Češi by mohli rozdělovat humanitární pomoc EU pro Sýrii

POMOC PRO SÝRII

Češi by mohli rozdělovat humanitární pomoc EU pro SýriiAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

České velvyslanectví v Damašku by se mohlo stát výhradním distributorem humanitární pomoci z Evropské unie pro Syřany. Během své úterní návštěvy Prahy o to požádala šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Česko je totiž jednou z mála zemí EU, které svůj zastupitelský úřad v Damašku zachovaly i po vypuknutí občanské války. Zaorálek večer na svém twitterovém účtu uvedl, že zájem Mogheriniové o zapojení Česka do zprostředkování pomoci v Sýrii vnímá jako ocenění české diplomacie v tomto regionu.

Ministerstvo zahraničí pak na dotaz upřesnilo, že české velvyslanectví bylo pověřeno, aby zjistilo možnosti poskytování humanitární pomoci na území Sýrie. Česko je jedinou zemí EU, která své velvyslanectví v Damašku zachovala i po vypuknutí občanské války.

„Ambasáda v Damašku dostala za úkol sondovat možnosti poskytování humanitární pomoci v rámci Sýrie v nejohroženějších místech,“ řekla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva. Podle ní je celý proces teprve na začátku a není zcela jasné, že český úřad by byl jediným distributorem pomoci od států osmadvacítky.

Jiná země EU ale už na území Sýrie své velvyslanectví nemá. Český úřad na místě zastupuje i americkou diplomacii a velvyslankyně Eva Filipi platí za uznávanou odbornici na situaci v Sýrii.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že vítá zájem Federiky Mogheriniové o zapojení české ambasády v Damašku. „Vnímám to jako velké ocenění české diplomacie v tomto regionu,“ uvedl. Také státní tajemník pro EU Tomáš Prouza označil pověření ambasády za ocenění českého působení v Sýrii. „Vyplácí se být aktivní a využívat to, co umíme. Velké ocenění našich aktivit v Sýrii“ napsal na svůj twitter.

Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza označil pověření ambasády za ocenění českého působení v Sýrii. „Vyplácí se být aktivní a využívat to, co umíme. Velké ocenění našich aktivit v Sýrii“ napsal na svůj twitter.

Podle aktuálních informací OSN jsou na území Sýrie místa, kde lidé umírají hlady a nutně potřebují lékařskou pomoc. Kritická je situace ve městě Madájá, které půl roku obléhá syrská armáda. Humanitární pracovníci podle OSN zaznamenali případy hladovění i v šíitských enklávách Fúa a Kafrajá, kde je v obležení asi 20.000 lidí.

Čtěte také:

Šéfka diplomacie EU chválí Česko za postoj k uprchlické krizi

Šéfka unijní diplomacie nepřijede do Prahy, kvůli Zemanovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články