Měl by stát sebrat Kvitové občanství? Poslanec Huml tvrdí, že ano

Občanství a daně

Měl by stát sebrat Kvitové občanství? Poslanec Huml tvrdí, že ano 1
Domov
Echo24

Obrovskou bouři zejména nesouhlasných reakcí sklidil ve čtvrtek na sociálních sítích poslanec ČSSD Stanislav Huml. Ten nejprve sdílel na svém Facebooku urážlivý příspěvek o čerstvé wimbledonské vítězce Petře Kvitové a poté své stanovisko ještě obhajoval v diskuzním pořadu rádia Impuls. O co šlo? Podle Humla by se mělo vážně zvážit odebrání českého občanství těm osobám, které se přihlásí do jiného státu, včetně Kvitové. Právě česká tenistka se totiž netají tím, že si z daňových důvodů zvolila za své trvalé bydliště Monako. 

„Já si ale vážně myslím, že bychom se měli zamyslet nad tím, že když někdo odejde z České republiky a přihlásí se do jiného státu, že by měl přijít o české občanství. Nevím, jestli těch pár procent, o které zaplatím na daních méně za to opravdu stojí. Odvrhuji tím i vlastně to, že mi ta Česká republika k úspěchu třeba i pomohla,“ řekl Impulsu poslanec Stanislav Huml.

„Možná to pan Huml neví, ale všech 21 českých europoslanců platí daň z příjmu v Belgii (stejně jako ostatních 730 MEPs). Tak třeba by někdo mohl navrhnout, aby nám všem taky sebrali občanství. Včetně europoslanců ČSSD a KSČM (současné a minulé strany pana Humla),“ napsal na Facebooku Jan Zahradil, europoslanec a místopředseda ODS.

S dotazem, co si myslí o postoji Stanislava Humla, se musel vypořádat i mluvčí tenistky Kvitové Karel Tejkal. Nechal si nejprve vysvětlit, o koho se vůbec jedná. Poté, co zjistil, že se jedná o poslance, odmítl jeho tvrzení komentovat. „I proto, že to není nic výjimečného, trvalé bydliště mají v Monaku téměř všichni světoví tenisté a tenistky, tak na to nebudeme žádným způsobem reagovat a podporovat tak jeho snahu po zviditelnění,“ řekl Impulsu Tejkal.

Petra Kvitová je prý lidská špína

Podle Humla Kvitové k úspěchu pomohly peníze českých daňových poplatníků. Sama daně ale platí jinde. „Danit se má tam, kde se prostředky vydělávají,“ řekl také poslanec rádiu. Dvojnásobnou wimbledonská vítězka se na přelomu října a listopadu minulého roku přestěhovala z Česka do Monaka, kde má i trvalé bydliště. Jak sama přiznává, hlavním důvodem jsou nižší daně.

Čtěte také: Česká malost esenbáka Humla

Huml otevřel bouřlivou diskuzi poté, co na své facebookové stránce podpořil ostrý komentář na účet Kvitové. „Já jsem sdílel příspěvek člověka, který napsal, že Petra Kvitová je lidská špína. Napsal ale i, že je dobrá tenistka,“ řekl Impulsu Huml.

„Ano trénovala ve sportovištích postavených z daní chudších obyvatel, aby jako bohatší se mohla daním vyhnout. Petro jsi skvělá tenistka, ale jako člověk jsi špína! Obdobné jednání třeba Německá spolková republika pečlivě vyhledává a trestá nepodmíněným trestem a propadnutím majetku,“ píše se v diskutovaném příspěvku na Facebooku, který Huml citoval.