Čína cenzuruje zprávy o uniklých dokumentech

Kauza Panama Papers

Čína cenzuruje zprávy o uniklých dokumentechNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Čínské úřady do značné míry cenzurují zprávy o rozsáhlém úniku informací z právní firmy Mossack Fonseca, které svědčí o tom, že řada vlivných světových osobností skrývala své bohatství v daňových rájích. Jsou mezi nimi totiž i příbuzní minulých a současných čínských vůdců, včetně nynějšího prezidenta Si Ťin-pchinga.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes zprávy označilo za nepodložené. Čínská média rovněž obvinila novináře, kteří informace zveřejnili, ze zaujatosti. Převádění peněz do offshoreových firem samo o sobě není nelegální, podle expertů by ale uniklé dokumenty mohly poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech, uvedla agentura Reuters.

Z dokumentů uniklých z panamské firmy Mossack Fonseca vyplývá, že firmy registrované v daňových rájích na Cookových ostrovech a Britských Panenských ostrovech měli také příbuzní nejméně osmi minulých či současných členů stálého výboru politbyra, který je nejvyšším mocenským orgánem vládnoucí Komunistické strany Číny.

Čtěte také: Únik dokumentů o daňových rájích zmiňuje Čechy i Putinovy miliardy

V Panamských dokumentech je uveden mimo jiné švagr nynějšího prezidenta Si Ťin-pchinga, který proslul svou kampaní proti korupci ve všech vrstvách čínské společnosti, či dcera bývalého premiéra Li Pchenga.

Podle mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), které se podílelo na zveřejnění dokumentů, Teng Ťia-kuej, který má za manželku prezidentovu starší sestru, získal v roce 2009 dvě offshoreové firmy. K čemu byly tyto společnosti využívány, není podle zpravodajského serveru BBC jasné. V roce 2012, kdy byl Si Ťin-pching jmenován generálním tajemníkem čínské komunistické strany, byly obě firmy spící.

Řada internetových novinových článků o Panamských dokumentech a příspěvků na toto téma na sociálních sítích se dnes podle AP nedala v Číně otevřít. Blokáda nicméně nebyla úplná, k přečtení byly například zprávy zmiňující fotbalistu Lionela Messiho a další osobnosti v dokumentech, které se nevztahovaly k Číně, uvedla agentura AP.

Novinářské odhalení rozsáhlé sítě firem v daňových rájích, které během více než 30 let pomáhala zakládat panamská poradenská firma Mossack Fonseca, čínská média kritizovala. Podle nich jsou hlavními terči kauzy oponenti Západu, především ruský prezident Vladimir Putin.

„Pokaždé, když došlo k takovémuto úniku dokumentů, převzala kontrolu nad interpretací západní média. Především vliv Washingtonu je patrný. Informace, které jsou pro USA negativní, jsou minimalizovány, pozornost je naopak věnována ne-západním vůdcům, jako je Putin,“ napsal Lidový deník, který vydává čínská vládní komunistická strana.

Čtěte také: Poučení z návštěvy čínského prezidenta

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články