Imám přiznal, že je gay. Teď nesmí do mešit

Coming out muslimského duchovního

Imám přiznal, že je gay. Teď nesmí do mešitNOVÉ
Svět

ly Echo24

Nur Warsame spojuje v sobě na první pohled neslučitelné – je gay a zároveň imám, muslimský duchovní. Islám i křesťanství jsou známé svými postoji k homosexualitě. Proto je takový coming out mezi duchovními ojedinělý. Nur Warsame je jedním z nich a nedávno se rozhodl přiznat se ke své orientaci. Muslimská komunita to však nepřijala a zakázala mu vstup do mešit. Informovala o tom australská televize SBS.

Muslimský duchovní Nur Warsame je respektovaná osobnost v islámské komunitě v Austrálii. Kdysi se oženil a s bývalou manželkou má dokonce malou dceru. Desítky let žil jen pro svou víru a dusil v sobě tajemství. Tajemství, které ho může stát život. Sám přemýšlel o sebevraždě a dokonce se o to jednou pokusil. Už však nemohl lhát a svou homosexualitu nyní přiznal. Nur je první otevřeně homosexuální imám v Austrálii.

„Smířit víru se svou sexualitou je velmi těžká cesta. Musíte myslet na svou rodinu, na pověst komunity,“ říká Nur. „Důvod, proč je tak těžké přiznat odlišnou sexualitu v muslimském světě, je hlavně kvůli možným velkým ztrátám, riziko je příliš velké. Je tady dokonce hrozba, že mohu přijít o život, protože konzervativní křídlo islámu je přesvědčené, že homosexualita musí být vymýcena,“ dodává Nur.

Než se rozhodl říci pravdu, dlouho zvažoval všechna pro a proti, promýšlel všechny možné důsledky. Nur pochází ze Somálska, kde je homosexualita nelegální a člověk má štěstí, když je potrestán jen vězením. V nejméně sedmi muslimských zemích stále hrozí za homosexualitu trest smrti.

Nurovi v Austrálii nic takového legálně nehrozí, muslimská komunita v zemi však přesto odsuzuje takové projevy sexuality a ostatní imámové mu zakázali vstup do mešit. „Nedokážu předvídat, co se může stát. V naší komunitě se nachází jistý prvek extremismu, tak jsem radši opatrný. Ale nenechám se snadno zastrašit,“ řekl imám, který se musí na veřejnosti pohybovat velmi opatrně a být obezřetný na každém kroku.

Právě proto se také snaží pomoci jiným LGBT muslimům tím, že organizuje malá anonymní setkání, kde mluví o sexualitě, sebepoškozování i náboženství. „Mrzí mě, že se někteří vzdají svého náboženství, někteří zase poslechnou rodinu a ožení se, jako jsem to udělal já,“ říká Nur.

Pravidelných setkání pro mladé muslimy se účastní také aktivistka a politička Sophie Ismailová. „Rodina mě velmi podporuje. Mám štěstí, můj otec byl taky vždy trochu rebel a odmítal jakákoli omezení v kultuře i v náboženství,“ řekla Sophie. „Jsem hrdá na to, že jsem lesba a muslimka, a jsem ráda, že mám možnost o tom mluvit,“ dodala.

Ve světě je podle Sophie jen hrstka otevřeně homosexuálních imámů, Nur Warsame je v Austrálii jediný. „Setkání s ostatními mi hodně pomohlo. Měl jsem možnost konečně otevřeně mluvit o své víře a sexualitě, nemuseli jsme se konečně bát být tím, kým opravdu jsme,“ řekl jeden z účastníků anonymních setkání.

Čtěte také: Islamisté? V Bangladéši rozsekali novináře, který vedl časopis pro gaye