Slovenský Skytoll prodal českou dceru skupině J&T
Slovenský provozovatel mýtného systému Skytoll prodal skupině J&T svou českou dceřinou firmu, prostřednictvím které se uchází o výběr mýtného v Česku. ČTK to zjistila z Veřejného rejstříku a sbírky listin, kde od 23. března ve firmě Skytoll CZ působí jako jediný společník dceřiná společnost J&TBanky, firma J&T IB and Capital Markets. Koupi společnosti ve čtvrtek potvrdila také mluvčí J&T Banky Monika Veselá.
Slovenská média nicméně již dříve uváděla, že Skytoll je propojený se skupinou J&T.
Nový vlastník odvolal z pozice jednatele firmy Roberta Ševelu a jmenoval jím Dušana Palcra, který je i místopředsedou představenstva skupiny J&T.
Českou společnost má Palcr vést společně s jednatelem slovenské Skytoll, kterým je Matej Okáli. Obě firmy, česká i slovenská, se pak podle mluvčího slovenského Skytollu Antona Bódise v konsorciu uchází o českou mýtnou zakázku. Konsorcium opakovaně poslalo nabídku ministerstvu dopravy, že převezme správu českého mýtného systému od 1. ledna 2017, kdy vyprší smlouva s dosavadním provozovatelem, společností Kapsch. Nejnovější návrh kalkuluje s cenou 1,5 miliardy korun za rok provozu.
Čtěte také: Zemanova čínská estráda a nic. Sílí jen predátoři z J&T
Jde o částku, která je o zhruba 500 milionů korun nižší než suma, kterou za provoz systému předpokládá ministerstvo dopravy. To nedávno vypsalo jednací řízení na další tříletý provoz mýtného systému. Přestože materiál přímo nehovoří o tom, že automaticky prodlouží smlouvu s Kapschem, dává nicméně stávajícímu dodavateli velkou šanci zakázku nakonec získat. Vynechání otevřeného výběrového řízení v něm totiž úřad zdůvodnil technologickou výjimečností stávajícího poskytovatele.
Skytoll ale dlouhodobě uvádí, že vybírat mýto prostřednictvím mýtných bran postavených Kapschem dokáže rovněž a plánuje státu pro případ výpadku v prvních měsících výběru záruky v podobě stamilionových garancí. Ministerstvo dopravy ale tato tvrzení zpochybňuje. „Možnost, jak během jednoho roku vybrat, implementovat a zprovoznit nový systém, je ale v realitě prakticky nulová. A to jak v právní, tak odborné rovině. A to přes deklarace například firmy Skytoll, že to dokáže,“ uvedl nedávno vedoucí odboru komunikace ministerstva Jakub Stadler.
Čtěte také: Čínská CEFC kupuje 50procentní podíl v J&T Finance Group
Skupina J&T je jednou z firem, ve které během nedávné návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga navýšila majetek čínská investiční skupina CEFC China Energy Company Limited (CEFC). Ta původně v J&T držela desetiprocentní podíl, ve středu svůj podíl oficiálně navýšila na 50 procent.
SkyToll provozuje od roku 2010 satelitní mýtný systém na Slovensku. Na financování spuštění mýtného projektu v zemi se prostřednictvím svých bank podílely skupiny PPF a právě J&T. V současnosti je oficiálně jediným vlastníkem mateřské společnosti český podnikatel Petr Syrovátko, majitel liberecké stavební společnosti Syner.