Islandský premiér tajil investice v bankách. Hrozí mu odvolání

Islandský premiér tajil investice v bankách. Hrozí mu odvoláníNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na Islandu roste tlak na premiéra Davída Gunnlaugssona, aby podal demisi. Předseda islandské vlády je jedním ze světových státníků, kteří jsou údajně zapleteni do skandálu s využíváním daňových rájů. Podle kritiků prostřednictvím offshoreové společnosti zatajil milionové investice do bank ve své zemi. Islandské opoziční strany plánují vyvolat v parlamentu hlasování o nedůvěře. V Reykjavíku chystají aktivisté na dnešek pouliční protesty.

„Doufám, že si premiér uvědomí vážnost situace a bude mít dostatek slušnosti, aby podal demisi před začátkem dnešního jednání parlamentu,“ prohlásila poslankyně za Pirátskou stranu Birgitta Jónsdottirová. Zasedání parlamentu bude zahájeno v 15:00 místního času (17:00 SELČ) a podle serveru Bloomberg je možné, že by se hlasování o nedůvěře mohlo konat již dnes.

Na facebooku se mezitím organizují odpůrci premiéra, kteří dvě hodiny po začátku jednání poslanců chtějí vyjít do ulic s výzvou k vypsání předčasných voleb. Pirátská strana je podle průzkumů veřejného mínění nyní nejsilnější stranou s 37procentní podporou voličů, za ní jen těsně zaostává vládní koalice.

Stávající premiér Gunnlaugsson se dostal k moci v době, kdy se Island vzpamatovával z globální finanční krize, během níž na ostrově zkolabovaly tři největší banky. Island patřil tehdy k nejhůře postiženým zemím světa. Nový předseda vlády slíbil nekompromisně jednat s věřiteli bank a v roce 2015 dospěl v rozhovorech s nimi k dohodě. Doposud ale nebylo známo, že jeho rodina měla v celé záležitosti osobní zájem.

Čtěte také: Porošenko přesunul své firmy do daňových rájů. Vyšetřován nebude

Právní firma Mossack Fonseca, odkud dokumenty o využívání daňových rájů světovými politiky, obchodníky, sportovci a dalšími osobnostmi unikly, pomohla v roce 2007 Gunnlaugssonovi a jeho manželce Anně Sigurlaug Pálsdóttirové koupit na Britských Panenských ostrovech firmu Wintris.

Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců později tento podíl prodal manželce za jeden dolar. Premiér je přesvědčen, že tím neporušil žádná pravidla.

Offshoreová firma byla údajně využívána k investicím milionů dolarů, které Pálsdóttirová zdědila. Soudní dokumenty dokládají, že firma Wintris měla významný investiční podíl ve třech velkých islandských bankách, jež v důsledku finanční krize zbankrotovaly. V dokumentech je společnost vedena jako věřitel, který měl v bankách milionové pohledávky.

Čtěte také: Únik dokumentů o daňových rájích zmiňuje Čechy i Putinovy miliardy

Gunnlaugsson se v roce 2013 stal islandským premiérem a byl zapojen do vyjednávání o bankách, které mohlo ovlivnit hodnoty dluhopisů držených firmou Wintris. Podle serveru BBC News se premiér bránil tlaku zahraničních věřitelů na plnou výplatu jejich vkladů. Kdyby byli zahraniční věřitelé vyplaceni, mohlo to mít negativní dopad na uvedené islandské banky i na hodnotu dluhopisů držených firmou Wintris, napsal server BBC.

Premiérův mluvčí uvedl, že předseda vlády svou politikou dával přednost zájmům islandského lidu před zájmy věřitelů zkrachovalých bank. Pálsdóttirová zdůraznila, že vždy platila veškeré daně firmy Wintris. „Premiér a jeho manželka se při vytvoření této firmy řídili islandskými zákony a přiznávali veškeré jmění a příjmy daňovému úřadu,“ řekl Gunnlaugssonův mluvčí s tím, že peníze nikdy nebyly skryty v daňovém ráji.

Islandská vláda je nyní v nelehké situaci, protože vlastnictví offshoreových firem přiznali i další její členové, včetně ministra financí Bjarniho Benediktssona.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články