Zeman ocenil policisty za zásahy proti tibetským vlajkám: Bráníte projevu duševně nenormálních lidí

Zemanovo vidění světa

Zeman ocenil policisty za zásahy proti tibetským vlajkám: Bráníte projevu duševně nenormálních lidíAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman si pozval do Míčovny Pražského hradu příslušníky Policie ČR, aby jim poděkoval za zásahy během loňských oslav výročí 17. listopadu a také za zásahy během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Jeho ocenění přichází v době, kdy se za zásah policistů na FAMU musel omluvit policejní prezident Tomáš Tuhý, opoziční TOP 09 a ODS chtějí kvůli manévrům mimořádnou schůzi a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) slíbil rezignaci, pokud by se ukázalo, že policisté jednali podle nějakého centrálního pokynu.

„Pan prezident pozval do Míčovny Hradu příslušníky Policie ČR. Vyjádřil vděčnost a poděkování za zásahy při loňském 17. listopadu a při státní návštěvě prezidenta ČLR,“ napsal tiskový mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček na svém Facebooku k fotografii, na níž jsou vidět nastoupení policisté v Míčovně Hradu.

„Je špatný ten, kdo se nedokáže zastat svých podřízených a je špatný ten, kdo se jim bojí vyjádřit svoji úctu jenom proto, aby ho často podplacená média neznemožnila,“ uvedl ve svém projevu Zeman.

„Váš nevděčný úděl, často spočívá v tom, že bráníte projevu duševně nenormálních lidí a v tom jste tak trochu podobní psychiatrům,“ uvedl pochvalně Zeman na adresu policistů. „Je třeba odlišit lidi, kteří svobodně vyjadřují svůj názor od různých Kalousků, kteří se pouze zviditelňují šaškovskými akcemi,“ řekl také Zeman.

Za dobu svého prezidentského úřadování Zeman k ocenění příslušníků policie přistoupil jen ojediněle. Pochválil například práci policistky, která loni na břeclavském nádraží psala prověřovaným běžencům čísla fixem na ruku. Především západní média tehdy tento postup kritizovala s ohledem na to, že jim až příliš připomíná označování Židů v koncentračních táborech.

Nyní se jednalo o první masové ocenění, které se navíc týkalo události, která se bezprostředně týkala jeho, potažmo „pražské kavárny“, jak Zeman své odpůrce rád označuje.

„Jedná se skutečně o výjimečné ocenění, protože policisté zasahovali během výjimečné události,“ uvedl Ovčáček pro deník ECHO24.cz. Do Míčovny si Zeman pozval přibližně osmdesát příslušníků policie, které si za odměnu vyslechli prezidentův projev.

Jednání policistů označil Ovčáček za „naprosto profesionální“. „Policisté postupovali tak, že zabránili významným střetům. Pokud k nějakým střetům došlo, jednalo se o marginální případy,“ uvedl Ovčáček.

Kritizované „profesionální“ zásahy

O jednání policistů a jejich zásazích se ale v poslední době velmi diskutuje a řeší se i na vládní úrovni. Řada organizací, osobností i politiků tvrdí, že policie během nich stranila příznivcům čínského prezidenta. Ti se během návštěvy Si Ťin-pchinga dostávali do střetů s odpůrci jeho návštěvy, kteří do ulic vyrazili s tibetskými vlajkami.

Čtěte také: Policisté byli na FAMU hned dvakrát, prozradil Tuhý

V médiích se také v době návštěvy množily případy, kdy policisté postihovali vyvěšení tibetských vlajek. Nejznámější je případ pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU), která jasně ukázala pochybení policistů. Kvůli vyvěšení vlajky navštívili školu příslušníci kriminální policie. Chovanec postup policie označil za „nevhodný a nadbytečný“ a omluvit se FAMU musel policejní prezident Tomáš Tuhý. Vadila i vlajka na okně jedné z firem sídlící naproti hotelu Hilton, kde byl čínský prezident ubytovaný.

Kvůli zásahům policie chtějí opoziční TOP 09 a ODS vyvolat mimořádnou schůzi. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek novinářům v úterý řekl, že během bezpečnostních opatření byli čeští občané bezdůvodně šikanováni a byla omezována jejich práva, a to včetně práva shromažďovacího. Policie se podle něj pochybení nedopustila pouze horlivostí, ale muselo se jednat o centrální pokyn, který chování policistů během návštěvy čínského prezidenta řídil.

Na ocenění policistů českým prezidentem bezprostředně zareagoval Kalousek, podle kterého je nyní zcela jasné, na čí pokyny jednali.

Čtěte také: Topka a ODS chtějí mimořádnou schůzi kvůli policejním manévrům

Kalousek byl jedním z politiků, kteří se domáhali během návštěvy čínského prezidenta vstupu na Hradčanské náměstí, kde se měla uskutečnit ohlášená demonstrace na podporu Tibetu. Policie tam demonstranty nevpustila. Organizace, které protest organizovaly, kvůli tomu podají správní žalobu.

Zajímavé je také to, že podporovatelé Si Ťin-pchinga byli organizování čínskou ambasádou. Vítači čínského prezidenta dostali jasné pokyny, jak se během návštěvy chovat, ale také tipy, jak co nejlépe strhnout tibetskou vlajku a jak na odpůrce čínského prezidenta křičet. Dobrovolníci navíc vyfasovali čínské vlajky a transparenty.

Prezident Zeman ji nicméně velkým podporovatelem Si Ťin-pchinga a čínských investic v Česku a návštěvu prezidenta v Praze považuje za mimořádně úspěšnou.

Kritiku vyvolal i zásah policistů při loňském výročí 17. listopadu, během něhož Zeman vystoupil na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky. Policie kvůli bezpečnostním opatřením na místo odmítla vpustit zástupce studentů, kteří chtěli ke zdejšímu památníku položit květiny.

Čtěte také: Staré metody se vracejí? Policisté zfackovali studenta kvůli Číňanům

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články