2 Kauza možného dotačního podvodu

Skupina Julius Šuman opět úřaduje. Zveřejnila další dokument

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Skupina Julius Šuman, která v minulých týdnech zveřejnila několik kompromitujících nahrávek na Andreje Babiše (ANO), zveřejnila další zjištění, tentokrát se nejedná o zvukovou stopu ale o dokument. Jde o audit Čapího hnízda, který si zadalo ministerstvo financí a který proběhl v polovině března 2016.

Dokument zveřejnila skupina na svém twitterovém účtu a je možné si jej stáhnout zde.

Dokument představuje kontrolní zprávu Auditního orgánu Ministerstva financí, která prověřovala, jak společnost Farma Čapí hnízdo čerpala padesát milionů na stavbu luxusního rekreačního resortu, který patří Andreji Babišovi resp. jeho svěřeneckému fondu. A dokládá, že úředníci ministerstva financí zametli kauzu pod koberec.

Analýzu zveřejněného dokumentu čtěte ZDE: Hlavně nic nezjistit! Jak auditoři zametli kontrolu Čapího hnízda

Skupina v minulých týdnech zveřejnila celkem tři nahrávky, zásadní jsou přitom dvě poslední. Je v nich totiž zachyceno, jak Babiš s dnes již bývalým redaktorem Mladé fronty DNES Markem Přibilem plánuje načasování politicky výbušných článků na své protivníky z ČSSD. Na poslední nahrávce má dokonce listovat ve spisech z „živých“ kauz. Babiš přitom opakovaně tvrdil, že vliv na média z holdingu AGROFERT nemá. Babiš nejdříve tvrdil, že se s redaktorem nikdy nesešel, později to přiznal, nicméně tvrdí, že se jednalo o provokaci ze strany Přibila.

Policejní vyšetřování se protahuje

Farmou Čapí hnízdo se zabývá nejenom policie, ale prověřuje ji také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Policejní vyšetřování možného padesátimilionového podvodu se ale stále protahuje. Více si můžete přečíst v našem článku Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se protahuje. Policie chce další půlrok.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Policie se už zabývá Babišovými nahrávkami

Babiš potvrdil pravost skandální nahrávky. Tvrdí, že šlo o provokaci