Firmu v daňovém ráji mám jen kvůli katamaránu, hájí se Křetínský

Češi v kauze Panama papers

Firmu v daňovém ráji mám jen kvůli katamaránu, hájí se KřetínskýAKTUALIZOVÁNO
Daniel Křetínský. Foto: Reprofoto: Youtube.com/Kryštof Raška
1
Domov

vb Echo24

Čeští miliardáři, jejichž jména podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku figurují v kauze Panama Papers, se ostře ohradili proti tomu, že by obcházeli daňové zákony. Například Daniel Křetínský prý vlastní společnost registrovanou na Britských Panenských ostrovech jen proto, že do vlastnictví firmy spadá katamarán, který si chtěl koupit. Stejně tak nejbohatší Čech Petr Kellner prý vlastní nemovitosti v ostrovním daňovém ráji hlavně díky tomu, že tam dříve pobýval.

Mezi stovkami osob a firem, jimž právní firma Mossack Fonseca údajně pomáhala v uplynulých letech obcházet daňové zákony založením jedné nebo více offshoreových firem, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 283 Čechů. V databázi Panama Papers má nejbohatší Čech Petr Kellner s manželkou několik firem na Britských Panenských ostrovech, miliardář Daniel Křetínský vlastní firmu na Britských Panenských ostrovech, uvedlo centrum.

Čeští miliardáři se ale proti případnému obcházení daní rázně ohradili. „Křetínský nevyužívá a nikdy nevyužíval jakýchkoliv panamských ani jiných anonymních struktur k zakrývání skutečného vlastnictví společností. Rovněž nevyužíval ani nevyužívá nelegální nebo neetické postupy v daňovém plánovaní,“ sdělil mluvčí Evropského průmyslového holdingu, který Křetínský spoluvlastní.

Společnost Wonderful Yacht Holdings Ltd, jejímž vlastníkem Křetínský je, je registrována na Britských Panenských ostrovech (BVI). Jejím jediným účelem je podle mluvčího vlastnictví katamaránu, který její původní vlastník prodával ne jako aktivum, ale právě spolu s touto společností.

Podobně je na tom podle oficiálního vyjádření i nejbohatší Čech Petr Kellner. „Manželé Kellnerovi mají na Britských Panenských ostrovech majetek a podnikatelské aktivity (převážně nemovitosti) pocházející z období, kdy tam dlouhodobě pobývali. Tento majetek je tedy logicky spravován společnostmi, které byly založeny a fungují na Britských Panenských ostrovech,“ uvedla skupina PPF, jejíž většinu Kellner vlastní.

V dokumentech jsou Krejčíř i solární baroni

Dokumenty v kauze Panama Papers zmiňují i Radovana Krejčíře, který byl nedávno v Jihoafrické republice odsouzen mimo jiné za pokus o vraždu na 35 let. „V databázi Panama Papers lze najít e-mailovou výměnu z roku 1998, kdy si Krejčíř vyvedl peníze z vlastní firmy Corado Holding do své druhé firmy na Britských Panenských ostrovech se jménem Ducane Finance. Přestože se případem podezřelé transakce zabývala policie, soud na ní neshledal nic, co by porušovalo zákon,“ uvádí tisková zpráva centra.

Mezi českými jmény, které se v tisících dokumentů objevily, centrum dále našlo několik majitelů a jednatelů solárních elektráren, lobbistů a aktérů privatizace z 90. let. Politici se podle Holcové schovávají za hradby právníků, firem z daňových rájů, bílých koní a zprostředkovatelů.

Nejčastěji Češi schovávají své firmy na Seychely, kde pro ně Mossack Fonseca založila přes 800 firem. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, pacifický ostrov Niue, Panama nebo ostrov Samoa, uvedla za České centrum pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová.

Bez účetnictví se nepohneme, varuje Bradáčová

Z firem se sídlem v uvedených destinacích jsou pro české vyšetřovatele informace v rámci mezinárodní trestní pomoci obtížně dosažitelné, řekla Hospodářským novinám pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Většinou se nedostaneme k účetnictví, které je pro nás klíčové. Následně nelze rozkrýt praní špinavých peněz,“ uvedla Bradáčová.

Na jedenáct milionů dokumentů v Panamě sídlící poradenské firmy Mossack Fonseca zveřejnilo v neděli několik předních světových médií. Údajně z nich vyplývá, jak firma pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Společnost Mossack Fonseca se ale hájí, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti. Zakládání offshoreových společností či působení politiků v jejich vedeních samo o sobě není ilegální. Záleží na legislativě dané země, jak na věc pohlíží. Mezi klienty firmy podle Panama Papers, jak se uniklým dokumentům v médiích začalo říkat, byl podle listu El Mundo například nový argentinský prezident Mauricio Macri a řada dalších bývalých či současných státníků. Figuruje mezi nimi i fotbalista Lionel Messi, hvězda FC Barcelona, který čelí obvinění za nepřiznané čtyři miliony eur z let 2007 až 2009.

Čtěte také: Únik dokumentů o daňových rájích zmiňuje Čechy i Putinovy miliardy

Porošenko přesunul své firmy do daňových rájů. Vyšetřován nebude