3 Vzepřeli se vedení policie

Dopis 17 plukovníků. Šlachtovi elitní důstojníci se odkopali

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Nedůvěřujeme vedení Policie ČR. Tato ostrá slova obsahuje prohlášení 17 vysokých důstojníků Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, které koluje po sociálních sítích. Jde o otevřený dopis ministru vnitra za ČSSD Milanu Chovancovi. A nese 17 jmen vedoucích odborů a expozitur ÚOOZ, kteří dosud byli širší veřejnosti neznámí a takto se „odkopali“. 

Plánované sloučení policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu s Útvarem pro odhalování korupce a finanční kriminality budí velké vášně. Potom, co šéf ÚOOZ Robert Šlachta oznámil, že kvůli slučování zvažuje odchod (a v pátek ráno skutečně rezignoval), sepsalo 17 plukovníků z ÚOOZ otevřený dopis ministru vnitra Milanu Chovancovi. 

„Za těchto okolností musíme konstatovat, že nedůvěřujeme celému tomuto konceptu a nedůvěřujeme vedení Policie ČR, že tyto záměry jsou vedeny čistě snahou o zlepšení a zkvalitnění práce na poli boje s organizovaným zločinem.“ 

Vedoucí odborů a expozitur ÚOOZ v dopise zdůrazňují, že k chystaným zásadním změnám v organizaci policie nemohou mlčet. Jasno do celé záležitosti měla vnést jejich schůzka s vedením policejního prezidia, která se uskutečnila ve čtvrtek odpoledne. Výsledkem je zveřejněná kritika v otevřeném dopise samotnému ministrovi.

„Překotná rychlost, nepřipravenost, absence jakékoliv analýzy dopadů na trestní řízení nás vede k jednoznačnému závěru. Za těchto okolností musíme konstatovat, že nedůvěřujeme celému tomuto konceptu a nedůvěřujeme vedení Policie ČR, že tyto záměry jsou vedeny čistě snahou o zlepšení a zkvalitnění práce na poli boje s organizovaným zločinem. Za stávající situace jsme přesvědčeni, že tímto krokem budou zásadně ovlivněna probíhající trestní řízení,“ píše se v dopise.

Vrcholní představitelé ÚOOZ žádají ministra Chovance, aby pozastavil „nelogickou a práci ohrožující organizační změnu“ a zvou ho ke společné diskusi, na které jsou připraveni předložit odpovídající alternativy. Závěrem uvádí, že se nebrání změnám, nýbrž znásilňování.

Čtěte také: Šéf ÚOOZ Robert Šlachta rezignoval

Čtěte komentář: Stihne ještě Šlachta zatknout Sobotku a Chovance?

Policejní prezident Tomáš Tuhý na společné schůzi s představiteli ÚOOZ oznámil, že ke změně dojde 1. července. Plánované sloučení dvou vrcholných policejních útvarů ostře kritizuje jak ministr financí Andrej Babiš (ANO), tak jeho stranický kolega ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Čtěte také: Ištvan a spol. si stáhnou kauzy Nagyová a Vidkun. Bojí se prý o důkazy

,

Echo 24 notifikace

Echo 24 pro vás vždy vybírá to podstatné. Pro odběr upozornění ve formě push notifikací je třeba nastavit odebíraná témata.
Náčítání témat

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.