Le Pen zaplatí pokutu 30 000 eur za výrok o plynových komorách

Další pokuta za kontroverzní výroky

Le Pen zaplatí pokutu 30 000 eur za výrok o plynových komoráchNOVÉ 1
Svět

Echo24

Francouzský soud dnes uložil zakladateli krajně pravicové strany Národní fronta Jean-Marie Le Penovi pokutu 30.000 eur (811.000 korun) za to, že označil nacistické plynové komory za detail v dějinách druhé světové války. Informovala o tom stanice BBC s tím, že Le Pen se podle verdiktu dopustil zpochybňování zločinů proti lidskosti.

Le Pen o svém postoji k plynovým komorám v minulosti hovořil opakovaně. Za svá slova byl již několikrát odsouzen k pokutě. Například roce 2012 byl odsouzen za to, že nacistickou okupaci Francie označil za nijak zvlášť nehumánní. Francie ze zákona považuje popírání holokaustu a zločinů z druhé světové války za nelegální.

Národní fronta, kterou vede Le Penova dcera Marine, svého zakladatele kvůli kontroverzním výrokům vyloučila loni v srpnu. Le Penová otce v čele strany nahradila v roce 2011 a nyní je europoslankyní, v příštím roce se ale hodlá ucházet o prezidentské křeslo. Její ambice však ohrožují otcovy radikální názory, proto se Marine od něj snaží distancovat.

Čtěte více:

Daňové úniky musí vysvětlovat Cameron, Le Penová i Porošenko

Trest za selfie se spícím Le Penem: tanečník má zaplatit 1 euro