1 BOJ SE STEREOTYPY

Pálí parkety a mají lázně zdarma? Kampaň bojuje s mýty o Romech

NOVÉ

„Cikáni mají všechno zadarmo a berou příspěvky, o kterých se nám pracujícím ani nezdá!“ Anonymní příspěvek z internetové diskuse se stal součástí nové vládní kampaně, která má potlačit násilí z nenávisti. Projekt Agentury pro sociální začleňování se snaží vyvracet fámy spojené hlavně s romskou menšinou, jeho součástí je i nový web hatefree.cz.

Je to pestrá sbírka nenávistných vzkazů. „S cikány jsou jen problémy. Ničí byty, pálí parkety v bytě. Chovají se jako zvěř,“ zní jeden. Další hraje na podobnou strunu: „Cikáni se nechtějí přizpůsobit, oni chtějí jen brát, brát a brát.“ A do třetice třeba: „Romové mají v Mostě zdarma poukazy do lázní, nebo pračky a ledničky, vše jim hradí město.“

Tyto a další podobná sdělení mohou najít čtenáři nejen v internetových diskusích, ale nově také na webu hatefree.cz. Tady mají ale zároveň možnost kliknout si u každé hlášky na otázku, jestli je to tak doopravdy. Co třeba ty mostecké ledničky, pračky a lázeňské poukazy? „Město prostřednictvím našeho sociálního odboru žádnými podobnými formami „podpory“ nedisponuje a žádné takové výhody neposkytuje,“ odpovídá Naděžda Krupczová ze sociálního odboru mosteckého magistrátu.

Zájemce se tu nedočte, že by žádný z Romů nespálil v bytě byť i jedinou parketu, dostane se mu ale poučení, že všichni lidé zkrátka nejsou stejní.

Zatímco konkrétní výhody se vyvrací snadno, s obecnějšími hláškami je to složitější. Třeba jako s tou „zvěří“, která v bytě pálí parkety a dělá jenom problémy. Tady se kampaň v obsáhlém příspěvku snaží přiblížit historii příchodů Romů do Česka a sociální inženýrství s jejich stěhováním do lokalit jako je Chánov. Zájemce se tu nedočte, že by žádný z Romů nespálil v bytě byť i jedinou parketu, dostane se mu ale poučení, že všichni lidé zkrátka nejsou stejní. A že rozdíly jsou i v romské komunitě.

 

Kampaň se zaměřuje ale i na další menšiny, například tu muslimskou. Arabista a odborník na islám Bronislav Ostřanský tu odpovídá na vzkaz ve znění: „Islám se bude rozšiřovat na území, kam nikdy nepatřil. Za chvilku nám tady zavedou právo šaríja.“ Podle něj jde o domnělé požadavky a strašení veřejnosti – kvůli postavení muslimů v ČR i jejich počtu v zemi. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová se zase snaží oponovat názoru: „Korán přikazuje, zabijte nevěřící všude, kde je potkáte. Je to doslovné a neměnné slovo Boží.“

Video plné zlobných grimas

Součástí kampaně je také spot Nenávist ti nesluší, ve kterém se střídají zlobné grimasy mužů i žen, mladých i starců a dokonce také jednoho psa. Zájem si můžou na facebookových stránkách projektu vytvořit také „profilovku“ s heslem kampaně.

Čtěte také: Vláda bude vyvracet mýty o Romech. I na Facebooku

Fámám o Romech se věnoval také výzkum agentury Median. Pravdivost sedmi tvrzení v něm hodnotila tisícovka mladých lidí ve věku 15 až 25 let.

Téměř polovina – 44 procent – z nich věří tomu, že romské rodiny mají větší dávky než neromské. Obdobný počet respondentů se shodl na tom, že Romové tvoří většinu českých nezaměstnaných. Věrohodně na ně působí i sdělení, že romská menšina dostává důchody bez splnění podmínky odpracovaných let. Naopak méně důvěřiví jsou mladí Češi k tvrzení, že Romové dostávají bezplatně léky a mohou jezdit zadarmo v MHD.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.