Babišův Krtek. Kdo je nový muž v čele Českých drah?

Dobrý známý ministra financí

Babišův Krtek. Kdo je nový muž v čele Českých drah?
Pavel Krtek Foto: Foto: České dráhy
1
Komentáře

Lenka Zlámalová

Druhou generaci Agrofertu, patřícího ministrovi financí Andreji Babišovi, střídá ve vedení Českých drah generace první. Dozorčí rada dopravce vedená Milanem Ferancem (dříve Agro Jevišovice a Preol ze skupiny Agrofert) odvolala z vedení Českých drah Daniela Kurucze (dříve Synthesia ze skupiny Agrofert). Na jeho místo nastupuje čtyřiačtyřicetiletý Pavel Krtek. Dobrý známý ministra financí.

Pan Krtek byl od roku 1999 až do příchodu nových polských vlastníků z PKN Orlen v roce 2005 členem představenstva státní firmy Unipetrol. Té firmy, kolem níž Andrej Babiš po celou dobu Krtkova pobytu ve vedení kroužil a snažil se ji ve dvou pro něj neúspěšných privatizacích v roce 2001 a 2004 získat. V té době pracovala pro Unipetrol jako právnička Radmila Kleslová. Právě tady se s Andrejem Babišem dali dohromady a vzniklo jejich pevné bezpečnostně-obchodní partnerství, které je dnes pilířem politiky hnutí ANO. S velkým náskokem nejpopulárnější strany v zemi.

Pan Krtek seděl v té době ve statutárních orgánech řady dalších firem ze skupiny Unipetrol. Výjimečnou roli mezi nimi hrála společnost Agrobohemie. Ta vznikla jako společný podnik státního Unipetrolu a Babišova Agrofertu v roce 1995. Nechme teď stranou, proč se silný státní holding dával v té době dohromady se začínajícím Agrofertem.

Agrobohemie sehrála v roce 1997 klíčovou roli při ovládnutí lovosické chemičky Lovochemie. O této transakci Andrej Babiš velmi nerad mluví. Vyšetřovali ji severočeští kriminalisté a tehdejší litoměřická státní zástupkyně, začínající Lenka Bradáčová tam viděla vážné hospodářské zločiny.

Andrej Babiš si nejdřív s německou společností BAGS založil firmu Proferta, která ve veřejné soutěži získala 51 procent Lovochemie. Na privatizaci si Proferta půjčila 500 milionů korun od IPB. Pak vstupuje do Lovochemie jako další hráč právě Agrobohemie, společný podnik Babiše a Unipetrolu. Andrej Babiš je v té chvíli předsedou představenstva všech tří firem: Lovochemie, Agrobohemie i Proferty.

Přichází navyšování základního jmění, kterého se ale neúčastní Proferta. Jen Agrobohemie. Tím firmu ovládá a znehodnocuje podíl Proferty. Ta ručí za úvěr u IPB právě většinovým podílem, který už v té chvíli nemá. Andrej Babiš ji posílá do likvidace. Německý BAGS na něj podává trestní oznámení.

„Jelikož jak v představenstvu společnosti Proferta, tak v představenstvu společnosti Agrobohemie byly v rozhodné době zastoupeny stejné osoby, mohlo by se jednat v tomto případě o naplnění skutkové podstaty trestného činu zneužití informací v obchodním styku nebo případně trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ napsala tehdy Lenka Bradáčová policistům.

Krátce na to se ale mění věcná příslušnost státního zastupitelství a Bradáčová musí případ odevzdat na Krajské státní zastupitelství do Ústí nad Labem. Tam se případ odkládá. Babiš má Lovochemii a daňoví poplatníci na krku půl miliardy korun nesplaceného úvěru v IPB.

V roce 2007 získává Babiš definitivně v mimosoudním vyrovnání s Unipetrolem celou Agrobohemii, majitele Lovochemie. Rok na to je Agrobohemie zlikvidována. Andrej Babiš je předsedou představenstva Agrobohemie od roku 1995 až do závěrečného roku 2008. Nechme teď stranou, proč ho Unipetrol nechal firmu vést. No, a pan Krtek sedí v letech 2002 až 2004 v dozorčí radě Agrobohemie. Ta má vůbec zajímavé složení. Spolu s ním tam zasedají Babišovi právníci Alexej Bílek a Libor Široký (současný předseda dozorčí rady Agrofertu byl zaměstnancem X. správy StB, která potírala vnitřního nepřítele. A v druhé polovině 80. let působil v 3. oddělení 4. odboru. Toto oddělení velmi úzce spolupracovalo s V. správou KGB, která také bojovala proti vnitřnímu nepříteli.) – a také současný ministr životního prostředí Richard Brabec. Jsou to klíčové roky, kdy se Babiš točil kolem Unipetrolu a snažil se ho neúspěšně ovládnout.

Právě z té doby má zjevně nejpevnější obchodní partnerství a loajální partnery, kterým věří. Část z tehdejších lidí z Unipetrolu pod vedením Pavla Švarce dnes Babiš dosadil do Čepra, s nímž má jeho Agrofert (Preol, Primagra, Ethanol Energy) obchody za víc než miliardu. Není nad staré dobré pavúky z časů kumulace kapitálu v Palermu. Nové akvizice typu Kurucz nejsou zjevně zdaleka tak spolehlivé.

Čtěte také: Šéf Českých drah Kurucz byl odvolán, nahradí ho Pavel Krtek