Fotbalová Plzeň slaví, Sparta už ji nedožene

Mistr ligy

Fotbalová Plzeň slaví, Sparta už ji nedoženeNOVÉ 1

Fotbalisté Plzně získali třetí mistrovský titul. Viktoria porazila v utkání 28. ligového kola Jihlavu 2:0 a v čele tabulky si vytvořila nedostižný šestibodový náskok před loňským šampionem Spartou, s níž má lepší vzájemnou bilanci. O dnešní výhře Západočechů rozhodli svými góly na konci prvního poločasu obránci Roman Hubník s Františkem Rajtoralem.

Plzeň navázala na ligové triumfy ze sezon 2010/11 a 2012/13 a třetím titulem se v samostatné ligové historii dotáhla na Liberec a pražskou Slavii. Zároveň si zajistila účast v mistrovské části předkol Ligy mistrů, z níž vede papírově snazší cesta do základní skupiny.

Jihlava dokázala jako jeden ze tří týmů v této ligové sezoně Plzeň porazit a před vyprodanou Doosan Arenou zpočátku trápila favorita i tentokrát. Západočeši sice začali závarem a následnou nepřesnou Rajtoralovou střelou, ale pak se většinu první půle nemohli prosadit. První gólovou šanci naopak měla Vysočina. Míč se v deváté minutě dostal až k Jánošovi, který z deseti metrů těsně minul.

Plzeň nastoupila bez potrestaných záložníků Vaňka s Hořavou, které ve středu pole nahradili Hrošovský a obvyklý stoper Procházka. Místo něj dostal v lize poprvé od 20. kola šanci v základní sestavě Baránek. Západočeši jako by si na změny museli zvyknout a zahrozili až ve 24. minutě, kdy Holenda tečoval Kovaříkův centr těsně mimo.

V závěru první půle domácí přidali a během čtyř minut rozhodli o vítězství. V 38. minutě hlavičkoval po centru Kolář, hostující brankář Hanuš vyrazil míč před sebe, kde jej do sítě doklepl Hubník. Podle televizního záběru však stál zřejmě v ofsajdu. Plzeňský stoper navázal na gól z minulého kola, v němž pomohl k výhře 2:0 na Spartě.

Ve 42. minutě Plzeňští svůj náskok pojistili. Pravý obránce Rajtoral se přes několik jihlavských hráčů probil až před Hanuše a důrazem přes padajícího Marka dotlačil míč za čáru. Dal svůj čtvrtý gól v jarní části ligové sezony.

Po změně stran už Viktoria s přehledem kontrolovala průběh. V 66. minutě mohl zvýšit střídající Mahmutovič, který se zasekávačkou zbavil obránce, ale Hanuše neprostřelil. Bosenský útočník se neprosadil ani v 87. minutě, kdy obešel Hanuše, ale prázdnou branku netrefil.

Vzápětí se za skandovaného potlesku vestoje podívala na hřiště i plzeňská legenda Horváth, kterého trápí zranění a po sezoně ukončí kariéru. Pak už domácí mohli začít s oslavami.