Sobotka: Kolotoč kolem daňových rájů je výsměch všem lidem

Panama papers

Sobotka: Kolotoč kolem daňových rájů je výsměch všem lidemNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) musí česká daňová správa a Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí reagovat na aktuální kauzu takzvaných Panama Papers. Na evropské a mezinárodní úrovni je pak třeba vyvíjet tlak na likvidaci daňových rájů, uvedl Sobotka na svém twitterovém účtu.

„Panama Papers znovu naléhavě připomínají, jaký je kolotoč kolem offshorových firem a daňových rájů výsměch všem lidem, kteří poctivě pracují a platí daně,“ myslí si český premiér. Podle něj je proto potřeba jednat. „V Čechách FAU a daňová správa, na EU a mezinárodní úrovni je potřeba tlačit na likvidaci daňových rájů a špinavého byznysu kolem,“ napsal Sobotka večer na twitter.

Vítězslav Kapoun, který na Generálním finančním ředitelství vede oddělení mezinárodního zdaňování, dnes serveru ihned.czřekl, že jeho úřad chce data z takzvaných Panama Papers získat od německých novinářů. „Zabýváme se všemi podněty, které se k nám dostávají, a tyhle vypadají rozhodně zajímavě, takže se je chystáme pochopitelně vyhodnocovat. Stejně jako tomu bylo v podobných případech s daty ze Švýcarska nebo Lucemburska,“ uvedl Kapoun.

Skandál spojený s odhalením rozsáhlé sítě firem v daňových rájích, které během více než 30 let pomáhala zakládat panamská poradenská firma Mossack Fonseca, dnes nabral v řadě zemí obrovských rozměrů a úřady už mnohde zahájily vyšetřování týkající se možných daňových úniků či dalších deliktů. Kauza zvaná Panama Papers vypukla v neděli poté, co světová média zveřejnila výsledky svého ročního pátrání v rozsáhlých materiálech uniklých z Mossack Fonseca.

Mezi desetitisíci osob a firem, jimž panamská společnost údajně pomáhala založit offshorové firmy, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 283 Čechů.

Čtěte také: Firmu v daňovém ráji mám jen kvůli katamaránu, hájí se Křetínský

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články