Babiš se pochlubil mocí. Do výměny ministrů mu nikdo nemluví
Výměna ministrů
Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš přiblížil demokratičnost fungování svého hnutí. Když komentoval výměnu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), zdůraznil rozdíl mezi ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Babiš se při výběru ministrů nemusí jakkoli ohlížet na členskou základnu hnutí a spoléhat pak na to, že ho delegáti podpoří jako předsedu na sněmu. Díky tomu může ministry „usměrňovat a řídit“.
„Zásadní rozdíl mezi naším hnutím a našimi koaličními partnery je v tom, že my nenominujeme ministry podle vůle krajských organizací. Já ani nemusím usilovat o jejich podporu na sněmu ANO. To je zásadní rozdíl,“ prohlásil Babiš před novináři. „Proto my si dovolujeme naše ministry nějakým způsobem usměrňovat, řídit a hodnotit. Protože oni tam mají vykonávat práci pro hnutí,“ dodal.
Babiš: Pozice omezená členy? To v ANO nemáme
Vicepremiér a ministr financí vysvětlil, proč je jeho pozice v ANO neomezená. Na rozdíl třeba od premiéra Bohuslava Sobotky v ČSSD nebo vicepremiéra Pavla Bělobrádka v KDU-ČSL. „Pokud váš osud na sněmu nebo na sjezdu závisí od vůle krajské organizace, která nominovala daného ministra, tak samozřejmě vaše pozice je omezená. To v hnutí nemáme,“ zmínil Babiš.
ANO bude rozhodovat o složení svého vedení na sněmu na přelomu února a března. Babiš je tu jediným kandidátem na předsedu.
Od náměstka Roberta Pelikána, který se ujme nově resortu spravedlnosti, nyní čeká především pevnou ruku a tah na branku. „Naše justice dlouhodobě nemá žádnou koncepci. Tak jako náš stát,“ poznamenal Babiš. Jeho hnutí mělo přitom v rámci koalice s ČSSD a KDU-ČSL už více než rok na to, aby koncepci přineslo. Místo toho ale ministryně Válková opakovaně odkládala například zákon o státním zastupitelství a musela napínat síly ve sporech s podřízenými.