1 Coming out muslimského duchovního

Imám přiznal, že je gay. Teď nesmí do mešit

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Nur Warsame spojuje v sobě na první pohled neslučitelné – je gay a zároveň imám, muslimský duchovní. Islám i křesťanství jsou známé svými postoji k homosexualitě. Proto je takový coming out mezi duchovními ojedinělý. Nur Warsame je jedním z nich a nedávno se rozhodl přiznat se ke své orientaci. Muslimská komunita to však nepřijala a zakázala mu vstup do mešit. Informovala o tom australská televize SBS.

Muslimský duchovní Nur Warsame je respektovaná osobnost v islámské komunitě v Austrálii. Kdysi se oženil a s bývalou manželkou má dokonce malou dceru. Desítky let žil jen pro svou víru a dusil v sobě tajemství. Tajemství, které ho může stát život. Sám přemýšlel o sebevraždě a dokonce se o to jednou pokusil. Už však nemohl lhát a svou homosexualitu nyní přiznal. Nur je první otevřeně homosexuální imám v Austrálii.

„Smířit víru se svou sexualitou je velmi těžká cesta. Musíte myslet na svou rodinu, na pověst komunity,“ říká Nur. „Důvod, proč je tak těžké přiznat odlišnou sexualitu v muslimském světě, je hlavně kvůli možným velkým ztrátám, riziko je příliš velké. Je tady dokonce hrozba, že mohu přijít o život, protože konzervativní křídlo islámu je přesvědčené, že homosexualita musí být vymýcena,“ dodává Nur.

Než se rozhodl říci pravdu, dlouho zvažoval všechna pro a proti, promýšlel všechny možné důsledky. Nur pochází ze Somálska, kde je homosexualita nelegální a člověk má štěstí, když je potrestán jen vězením. V nejméně sedmi muslimských zemích stále hrozí za homosexualitu trest smrti.

Nurovi v Austrálii nic takového legálně nehrozí, muslimská komunita v zemi však přesto odsuzuje takové projevy sexuality a ostatní imámové mu zakázali vstup do mešit. „Nedokážu předvídat, co se může stát. V naší komunitě se nachází jistý prvek extremismu, tak jsem radši opatrný. Ale nenechám se snadno zastrašit,“ řekl imám, který se musí na veřejnosti pohybovat velmi opatrně a být obezřetný na každém kroku.

Právě proto se také snaží pomoci jiným LGBT muslimům tím, že organizuje malá anonymní setkání, kde mluví o sexualitě, sebepoškozování i náboženství. „Mrzí mě, že se někteří vzdají svého náboženství, někteří zase poslechnou rodinu a ožení se, jako jsem to udělal já,“ říká Nur.

Pravidelných setkání pro mladé muslimy se účastní také aktivistka a politička Sophie Ismailová. „Rodina mě velmi podporuje. Mám štěstí, můj otec byl taky vždy trochu rebel a odmítal jakákoli omezení v kultuře i v náboženství,“ řekla Sophie. „Jsem hrdá na to, že jsem lesba a muslimka, a jsem ráda, že mám možnost o tom mluvit,“ dodala.

Ve světě je podle Sophie jen hrstka otevřeně homosexuálních imámů, Nur Warsame je v Austrálii jediný. „Setkání s ostatními mi hodně pomohlo. Měl jsem možnost konečně otevřeně mluvit o své víře a sexualitě, nemuseli jsme se konečně bát být tím, kým opravdu jsme,“ řekl jeden z účastníků anonymních setkání.

Čtěte také: Islamisté? V Bangladéši rozsekali novináře, který vedl časopis pro gaye

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.