřídí a do 60 dnů se podílu ve firmách nevzdá, toho čekají tvrdé sankce. Automaticky ztratí nejen právo hlasovat v orgánech své společnosti, ale i právo na podíl ze zisku v daném kalendářním roce.

Chvojka také zakazuje jakoukoliv majetkovou účast v médiích. „Ministr by podle mě neměl vlastnit média. Nepřišlo by vám divné, kdyby prezident vlastnil nějaký deník, nebo premiér, nebo primátor Prahy? Všem by to přišlo divné. Je to něco, co není normální,“ hájil svůj návrh Chvojka.

Pro návrh Chvojky nakonec hlasovalo hned 12 členů výboru včetně těch koaličních. Ze sociálních demokratů nezvedla ruku pro jen Marie Benešová.

Poslanci hnutí ANO, pro které jde o velmi citlivé téma, brali návrhy Plíška a Chvojky jako jasný útok na svého šéfa Andreje Babiše. A schytával to od nich hlavně Chvojka jako koaliční partner.

Komárek z ANO: Je to komunismus

„Není to v pořádku a není to šťastný nápad, když koaliční poslanec adoptuje návrh opozice, který je účelový a míří proti koaličnímu partnerovi. Kdyby to bylo v manželství, tak bych to přirovnal k tomu, že si našel koaliční partner milenku. Jako právník znám spoustu manželství, která to ustojí, ale garantuji vám, že už to nikdy není ono,“ prohlásil směrem ke Chvojkovi poslanec ANO Radek Vondráček. Ten na sociální demokraty apeloval, aby nepodléhali nátlaku stranických špiček, které si omezení Babiše přejí.

Ještě ostřejší byl jeho stranický kolega Martin Komárek, podle kterého je nesmysl stavět člověka před „Sofiinu volbu mezi majetkem a politickou činností“. „Pokud je to problém, pojďme to vyřešit, ale ne takhle primitivně, že mu ten majetek vezmeme. Vždyť to je komunismus,“ bránil Babiše Komárek.

Tomu ale oponoval Martin Plíšek. Ten připomněl, že živnostníci už dnes nesmí být členy vlády. A návrh, který výbor schválil Chvojkovi, jen přináší stejná pravidla i pro ovládající osoby v korporacích.  

Stop ve veřejných zakázkách

Výbor pak také podpořil další pozměňovací návrh Plíška, podle kterého se firmy, které alespoň z 25 procent vlastní člen vlády, nemohou účastnit veřejných zakázek. „Jednou už můj podobný návrh na výboru prošel, ale pak chybělo pět hlasu na plénu. Tak uvidíme, jak dopadne závěrečné hlasování,“ okomentoval to poslanec.

Teď o zákonu o střetu zájmů, a tedy i o Chvojkově a Plíškově návrhu, musí rozhodnout sněmovna. To se může stát už na dubnové schůzi, je ale otázka, jestli koaliční strany nebudou konečné rozhodnutí o zákonu odkládat.

Čtěte také: ANO kritizuje ČSSD: Lex Babiš? Vždyť je to Kalouskův sen