ON-LINE: Chorvaté lifrují uprchlíky do Maďarska
"Jděte dál"
Na chorvatsko-maďarskou hranici dnes dorazily první autobusy převážející uprchlíky, vystoupilo z nich asi 1700 běženců. Na druhé straně hranice u přechodu Beremend se shromáždili maďarští vojáci a policisté, na místě byly i dva obrněné vozy. Následně se objevily autobusy i na maďarské straně, do kterých migranti začali postupně nastupovat a odjíždět. Podle policie jsou migranti odváženi do dvou registračních center blízko rakouské hranice. Chorvatsko se s náporem uprchlíků potýká poté, co Maďarsko začalo utěsňovat hranici se Srbskem.
21:50 NEDALEKO DRÁŽĎAN DEMONSTRUJÍ ODPŮRCI UPRCHLÍKŮ
Před ubytovacím centrem pro uprchlíky ve východoněmeckém městě Bischofswerda druhou noc v řadě demonstrují odpůrci přijímání běženců. Policie, která na bezpečnost v místě dohlíží, podle agentury DPA uvedla, že dav více než padesáti lidí je agresivně naladěn. První demonstrace v tomto saském městě nedaleko Drážďan se odehrála v noci na dnešek, kdy do někdejšího textilního závodu přeměněného na nouzovou ubytovnu přijeli první žadatelé o azyl.
20:01 CHOVANEC: TÁBOR PRO UPRCHLÍKY V POŠTORNÉ BUDE ZRUŠEN
Prázdný stanový tábor pro migranty v břeclavské části Poštorná bude během října či listopadu zrušen. České televizi to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec, podle něhož stát k ubytování uprchlíků nebude potřebovat ani vedlejší budovu bývalé věznice. S využitím ubytovacích zařízení v Balkové na Plzeňsku a Drahonicích na Lounsku ministerstvo i nadále počítá.
18:30 AUTOBUSY S UPRCHLÍKY DORAZILY NA CHORVATSKO-MAĎARSKOU HRANICI
První autobusy s uprchlíky z Chorvatska dorazily na maďarskou hranici. Vystoupilo z nich asi 1700 běženců. Autobusy s uprchlíky vyrazily zejména z chorvatského Tovarniku, který leží na hranici se Srbskem, uvedl chorvatský deník Jutarnji list.
17:53 KOLEM 1500 UPRCHLÍKŮ SE Z TÁBORA U TURECKÉHO EDIRNE VYDALO K ŘECKÝM HRANICÍM
Dav uprchlíků čítající kolem 1500 lidí se po zadržení na západě Turecka před čtyřmi dny vydal z tábora u města Edirne k řeckým hranicím. Tito lidé zvolili pozemní cestu do Řecka namísto riskantní cesty po moři. Turečtí policisté se je neúspěšně snažili přemluvit k návratu do tábora.
Nearly 1,500 Syrian refugees who have camped out in #Edirne for 4 days have started walking towards the border. pic.twitter.com/ASezPIDnG9
— Humanitarian Relief (@IHHen)
18. Září 2015
16:02 KONTROLY NA HRANICÍCH ZVAŽUJE I NORSKO
Pokud bude příliv migrantů sílit, Norsko obnoví kontroly na hranicích se Švédskem. Agentuře Reuters to sdělil norský ministr spravedlnosti Anders Anundsen. Letošních žadatelů o azyl ve své zemi odhaduje Norsko na 16 až 20 tisíc.
15:30 CHORVATI POSÍLAJÍ UPRCHLÍKY DÁL PŘES SLOVINSKO A MAĎARSKO
Na chorvatsko-maďarskou hranici dorazilo prvních 23 autobusů převážejících uprchlíky. Z autobusů vystoupilo asi 1700 běženců. Na druhé straně hranice u přechodu Beremend se shromáždili maďarští vojáci a policisté, na místě jsou i dva obrněné vozy. Převoz migrantů organizují chorvatské úřady. Chorvatský premiér Zoran Milanović dnes prohlásil, že Chorvatsko se sice o migranty proudící do země ze Srbska postará, ale nemůže je na svém území nechat. Bude je proto posílat dál do Evropské unie přes Slovinsko a Maďarsko.
Slovinsko na celý pátek zastavilo železniční spojení s Chorvatskem kvůli hrozícímu přívalu migrantů, kteří přes Chorvatsko míří dál na Západ. Lublaň také podle agentury AFP dala najevo, že nemá v úmyslu přistěhovalcům, kteří už dorazili na hranice, usnadnit vstup na slovinské území. Premiér Miro Cerar v prohlášení, které v noci odvysílala státní televize, zdůraznil, že do Slovinska budou smět přijít jen osoby, které „vyhovují kritériím Evropské unie“. Jeho vláda už ve čtvrtek zavedla na příštích deset dní hraniční kontroly. Železniční spoje v Česku zastavení vlakové dopravy mezi Slovinskem a Chorvatskem neovlivní.
Couple of dozen refugees pass on foot into #Slovenia from #Croatia. No border checks here. pic.twitter.com/bxrGnmysfD
— Piers Scholfield (@inglesi)
18. Září 2015
Podle agentury Reuters prohlásil chorvatský ministerský předseda Zoran Milanović, že Chorvatsko „nemůže a nebude zadržovat současný příval uprchlíků“. Mluvil také o tíze, kdy Chorvatsko současnou vlnu běženců už nemůže tolerovat. Milanović tak ustoupil svému dřívějšímu plánu uprchlíky ubytovávat, svolal také bezpečnostní radu státu. Podle některých médií to znamená, že migrantům umožní projít zemí do jejich cílové destinace.
[Happening Now] #Refugees arrive in Croatia in search of alternative route to Germany http://t.co/Rve1LorsqB http://t.co/XkkbAnuJ1g
— euronews (@euronews)
18. Září 2015
Pokud se nepodaří dosáhnout jednomyslné dohody o rozdělování běženců v Evropské unii, stoupenci kvót schválí jejich zavedení většinovým hlasováním. Řekl to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v rozhovoru pro Passauer Neue Presse. Se zavedením kvót nesouhlasí například Česko a Slovensko.
Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že dnes časně ráno začala stavba dočasného plotu i na hranici s Chorvatskem, přes kterou by se do Maďarska mohli dostávat další běženci. Vysláni tam prý také byli policisté a vojáci.
Maďarsko oplocuje i hranici s Chorvatskem. Posílá tam vojáky – Echo24.cz http://t.co/uGCzHRStco via @echo24cz
— Echo24.cz (@echo24cz)
September 18, 2015
Chorvatské ministerstvo vnitra ve čtvrtek půl hodiny před půlnocí oznámilo, že uzavírá všechny chorvatsko-srbské hraniční přechody s jedinou výjimkou – v provozu zůstává přechod Bajakovo. Zavřeny jsou Ilok, Ilok 2, Principovac, Principovac 2, Tovarnik, Erdut a Batina. Toto opatření ale zatím migranty nezadrželo. Zpravodaj televizní stanice ABC News na Twitteru napsal, že v noci viděl stovky lidí, jak do Chorvatska přicházejí přes kukuřičné pole.
Chorvatsko zavřelo sedm z osmi přechodů do Srbska – Echo24.cz http://t.co/ls5O4d2whD via @echo24cz pic.twitter.com/AdLe4A3IU2
— Echo24.cz (@echo24cz)
September 18, 2015
23:22 OSOBNOSTI PÍŠÍ O SOLIDARITĚ S UPRCHLÍKY
Režisér Jiří Menzel je mezi stovkou umělců a politiků ze střední Evropy, kteří v otevřeném dopise vyzvali představitele a občany svých zemí k solidaritě s běženci. Uvedla to dnes agentura AFP, podle které jsou občané těchto zemí často odmítaví až nepřátelští vůči přílivu migrantů do Evropy. Podle signatářů výzvy se jedná o „humanitární katastrofu“. „Nemůžeme na ni reagovat odmítavě. Naše společná Evropa se vybudovala na základech solidarity. Nyní se nemůže vzdát naší spoluodpovědnosti za EU odvrácením našeho pohledu od neštěstí lidí a situace zemí, kterých se sílící migrační vlna nejvíce dotkla,“ cituje AFP z dokumentu nazvaném Dopis ze střední Evropy.
21:21 ZA DVA DNY 9200 NOVÝCH BĚŽENCŮ
Zatímco Maďarsko prakticky zastavilo příchod běženců, sousední Chorvatsko dnes ohlásilo, že do země za poslední dva dny přišlo okolo 9200 lidí. Chorvatská vláda nejdříve uvedla, že běžence nechá zemí volně procházet, dnes ale chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić řekl, že Záhřeb uzavře hranice se Srbskem, jestli na jeho území během jednoho dne přijde dalších 8000 lidí.
20:22 MAĎAŘI STOJÍ ZA ORBÁNEM
Maďarský premiér Viktor Orbán si sice vysloužil kritiku od rozhněvaných ochránců lidských práv za postavení plotu na hranicích se Srbskem, ale mnozí premiérovi krajané si pochvalují, že příliv utečenců přes kukuřičná a slunečnicová pole k pohraniční obci Röszke najednou vyschl. Mnozí obyvatelé jižního Maďarska si podle agentury Reuters myslí, že účel světí prostředky. „Bohudíky, že Viktor Orbán je náš premiér. Nemusí ho milovat, ale to, co dělá, je dobré,“ řekl šestačtyřicetiletý István, který na tržišti v Röszke prodával květiny. „Zdá se, že Maďarsko je nejvíce křesťanské ze všech,“ dodal v narážce na Orbánovu rétoriku o obraně evropských „křesťanských států“ před muslimskými přistěhovalci ze Blízkého východu, Afriky a Asie.
19:17 TENISTA MURRAY POMŮŽE UPRCHLÍKŮM
Britský tenista Andy Murray věnuje 50 liber (zhruba 1860 korun) dětskému fondu UNICEF za každé eso, jež nastřílí do konce tohoto roku. Třetí hráč světového žebříčku se pro charitativní čin rozhodl poté, co ho dojaly televizní záběry tisíců uprchlíků a jejich dětí, jež proudí do Evropy. Každé Murrayho eso přitom bude mít ještě větší hodnotu. Tenistovu nabídku se totiž rozhodly dorovnat jeho sponzor, britský tenisový svaz a tenisová asociace ATP, takže na konto UNICEF poputuje za nechytatelný servis celkem 200 liber.
19:00 BULHAŘI POSÍLAJÍ NA HRANICI VOJÁKY
Bulharsko posílí na hranici s Tureckem přítomnost armády, aby se vyhnulo případnému náporu uprchlíků, se kterým se potýkají sousední země. Oznámil to dnes ministr obrany Nikolaj Nenčev. Podle bulharského policejního šéfa bude na hranici v případě potřeby působit až 1000 vojáků. Kromě toho dnes parlament zpřísnil tresty za pašování lidí.
Česko by letos chtělo přijmout téměř 200 z 1500 uprchlíků, kteří by měli do země přestěhovat do konce roku 2017. Informovalo o tom ministerstvo vnitra v tiskové zprávě po dnešním jednání pracovní skupiny, která má zajistit hladký průběh přesídlování. Do Itálie a Řecka, jež čelí velkému náporu migrantů, vyjedou styční důstojníci, kteří se budou podílet na přesídlení.
Slovensko přijme od Rakouska první skupinu žadatelů o azyl, podle slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka jde o 24 lidí původem především ze Sýrie. Ubytování dohromady 500 běženců v Gabčíkovu na jihu Slovenska během jejich azylové procedury v Rakousku je součástí dohody mezi ministry vnitra obou zemí z letošního července, jejímž cílem je zlepšit situaci v přeplněných azylových táborech v alpské republice.
Komisař Evropské unie pro migraci Dimitris Avramopulos dnes v Budapešti upozornil, že překážky jako maďarský plot na hranicích se Srbskem představují jen dočasné řešení, které pouze odkloní uprchlíky a migranty do jiných zemí a vystupňují napětí. Šéf maďarské diplomacie kritiku odmítl.
Chorvatsko se po uzavření hranice mezi Maďarskem a Srbskem potýká s nebývalým náporem uprchlíků mířících dále do EU. Ministr vnitra Ranko Ostojić odpoledne řekl, že do země už přišlo přes 6500 běženců, a upozornil, že Chorvatsko víc lidí asi nebude schopno přijmout. Situace v příhraničním městečku Tovarnik, kde několik tisíc lidí čeká na přepravu do Záhřebu, byla dnes odpoledne mimořádně napjatá kvůli nedostatku vlaků a autobusů. Na místě jsou posílené policejní oddíly.
Lídři zemí Evropské unie se kvůli nynější migrační krizi mimořádně sejdou ve středu 23. září večer. Na twitteru to oznámil předseda jednání šéfů států a vlád zemí evropské osmadvacítky Donald Tusk. Mimořádný summit EU žádala například německá kancléřka Angela Merkelová či slovenský premiér Robert Fico. Tusk na internetu uvedl, že premiéry a prezidenty svolává k diskusi o uprchlické krizi. Je to letos už podruhé, co je migrace tématem mimořádného summitu EU, poprvé se tak stalo v dubnu.
Česká policie zatím nebude reagovat na zavedení německých kontrol na sasko-české hranici do Drážďan. Běženci neprocházejí ve velkých počtech, řekla dnes ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Tuzemská policie ve středu zadržela 45 migrantů, 41 pocházelo ze Sýrie. Provoz na dálnici D8 u hranic s Německem je zatím plynulý.
Běženci mohou mít problém získat práci v Německu, protože velká část z nich ovládá němčinu jen velmi špatně. Deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung to řekl šéf Spolkové agentury práce (BfA) Frank-Jürgen Weise, podle kterého může velká část uprchlíků zůstat bez zaměstnání. S vyšším počtem nezaměstnaných počítá i ministerstvo práce, podle jeho prognózy by země měla příští rok vyplatit na dávkách v nezaměstnanosti o tři miliardy eur (81 miliard Kč) víc než letos.
Chorvatský premiér Zoran Milanović v pátek prohlásil, že Chorvatsko se sice o migranty proudící do země ze Srbska postará, ale nemůže je na svém území nechat. Bude je proto posílat dál do Evropské unie přes Slovinsko a Maďarsko. „Co jiného můžeme dělat? Jste v Chorvatsku vítáni a můžete přes něj projít. Ale jděte dál. Nejde o to, že bychom vás neměli rádi, ale o to, že toto není vaše konečná destinace,“ uvedl Milanović na tiskové konferenci.
Na příliv imigrantů se chystá i Slovinsko, které je součástí schengenského prostoru volného pohybu osob a které sdílí hranice také s Rakouskem, Itálií a Chorvatskem. Lublaň proto ode dneška podle mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase zavedla na příštích deset dní hraniční kontroly.
Summit bude ve středu
Lídři zemí Evropské unie se kvůli nynější migrační krizi mimořádně sejdou ve středu 23. září večer. Na Twitteru to oznámil předseda jednání šéfů států a vlád zemí evropské osmadvacítky Donald Tusk. Mimořádný summit EU žádala například německá kancléřka Angela Merkelová či slovenský premiér Robert Fico.
Tusk na internetu uvedl, že premiéry a prezidenty svolává k diskusi o uprchlické krizi. Sejdou se den poté, co ministři vnitra zemí unie absolvují už druhé kolo zatím bezvýsledné debaty o návrhu Evropské komise na krizové přerozdělení 120.000 žadatelů o azyl.
Jejich poslední schůzka nedopadla dobře. Země visegrádské skupiny (V4), včetně České republiky, se ostře postavily proti plánu komise nejen na toto přerozdělení, ale také na vznik trvalého mechanismu, který by komisi umožňoval uprchlíky podle určitých kvót přerozdělovat v budoucnu automaticky.
Slovenský premiér Fico svolání summitu žádal s tím, že také na něm hodlá s kvótami vyslovit jasný nesouhlas. Německá kancléřka Merkelová dala ale najevo, že tato konkrétní otázka by měla být rozhodnuta na ministerské úrovni. Pro Česko a další země V4 by přitom bylo výhodnější, kdyby věc řešil summit, kde mají členské země právo návrhy vetovat. V ministerských radách rozhoduje kvalifikovaná většina, kterou v této chvíli podle všeho zastánci kvót disponují.
S dalšími návrhy evropské exekutivy ale členské země souhlasí. Diskuse na summitu tak bude nejspíš širší a bude se točit také kolem uzavírání evropských hranic, vývoje v Maďarsku či změn německého postoje ke krizi.
Tusk na Twitteru také doplnil, že o víkendu navštíví Egypt a Jordánsko, kde se podívá také do tamních uprchlických táborů.