Daňové úniky musí vysvětlovat Cameron, Le Penová i Porošenko
Panama Papers
Britský premiér David Cameron se dnes ocitl pod tlakem, aby vysvětlil své majetkové poměry, poté co se jméno jeho zesnulého otce objevilo v takzvané kauze Panama Papers týkající se osob využívajících daňové ráje. Kromě Camerona musí nejasnosti vysvětlovat i nejbližší okolí předsedkyně francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (FN) Marine Le Penové, které používalo „důmyslný offshorový systém“, kterým odvádělo peníze z Francie a v podobných problémech je i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Aféra zaplnila podle agentury AFP titulní strany téměř všech novin.
Z uniklých důvěrných dokumentů právnické firmy Mossack Fonseca podle BBC a deníku The Guardian vyplývá, že Cameronův otec Ian řídil investiční fond se sídlem na Bahamách. Zisky z tohoto fondu nebyly po 30 let daněny v Británii díky složitému mechanismu, na němž se podílela Mossack Fonseca sídlící v Panamě. Podle The Guardian zaměstnával fond na Bahamách asi 50 lidí. Britská média ale už v pondělí upozornila, že Cameron starší se ničeho nezákonného nedopustil.
Na otázku agentury Reuters, zda má Cameronova rodina stále peníze v takzvaných offshoreových fondech zřízených premiérovým otcem, pak Cameronova mluvčí v pondělí odpověděla, že je to soukromá věc předsedy vlády. Zdroj z britské vlády dnes agentuře AFP řekl, že premiér „nemá v offshorových fondech žádný podíl“.
Kauza přišla podle AFP pro Camerona v nejméně vhodnou dobu, neboť premiér má v květnu předsedat protikorupčnímu summitu, který se bude daňovými ráji zabývat. Kromě toho se pravidelně vyslovuje pro transparentnost a proti korupci.
Předseda labouristů Corbyn dnes řekl, že Cameron by měl přestat chodit kolem horké kaše a proti daňovým únikům bojovat. „Nemohou vedle sebe existovat dvojí pravidla, jedna pro bohatou elitu a druhá pro nás ostatní,“ uvedl levicový politik s tím, že „bohatí musejí platit“.
Labouristická poslankyně Jess Phillipsová řekla, že pokud si Cameron není ohledně fondu jistý, „měl by to zjistit a dát věci do pořádku“. I když jsou daňové záležitosti pro obyčejné lidi soukromou věcí, Cameron je „přece jen premiér, který slíbil, že s daňovými úniky skoncuje“, dodala poslankyně.
Daňové ráje i pro okolí Le Penové
„Nejbližší okruh věrných“ Le Penové podle listu využíval systému fiktivních firem a falešných faktur „mezi Hongkongem, Singapurem, Britskými Panenskými ostrovy a Panamou“, aby unikl francouzským kontrolním úřadům. Hlavní roli při tom podle listu Le Monde hrál účetní expert blízký FN Nicolas Crochet a podnikatel Frédéric Chatillon, šéf agentury, která pro FN zajišťuje vztahy s veřejností.
Oba již v pondělí v předstihu v prohlášení uvedli, že novinářům mohou poskytnout dokumenty dokazující „naprostou zákonnost“ těchto aktivit, informovala agentura AFP. Národní fronta v jiném komuniké ujišťuje, že do kauzy Panama Papers není zapletena.
Čtěte také: Islandský premiér tajil investice v bankách. Hrozí mu odvolání
Sobotka: Kolotoč kolem daňových rájů je výsměch všem lidem
Na 11 milionů dokumentů uniklých z právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca sídlící v Panamě zveřejnilo v neděli několik předních světových médií. Záznamy podle nich ukazují, že firma v uplynulých letech pomáhala obcházet daňové zákony stovkám osob i firem. Podle serveru BBC se kauza nějakým způsobem dotýká také asi 70 bývalých i současných politiků. Řada jmenovaných už se ohradila, naposledy ve Francii někdejší šéf evropského fotbalu Michel Platini.
V dnešním rozhovoru s deníkem Le Figaro právník tohoto bývalého francouzského fotbalisty řekl, že Platini své panamské konto řádně nahlásil úřadům ve Švýcarsku, kde žije. „Mít bankovní účty prostřednictvím firem není nelegální, pokud jsou tato konta nahlášena, což v tomto případě byla,“ dodal právník.
Ukrajinská daňová správa prošetřuje Porošenka
Šéf ukrajinské daňové správy nařídil prověřit zprávy tisku o nesrovnalostech ve finančních záležitostech prezidenta Petra Porošenka. Ten prý mohl přestoupit zákon tím, že ve svých přiznáních zatajil své firmy v zahraničních daňových rájích, odhalené díky únikům dokumentů z panamské právní kanceláři Mossack Fonseca. Prezidenta odmítl vyšetřovat jak protikorupční úřad, tak generální prokuratura.
„Dal jsem včera pokyn prověřit informace tisku,“ řekl dnes novinářům šéf daňové správy Roman Nasyriv. „Myslím, že brzy budeme informovat veřejnost,“ dodal. Nicméně upozornil, že kompetence ukrajinských úřadů do daňových rájů v cizině nesahají.
Kromě Porošenka v uniklých dokumentech figurují i jména dalších Ukrajinců. Porošenko v reakci na nařčení v pondělí uvedl, že je „první úřední osobou na Ukrajině, která přistupuje seriózně k deklaraci svých výdělků, k placení daní a k řešení konfliktu zájmů“. Své akcie svěřil do správy konzultačním a právním firmám a nezávislým expertům, na které dohlíží renomovaná banka.
Šéf populistické Radikální strany Oleh Ljaško již v pondělí vyzval parlament, aby zřídil vyšetřovací komisi a zahájil proces odvolání hlavy státu, takzvaný impeachment. Návrh podpořila strana Svépomoc, regionální hnutí řízené lvovským starostou Andrijem Sadovým. Hodnota Porošenkova majetku se odhaduje na 858 milionů dolarů (asi 20 miliard Kč).
Porošenko nyní čelí ostré kritice za to, že podle uniklých dokumentů převedl svůj byznys na firmy sídlící v zahraničí, ačkoliv v kampani před prezidentskými volbami sliboval voličům, že svou firmu Rošen, největšího výrobce cukrovinek na Ukrajině, prodá. Deník Ukrajinska pravda v pondělí napsal, že Porošenko dvakrát porušil zákon, když poskytl nepravdivé údaje o svém majetku. A svou zemi připravil o miliony dolarů na daních právě v době, kdy se nejvíce vystupňoval konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. „Ve skutečnosti se čokoládový magnát více zajímal o vlastní prospěch, než o blaho vlasti,“ napsal deník.
V Rusku opoziční poslanec Dmitrij Gudkov požádal ředitele státních tiskových agentur o vysvětlení „nepochopitelného a selektivního informování“. Státní média s odvoláním na uniklé dokumenty totiž dopodrobna vyložily potíže Porošenka a dalších zahraničních politiků, ale zamlčely možné zapletení ruského prezidenta Vladimira Putina do praní miliard dolarů přes utajované firmy v daňových rájích.