Obžaloba Parkanové stojí na ryzích domněnkách, napsala soudkyně
KAUZA LETADEL CASA
Kauza letadel CASA se vrací k došetření mimo jiné kvůli tvrzení obžaloby, že tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová se chtěla nákupem letounů pro českou armádu zalíbit premiérovi Mirku Topolánkovi. Podle soudkyně Markéty Binderové jsou to „ryzí domněnky orgánů činných v trestním řízení“. Zářijové soudní usnesení v pondělí Parkanová zveřejnila na svém webu.
Binderová z Obvodního soudu pro Prahu 6 konstatovala, že pražské vrchní státní zastupitelství zatím nemělo obžalobu vůbec podávat, protože výsledky vyšetřování dostatečně neodůvodňují postavení obviněných před soud.
„Soud dospěl k závěru, že v daném případě bohužel nelze postupovat jinak než vrátit věc do stadia přípravného řízení, když v daném případě i přes obsáhlost spisového materiálu nedošlo k objasnění základních skutkových okolností, bez kterých není možné v hlavním líčení ve věci rozhodnout,“ napsala soudkyně, která se předtím z projednávání kauzy neúspěšně snažila vyloučit pro svou údajnou podjatost.
Obžalobě, která má 210 stran, Binderová vytkla dva zásadní nedostatky. Vyšetřovatelé podle ní nedokázali přesvědčivě objasnit motivaci Parkanové ani druhého obžalovaného Jiřího Staňka k trestnému činu. Soudkyně nesouhlasí ani se způsobem stanovení údajné škody, kterou kriminalisté vyčíslili na 819 milionů korun.
„Obviněné Parkanové je kladeno za vinu, že se svého jednání dopustila v úmyslu zlepšit svoje postavení ve funkci ministryně obrany Vlády České republiky, především ve vztahu k předsedovi Vlády České republiky, Ing. Mirkovi Topolánkovi, který ji zamýšlel z funkce ministryně obrany odvolat. (...) Takováto tvrzení nelze označit než za ryzí domněnky orgánů činných v přípravném řízení, kdy tyto domněnky se nejenže neopírají o žádné objektivní důkazy (...), ale dokonce jsou se shromážděnými důkazy v rozporu,“ uvedla.
Soudkyně poukázala na svědeckou výpověď Topolánka, který řekl, že byl sice nespokojen s prací ministerstva obrany, ale nikoliv s prací Parkanové, proti které „nemůže říci jediné křivé slovo“. Její odvolání prý v dané době nezvažoval, natož v souvislosti s nákupem letounů.
Vyšetřovatelé kladou Parkanové a bývalému šéfovi sekce vyzbrojování Staňkovi za vinu, že pro určení přiměřenosti ceny letounů buď nepřibrali znalce, nebo nesestavili expertní komisi z pracovníků ministerstva. Podle soudkyně se kriminalisté měli pokusit zmíněnou odbornou komisi sestavit sami, a to ze zaměstnanců působících na ministerstvu v dané době, kterým by předložili k posouzení dokumenty tehdy dostupné.
„Především však lze vzít za stěží akceptovatelný postup, kdy ex post je stanovena průměrná cena z dosud realizovaných obchodů a za vzniklou škodu je pak považován rozdíl mezi touto průměrnou cenou a cenou porovnávanou. Viděno ad absurdum by totiž v případě takovéto metodiky výpočtu správné ceny u veřejné zakázky bylo nutno označit za protiprávní veškeré obchodní případy, kdy bylo nakoupeno za nadprůměrnou cenu,“ doplnila Binderová.
O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla Topolánkova vláda v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci hrozí Parkanové se Staňkem až desetileté vězení.