Hašek o Hudečkovi: Ještě větší blbec, než jsme doufali

Nic než Praha

Hašek o Hudečkovi: Ještě větší blbec, než jsme doufaliAKTUALIZOVÁNO 2
Domov

Filip Nachtmann

Odvěké jiskření mezi Prahou a Brnem v úterý přeskočilo i do nejvyšších pater politiky. Pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), který prohlásil, že jen podporou Prahy - a ne Brna, Ostravy nebo Krnova - se dostaneme na evropskou úroveň, to obratem schytal od jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD). Tomu prý Hudečkova slova připomněla film Ještě větší blbec, než jsme doufali.

„Pokud si kdokoliv v České republice myslí, že Česká republika může se dostat na evropskou úroveň rozvinutím Brna, Ostravy, Břeclavi nebo Krnova, tak je na velkém omylu. Pouze podpora centra, pouze podpora hlavního města, pouze podpora Prahy a pouze samotná aktivita nás obyvatel Prahy může být tím jediným nástrojem pro to dostat se na evropskou úroveň ve všech ukazatelích, které bychom si přáli,“ řekl ve svém úterním projevu ke spuštění kampaně pražský primátor.

Na výrok už reagoval i falešný Schwarzenbergův Twitter:

A v údivu pozdvižené obočí druhého muže TOP 09 Miroslava Kalouska, který v tu chvíli stál na pódiu za Hudečkem, nebylo jedinou reakcí na jeho slova. Obratem se totiž ozval i jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek.

„Musel jsem si vzpomenout na nepříliš úspěšný český film Ještě větší blbec, než jsme doufali...Slovy TOP 09 Víc, než si myslíte,“ reagoval Hašek a pokračoval: „Tomáši Hudečku, Česká republika opravdu není jen hlavní město Praha s jejími tunely na veřejné finance. Ne nadarmo naši předci rozdělovali víno do kategorií dá sa, nedá sa, dá sa svařit a dá sa Pražakom (po dnešku Hudečkovi).“

„Chudák Praha. Mít v čele města někoho jako je pan Hudeček, tak se stydím. Taková kombinace neznalosti, neschopnosti a drzosti se jen tak nenajde. A to už jsem v politice potkal ledajaké hochštaplery,“ přidal se Haškův stranický kolega Jeroným Tejc. Hudečkova slova ale odsoudili třeba i vládní lidovci.

Lidovci: Cyril s Metodějem taky Prahu vynechali

„Mimopražští tvoří 90 procent populace a současně tvoří tři čtvrtiny HDP. Bez okolí Břeclavi bychom neměli světoznámou Věstonickou venuši. A Cyril s Metodějem také nepřišli do Prahy,“ ozvala se místopředsedkyně KDU-ČSL Klára Liptáková, která v komunálních volbách kandiduje na primátorku Brna. „Pana primátora Prahy bych chtěla pozvat k nám na Moravu a konkrétně do Brna, aby se přijel podívat, že i mimo Prahu se žije dobře,“ dodala.

Svoboda: Rodilý Pražák by nesrovnával

Proti Hudečkovi se vymezil i jeho předchůdce v primátorském křesle, Bohuslav Svoboda z ODS. „Rodilý Pražák by Prahu nikdy nesrovnával s Brnem, Olomoucí či Krnovem a neplácal by podobné věty na veřejnosti. Jen člověk nejistý si svou prací a pozicí se může podobně pochybně vymezovat,“ ozval se a dodal: „Právě Miroslav Kalousek z TOP 09 společně s Petrem Gazdíkem ze STAN připravili Prahu o zhruba 700 milionů korun ročně na změně systému rozpočtového určení daní.“

Čtěte také: Schwarzenberg: Zemřít prozatím nehodlám

A proti výrokům pražského primátora se vzápětí po projevu začaly ozývat nesouhlasné hlasy také mezi běžnými uživateli sociálních sítí. Odsuzující reakce pod jeho statusem ale střídaly ty, které zesměšňovaly fakt, že současný pražský primátor není rodilý Pražan, ale je právě z Moravy. „Koukám z Prahy je jen jeden kandidát. Ten Olomoučák,“ zaznělo například.

Poté, co se na Tomáše Hudečka snesla vlna kritiky, rozeslal médiím své omluvné vyjádření.

Při dnešním zahájení volební kampaně jsem mimo jiné hovořil o potřebě rozvíjet hlavní město Prahu, jehož další a výraznější růst je klíčový pro celou Českou republiku. Bylo mojí neobratností a chybou, že jsem ve svém vystoupení použil nevhodný příměr.
Za toto své vyjádření se obyvatelům i představitelům těchto měst omlouvám.
To, co jsem chtěl zdůraznit je fakt, že Praha je klíčovým tahounem celé České republiky, podílí se nejvíce na tuzemském HDP. Dnes v Praze navíc probíhají významné změny, které ji směřují na úroveň vyspělých a úspěšných západních metropolí. Proto je důležité, aby stát Prahu podporoval. Z rostoucí prosperity hlavního města bude těžit celé Česko, včetně regionů.
Pochopitelně, stát musí myslet i na další města, obce a kraje. Nežádám pro Prahu žádné výjimky, je v našem společném zájmu, aby byla prosperující a moderní metropolí a stala se tahounem růstu celého státu.