1 Daňové úniky

Policie obvinila Jana Kočku z daňových úniků

AKTUALIZOVÁNO

Témata:

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili podnikatele Jana Kočku z daňových úniků. Údajně byl součástí skupiny, která připravila stát o 415 milionů korun, uvedla Česká televize. Kromě Kočky je také obviněno dalších 23 lidí. Serveru iRozhlas.cz pak uvedl, že v souvislosti s kauzou pozastaví své členství v ČSSD.

Policie skupinu obvinila už před třemi týdny z krácení daní a praní špinavých peněz. „Trestná činnost měla být páchána prostřednictvím fiktivních obchodů za neexistující reklamní služby,“ uvedla mluvčí centrály Iva Knolová v tiskové zprávě. Skupina údajně založila minimálně 21 společností, z nichž část nevykonávala žádnou podnikatelskou činnost. Mezi obviněnými čtyřiadvaceti lidmi jsou také dvě firmy. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„S obviněním nesouhlasím, podali jsme proti němu minulý týden stížnost,“ řekl Jan Kočka deníku Aktuálně.cz. Policisté také spolu s obviněním provedla 23 domovních prohlídek. „Jako výnos z trestné činnosti zajistili několik luxusních motorových vozidel, včetně veteránů, šperky, nemovitosti, peníze na účtech i v hotovosti, a to vše v souhrnné hodnotě nejméně 110 milionů korun,“ uvedla Knolová v tiskové zprávě.

Dvacítka obviněných je stíhána na svobodě, čtyři lidé, kteří trestnou činnosti podle policie organizovali, jsou ve vazbě. V případě odsouzení obviněným hrozí za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a legalizaci výnosů z trestné činnosti od pěti do deseti let vězení.

Jan Kočka je synem vlivného sociálního demokrata a pořadatele Matějské pouti Václava Kočky. Rodina se věnuje například svozu odpadu a úklidu ulic. Firma Prostor je důležitým subdodavatelem Pražských služeb, některé městské části uklízí. Kočkův mladší bratr Václav byl v říjnu 2008 zastřelen po křtu knihy Jiřího Paroubka.

Jan Kočka je současně dlouholetým členem sociální demokracie v Praze 7. Dočasné přerušení svého členství ve straně odůvodnil serveru Českého rozhlasu tím, že nechce, aby někdo poškozoval ČSSD. Podle místopředsedy pražských sociálních demokratů Jiřího Bodenlose je to běžná praxe. „Většinou to bývá tak, že se navrhne členovi pozastavení členství. Většinou si to ale členové pozastavují sami, mělo by to tedy vycházet od něj (Jana Kočky),“ řekl serveru Bodenlos.

Čtěte také: 

Detektivové zajišťovali důkazy v domě podnikatele Kočky

Vzpomínky na Německý podzim Uplynulo 40 let od dramatu kolem teroristické organizace RAF. Lze její zločiny srovnávat s těmi islamistickými?
Blade Runner 2049: noir jen tak napůl Pokračování kultovního snímku je úchvatná podívaná, ale kam zmizela filozofie?

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.