3 Senátorovy výroky

Ženeva v zajetí Romů? Senátor pobouřil Čechy ve Švýcarsku

NOVÉ

Českou krajanskou komunitou ve Švýcarskou pobouřily výroky bývalého senátora Pavla Lebedy (nestr.). Ten ještě jako člen horní komory do médií uvedl, že Ženeva trpí nájezdem balkánských Romů. Lebeda se hájí, že popis situace získal přímo od předsedy místního krajanského spolku. Ten se ale k ničemu podobnému nezná.

„Ženeva byla otevřené přátelské město. Ale přitáhlo sem několik set balkánských cikánů a město je zcela paralyzované. Švýcaři se bojí pustit děti na ulici. Cikánské děti kradou v obchoďácích, kde dosud byla slabá bezpečnostní opatření, jako straky,“ uvedl Lebeda letos v létě v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz. Nyní se Senát od jeho vystoupení oficiálně distancoval a zdůvodnil to pobouřenými reakcemi Čechů ve Švýcarsku.

Příběh pana Novotného, kterého nikdo nezná

Na začátku příběhu je oficiální návštěva. Lebeda přijel do Ženevy loni v prosinci jako člen senátní delegace, která dorazila na oslavu 200. výročí osvobození města od napoleonské nadvlády. Událost má výraznou českou stopu, protože rakouské armádě tu tehdy velel český generál Ferdinand, hrabě z Bubna a Litic. „Po Ženevě nás provázel představitel české komunity, pan Novotný,“ uvedl senátor ve zmíněném rozhovoru. Právě „pan Novotný“ měl Lebedovi vylíčit, jak město trpí přílivem Romů.

„Není tedy možné, aby nám někdo sdělil, že Ženeva je město plné cikánů, a že Švýcaři se bojí pustit děti na ulici. Nic takového jsme nepozorovali.“

Nyní se od historky ale distancoval senátor Tomáš Grulich (ODS), který šéfuje senátní komisi pro krajany žijící v zahraničí a který vedl i výpravu do Švýcarska. „Musím konstatovat, že jsme se v Ženevě nesetkali s žádným panem Novotným, natož aby doprovázel delegaci jako představitel krajanské komunity. Nikdo z představitelů Čechů žijících ve Švýcarsku nezná pana Novotného. Není tedy možné, aby nám někdo sdělil, že Ženeva je město plné cikánů, a že Švýcaři se bojí pustit děti na ulici. Nic takového jsme nepozorovali, ani nám nikdo podobnou informaci nesděloval,“ řekl.

Kauzu dostala na stůl už Mise ČR u OSN v Ženevě

Proč přišla taková reakce až se čtyřměsíčním zpožděním a navíc poté, co se Lebedovi nepodařilo obhájit senátní mandát? „Reagoval jsem prohlášením na korespondenci, která přichází ze Ženevy, a telefonátů, které jsem měl. Protože jsem se dozvěděl, že je také informována Mise ČR u OSN v Ženevě, přistoupil jsem k tiskovému prohlášení,“ vysvětlil deníku ECHO24.cz Grulich.

„Pana inženýra jsem překřtil. Není Novotný, ale jmenuje se Havelka. Provázel nás po Ženevě a pak přijel na schůzi pro krajany žijící v zahraničí, která se konala 19. února.“

Když deník ECHO24.cz Lebedu s mezerami v příběhu konfrontoval, přišel s vysvětlením. „Že by se nejmenoval Novotný a já popletl jméno? Ale vyprávěl mi to na schůzi komise pro krajany, která byla na letos na jaře. Pan inženýr, starší pán, takový vyšší, šéf spolku,“ přemítal nad zdrojem svých zpráv. Připustil, že nic, co popisoval, při návštěvě Ženevy sám neviděl. „On říkal, že to vzniklo potom. Na schůzi přijel a říkal: „Pane senátore, to byste se divil, co teď v Ženevě vypuklo.“ A celé mi to popsal tak, jak jsem to pak vylíčil. Nevymyslel jsem si ani slovo,“ dušoval se.

Při druhém rozhovoru přidal i nové jméno. „Pana inženýra jsem překřtil. Není Novotný, ale jmenuje se Havelka. Provázel nás po Ženevě a pak přijel na schůzi pro krajany žijící v zahraničí, která se konala 19. února. Tam mi situaci popisoval. Z toho, co jsem řekl, nevezmu ani slovo zpátky. Jestli je teď panu inženýrovi hloupé, že to řekl, protože to není politicky korektní, tak je to smutné,“ zmínil.

Předseda spolku krajanů: Takové věci si nemyslím

Jaroslav Havelka předsedá spolku Slovan v Ženevě a zároveň je místopředsedou Svazu Čechů a Slováků ve Švýcarsku. Když ho deník ECHO24.cz zastihl v Ženevě, k příběhu, který měl předat českému senátorovi, se neznal. „Nemohl jsem mu povídat takové věci, protože si je nemyslím. Nevzpomínám si, že jsme o tom nějak souvisle hovořili,“ prohlásil.

„Mám vnučku a když by měla někam jít, tak se bojíme. Ale dělat z toho aféru, že se lidí bojí obecně, to je totální nesmysl.“

„Že tu romská komunita je, to je součástí života. Je zde ta, která se chová slušně. Jsou tu i ti, kteří se nechovají slušně. Ti jsou buď ve vězení nebo jsou vykazováni. Ale že by se nad tím společnost zastavovala, to je nesmysl,“ uvedl Havelka.

A co zmiňovaný strach místních lidí pustit děti na ulici? „Mám vnučku a když by měla někam jít, tak se bojíme. Ale dělat z toho aféru, že se lidí bojí obecně, to je totální nesmysl,“ uzavřel věc předseda ženevského krajanského spolku.

Pavel Lebeda byl v letech 2008 až 2014 senátorem za ČSSD ve volebním obvodě Kolín a Poděbrady. O návrat do horní komory se pokoušel neúspěšně letos na podzim pod hlavičkou nové strany Republika, kterou dal dohromady bývalý místopředseda Věcí Veřejných Michal Babák.

Čtěte také: Pálí parkety a mají lázně zdarma? Kampaň bojuje s mýty o Romech

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.