2

Milouš Jakeš na festivalu v Trutnově? Lidé se bouří, účast odřekli Plastici

Témata: , ,

Někdejší generální tajemník KSČ Milouš Jakeš se zřejmě zúčastní legendárního trutnovského festivalu, jehož první ročník na sklonku osmdesátých let rozehnala Státní bezpečnost. Pozvání přijal dnes třiadevadesátiletý důchodce přímo od zakladatele a bývalého disidenta Martina Věcheta. Vyplývá to z útržku chystaného dokumentu, který začal kolovat po sociálních sítích. Věchet za to nyní čelí ostré kritice. Účast na akci, jejímž symbolem je osobnost Václava Havla, kvůli tomu odřekli Plastici i další kapely.

„Festival je okolo data, který vy určitě nezapomenete, 21. srpna. Když přijmete to pozvání, jste frajer. Kdyby mi někdo před pětadvaceti lety řekl, že se setkáme u vás v obýváku a že vás pozvu na tenhle festival, který jste kdysi rozháněli, tak řeknu, že se zbláznil,“ říká na záznamu někdejší člen československého undergroundu osmdesátých let a hlavní organizátor akce Martin Věchet.

Milouš Jakeš na účast na trutnovském festivalu přikývl. „A přijel byste na festival?“ ptá se Věchet na videu. „Přijel. A čeho se týká?“ reagoval na pozvání Jakeš. „Dnes bych byl rád, kdybyste přistupovali tak jako k socialismu k tomu kapitalismu, kde jsou reálný důvody proti němu vystupovat. Vy jste ty důvody neměli,“ dodal Jakeš.

Videonahrávka má asi minutovou stopáž, pořízena byla přímo v bytě Jakeše. Podle Věcheta se nejedná o propagaci festivalu, ale o útržek z chystaného dokumentu režiséra Pavla Křemena s názvem Milda, jak upozornil server idnes.cz. Ten prý unikl z facebookového účtu dokumentaristy, který ho tam umístil pro své spolupracovníky za účelem konzultací.

Účast na akci kvůli pozvání Jakeše ale už zrušila kapela The Plastic People of the Universe, která na festivalu vystupovala téměř každý rok. „Rozhodnutí je konečné. Je jedno, jestli to pozvání bylo myšleno vážně nebo jako recese. I recese je nebezpečná,“ komentovala deníku ECHO24.cz skupina.

Na festival v Trutnově nedorazí zřejmě ani skupina Už jsme doma, která na sociální síti současně vyzvala k bojkotu akce. „Skupina Už jsme doma s okamžitou platností ruší svoje učinkování na festivalu Trutnov a to jednou provždy. Zároveň vyzýváme všechny kapely a také všechny potenciální účastníky této akce, aby tento festival bojkotovali a nejezdili na něj. Důvodem je pozvání Milouše Jakeše na tento festival hlavním organizátorem Martinem Věchetem,“ uvedli hudebníci.

Záznam, který se začal šířit po sociálních sítích, pobouřil i řadu dalších lidí v čele s aktivistou Stanislavem Pencem. „Martin Věchet udělá pro svůj nejkomerčnější festival vše. Nejen, že zneužije Václava Havla, Ivana Martina Jirouse a indiány, ale je i schopen mít za sponzora Zdendu Bakalu z OKD. Tady na tomto záběru zve posledního komunistického generálního tajemníka Milouše Jakeše na jeho festival. Je to ukázka naprostého hnusu,“ napsal na Facebooku.

Trutnovský festival přezdívaný Český Woodstock patří mezi nejstarší obdobné akce u nás. Vyrostl z podhoubí československého undergroundu osmdesátých let. Účastníky prvního ročníku v roce 1987 rozehnala Státní bezpečnost. Pravidelně se festivalu účastnil Václav Havel, jehož podobizna se současně stala symbolem akce.

Festival je známý svým širokým hudebním záběrem i tematickým přesahem třeba do politiky či ekologie. Letošní ročník proběhne na severovýchodě Čech ke konci srpna.

Čtěte také: 93letý Jakeš chválil Zemana za běžence. A odsoudil útoky havlovců

Jakeš se stěhuje z Hanspaulky. Synové komunisty vilu prodali