1 Říjnové volby se blíží

Poslanci se sešli naposledy, ze sněmovny odcházeli nostalgicky i bez emocí

NOVÉ

Témata:

Poslední řádná schůze sněmovny před říjnovými parlamentními volbami ve středu odpoledne skončila. Dolní komora se sejde až na ustavující schůzi po volbách, zasednou v ní nově zvolení poslanci. Někteří poslanci po jednání v současném složení opouštěli sněmovnu s nostalgií, jiní naopak bez větších emocí. Další už přemýšleli, co by šlo po volbách zlepšit. Lišili se také v tom, jaké vzpomínky v nich převážily. 

Místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) z místa předsedajícího poděkoval koaličním i opozičním poslancům za práci a spolupráci a popřál jim mnoho štěstí v dalším životě. Jako poslední vystoupil z řečniště předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch, jenž se rozloučil za celý klub, když Úsvit v nadcházejících volbách nekandiduje. „Byly to čtyři roky, které si myslím, přinesly pro Českou republiku hodně dobrého,“ uvedl.

Případným dalším rozlučkovým projevům už zamezilo Vondráčkovo zvonění a slova: „A dom!“ Schůze končila blokem různých informací ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Vůbec posledním projednaným bodem v tomto volebním období byla zpráva o nasazení českých vojáků v zahraničních misích v loňském roce.

Jako poslední etapa Tour de France

Zatímco místopředseda sněmovny Petr Gazdík (STAN) bude vzpomínat na poslední čtyři roky pozitivně, podle Marka Bendy (ODS) je každá sněmovna horší, než byla předchozí. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) řekl, že jeho zkušenosti z dolní komory ilustruje nejlépe to, že se rozhodl znovu nekandidovat.

Bez emocí opouštěl schůzi Jan Birke (ČSSD). „Já na tyhlety věci moc nejsem, nějaké vzpomínání nebo přemýšlení, jestli se sem vrátím. Já to beru tak, jak to život přinese,“ řekl lídr královéhradecké kandidátky sociální demokracie. Ve sněmovně zažil pozitivní i negativní věci. „Jsme taky lidé, zkrátka jsem dobře poznal asi všechny povahové vlastnosti, které ve Sněmovně jsou,“ doplnil.

Poslanec Marek Černoch, který před čtvrt rokem opustil Úsvit a rozhodl se znovu nekandidovat, se naopak neubránil nostalgii. „Mám za sebou čtyři roky života plné emocí, a to v dobrém i špatném slova smyslu,“ vysvětlil. Mrzí ho, že v posledním půlroce pozoroval zhoršení vztahů. „Atmosféra se tu určitým způsobem změnila. To, že máme jiný politický názor přece neznamená, že se nemůžeme pozdravit,“ řekl. Nervozita podle něj pramení z toho, že někteří poslanci řeší, jak se pracovně uplatní, pokud mají špatnou pozici na kandidátce.

Pilný litoval, že ještě ze sněmovny neodchází. „Protože jsem ministr financí. Bude vláda v demisi, a než pan prezident stanoví novou vládu, což asi nebude úplně brzo, tak já sněmovnu tím pádem neopouštím. Nekandiduji, ale přesto tady budu, takže ty pocity, že bych něco opouštěl, ještě nemám,“ řekl. Nabytou životní zkušenost ze sněmovny popsal stručně. „Já jsem ji zhodnotil tak, že už kandidovat nebudu,“ řekl s úsměvem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ačkoli dopoledne poslanci obšírně debatovali i s použitím slovních výpadů o hospodářské a obchodní smlouvě mezi EU a Kanadou, nálada už byla obecně klidnější. „Poslední den sněmovny je jak závěrečná etapa Tour de France. Únava, ale též úsměvy, selfíčka a poplácávání po ramenou mezi stájemi,“ glosoval atmosféru na Facebooku poslanec TOP 09 Jiří Koubek.

Sněmovna v tomto volebním období neuzavřela dvě mimořádné schůze, na což poukázal předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). První začala předloni v říjnu a týkala se zakázek České pošty, druhá schůze je z loňského roku k případu Čapího hnízda.

Ještě do voleb by se ve sněmovně měla uskutečnit jednání některých výborů, plánovány jsou i semináře. Zřejmě v polovině října se uskuteční schůze senátu. Senátoři by na ní měli probrat sedm schválených návrhů zákonů z nynější sněmovní schůze. Pokud některý z nich do sněmovny vrátí, už jej nebude mít kdo projednat a skončí legislativní cestu.

Čtěte také: Sněmovna schválila dohodu CETA. Při debatě se poslanci pohádali


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.