Maďarsko oplocuje i hranici s Chorvatskem. Posílá tam vojáky

Maďarsko oplocuje i hranici s Chorvatskem. Posílá tam vojákyNOVÉ
Maďarská policie rozehnávala ve středu uprchlíky slzným plynem a obušky. Foto: Foto: Printscreen ČT
Svět

Echo24

Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že v pátek časně ráno začala stavba dočasného plotu i na hranici s Chorvatskem, přes kterou by se do Maďarska mohli dostávat další běženci. Vysláni tam prý také byli policisté a vojáci. Podle maďarské tiskové agentury MTI to šéf vlády řekl rozhlasové stanici Kossuth. Nová bariéra naváže na plot, který už Maďarsko vybudovalo na hranicích se Srbskem s cílem zastavit příval migrantů do země. 

Orbán uvedl, že drátěná stěna u chorvatské hranice bude dlouhá 41 kilometrů, ale už během dneška má podle něj být dokončena „předběžná linie obrany“. Dodal, že na maďarsko-chorvatskou hranici bylo posláno několik stovek policistů a vojáků. 

Čtěte také: Slzný plyn, vodní děla. Maďaři zbili obušky i slovenskou reportérku

„Na 41 kilometrovém úseku hranice je už 600 vojáků, dalších 500 bude následovat během dne a 700 ještě během víkendu,“ citovala Orbána agentura MTI. Předseda vlády rovněž upřesnil, že na hranici je i na 200 policistů, k nimž se dnes přidá další stovka a o víkendu ještě 500. 

Čtěte také: ON LINE: Chorvatsko zavírá hranice, nezvládá nápor uprchlíků

Hranice mezi Maďarskem a Chorvatskem je celkem dlouhá kolem 350 kilometrů. Podle médií vojáci prozatím natahují podél vytčeného úseku hranice žiletkový drát, než začne samotná stavba plotu. 

„Musíme provést stejnou akci, jakou jsme uskutečnili podél hranice se Srbskem,“ zdůraznil Orbán. „Balkánská cesta z východu nadále existuje. Skutečnost, že byla uzavřena srbsko-maďarská hranice, nezastavila další nově příchozí,“ dodal. 

Krizový stav, který maďarská vláda vyhlásila v úterý ve dvou jižních oblastech přiléhajících k srbským hranicím, se podle MTI rozšířil na čtyři regiony u hranic s Chorvatskem. 

Po středečním prudkém snížení denního počtu nových migrantů z obvyklých zhruba 2000 na 277 zaznamenaly maďarské úřady ve čtvrtek opětný mírný vzestup: policie zadržela 764 uprchlíků. Toto zvýšení prý ale „má na svědomí“ 497 běženců, kteří do země přišli přes Chorvatsko.

Orbán mimo jiné řekl, že maďarské úřady zadržely jednoho teroristu. „Víme, kdo organizoval útok na maďarský stát ze srbského území,“ citovala MTI premiéra bez bližších podrobností. Podle něj byly výpady na hranici organizovány pomocí megafonů v angličtině a arabštině a organizované prý bylo i mediální krytí těchto událostí. 

Maďarský premiér kvůli středečním střetům na hraničním přechodu Röszke kritizoval srbské úřady. „Maďarsko se stalo terčem ozbrojeného útoku směrem ze Srbska“ a Srbové se dokonce ani nepokusili zabránit útoku na maďarskou policii, která plně dodržovala pravidla humánního postupu, řekl podle MTI. 

V Maďarsku v úterý vstoupila v platnost přísná opatření proti migraci, jež společně s plotem prakticky zastavila masové ilegální přechody hranic ze Srbska. Lidé utíkající před válečnými konflikty a bídou z Blízkého východu, Asie a Afriky do bohatých zemí Evropské unie od středy místo toho proudí do Chorvatska. Záhřeb dal najevo, že je pustí dál do Slovinska a do Maďarska.