Babiš jede. ANO by ve volbách získalo 35 % hlasů

Průzkum pro ČT

Babiš jede. ANO by ve volbách získalo 35 % hlasů 2
Domov

Echo24

Hnutí ANO se po říjnových komunálních a senátních volbách daří zvyšovat volební preference. Ze šetření společnosti TNS Aisa zpracovaného pro Českou televizi vyplývá, že pokud by se v listopadu konaly volby do Poslanecké sněmovny, hnutí by volilo 35 % Čechů. ANO tak od předčasných voleb v říjnu roku 2013 téměř zdvojnásobilo své zisky.

Podle přepočtu deníku Právo by zisk 35 % hlasů představoval zisk 85 mandátů ve Sněmovně. Aktuálně má Hnutí ANO 47 poslanců. Ostatní strany výrazně ztrácí. Na druhém místě by se umístila ČSSD. Volilo by ji 18 procent lidí, což je o 2,5 procentního bodu méně než v roce 2013. TOP 09 by získala 9,5 procenta hlasů, KSČM 8 %. a KDU-ČSL 7,5 %.

Na hranici volitelnosti by se se šesti procenty ocitla ODS. Do Sněmovny by se oproti tomu nedostal ani Úsvit, Zelení či Piráti.

Spoluautor výzkumu Bronislav Kvasnička ve vysílání České televize konstatoval, že rok poté by složení Poslanecké sněmovny možná vypadalo dramaticky jinak, než tomu bylo po volbách 2013. Na adresu ČSSD uvedl, že nedokázala kapitalizovat svůj dobrý potenciál, který ve volbách získala, a má poměrně velký odskok za ANO.

Společnost TNS Aisa zpracovala volební model v posledním říjnovém týdnu letošního roku mezi 829 respondenty.